Konec falešným poplachům. Český Angelcam vytváří nový bezpečnostní trh, na němž si pomohou i sousedé
Petr Ocásek, zakladatel a šéf Angelcamu
Jeden z nejstarších startupů s kořeny na českém trhu Angelcam už několik let pracuje na zdokonalování bezpečnostních systémů. V poslední době se přitom zaměřil na vývoj cloudové aplikace, která dokáže propojit kamery, alarmy či další senzory různých výrobců. Po delší době, kdy se startup udržoval mimo radar médií a nechtěl budit pozornost, se teď ozývá s velkou novinkou.
Angelcam spouští systém zabezpečení Real-time Security, který uživatelům poskytuje kontrolu nad bezpečnostními incidenty v reálném čase, často ještě dřív, než k nim vůbec dojde. Tým sdružený kolem zakladatele a šéfa startupu Petra Ocáska věří, že má díky svému řešení obrovský náskok před konkurencí, a teď konečně naplno šlape do rychlé globální expanze.
„Byla doba, kdy jsme vyhrávali startupové soutěže v zásadě jen kvůli naší vizi, a já jsem měl pocit, že se o nás moc mluví a že bychom se potřebovali víc soustředit na to, co chceme dokázat. Zaměřili jsme se méně na PR a investory, víc na zákazníky a hlavně na produkt, který se do té doby vyvíjel pomaleji, než jsme chtěli,“ vysvětluje Ocásek.
„Dnes už máme nový systém zabezpečení otestovaný na prvních zákaznících, nasbírali jsme zpětnou vazbu a otevíráme ho dalším zájemcům,“ říká Ocásek během rozhovoru pro CzechCrunch.
Řešení falešných poplachů
Nové řešení Angelcamu podle jeho tvůrců pomáhá překonat obvyklé nedostatky běžných bezpečnostních zařízení, a to falešné poplachy, pomalou odezvu bezpečnostních složek (většina vloupání například trvá do tří minut, evropští policisté se však na dané místo dostanou v průměru za deset) i limity v propojování systémů a decentralizaci.
Problém falešných poplachů řeší pomocí kombinace několika faktorů. Angelcam již dnes vyhodnocuje příchozí poplachy dle různých kritérií a vybírá pouze ty relevantní, což zároveň snižuje potřebné množství ukládaných dat. Se vzrůstajícím množstvím poplachů může tyto algoritmy vylepšovat.
Pomáhat přitom může také lidský faktor, například tým profesionálních operátorů, samotní majitelé nemovitostí či důvěryhodné osoby z jejich okolí. Nemusí jít přitom nutně o známé, Angelcam chce také podpořit tvorbu komunit uživatelů do virtuálních sousedství, které umožní vzájemné varování. Podle Ocáska má až 80 procent zákazníků startupu zájem pomáhat řešit bezpečnostní incidenty v celé jejich čtvrti, městě nebo místě, kde se zrovna nachází.
„Někdo z nich má zdravotnické vzdělání, někdo prostě rád pomáhá. Všichni ale stejně jako my věří, že společná systematická péče o to, co se děje okolo nás, v kritickém okamžiku rozhoduje. Když jde o vteřiny nebo maximálně o minuty, není dobré se spoléhat pouze na oficiální záchranné složky,“ vypráví devětatřicetiletý Ocásek, který svého času stál i u zrodu akcelerátoru StartupYard a inkubátoru Node5.