Konec plastových lahví na maratonech. Běžci v Londýně se občerstvovali jedlými kapslemi z mořských řas
Ekologie je v poslední době stále skloňovanějším tématem a v důsledku toho vzniká nejen spousta nových organizací bojujících za lepší životní prostředí, ale ekologickou stopu se snaží snížit i ty existující. Týká se to i všemožných běžeckých závodů, které za sebou každoročně nechávají desítky tisíc kilogramů plastového odpadu, a to zejména kvůli plastovým lahvím s vodou, jež se v průběhu závodů rozdávají běžcům. Při nedělním londýnském maratonu se proto organizátoři rozhodli, že některé plastové lahve nahradí ekologickými kapslemi z mořských řas, které se během několika málo týdnů zcela rozloží.
Nové inovativní kapsle nesou název Ooho a za jejich vývojem stojí londýnský startup Skipping Rocks Lab vedený absolventy umělecké školy Royal College of Art Rodrigem Garciou Gonzalezem a Pierrem Paslierem. Jde o rozložitelné váčky, které mohou být naplněné vodou nebo jakoukoliv jinou tekutinou. Jejich obal je tvořen speciální látkou vyrobenou z mořských řas, proto je 100% ekologický a přirozeně se rozloží do čtyř až šesti týdnů, tedy za zhruba stejnou dobu jako ovoce. Člověk obal buď rozkousne a vypije jeho obsah, nebo ho muže klidně sníst celý, je totiž zdravotně nezávadný.
Pořadatelé slavného londýnského maratonu se pro inovativní kapsle rozhodli především proto, že cílem letošního ročníku bylo uspořádat nejekologičtější závod vůbec. Loňský maraton v Londýně po sobě totiž zanechal zhruba 760 tisíc plastových lahví poházených po ulicích hlavního města, a tak se pořadatelé letos zaměřili na snížení tohoto čísla alespoň o 215 tisíc kusů.
Základem obalu jsou mořské řasy
Rodrigo Garcia Gonzalez a Pierre Paslier začali na vývoji technologie kapslí Ooho pracovat již v roce 2013. Díky tomu vytvořili materiál s názvem Notpla, jehož základ tvoří hnědá mořská tráva. Ta se v přírodě rozloží ještě rychleji než syntetické vlákno PLA vyrobené z rostlinných materiálů, které se často používá jako náhražka plastu. Výhodou obalu Notpla je i to, že může být využit jako ochrana proti vodě a mastnotě při výrobě různých obalových materiálů. Výrobu kapslí zajišťuje sama společnost Skipping Rocks Lab přímo v Anglii.
Ačkoliv jsou kapsle přírodní, nemusí obsahovat pouze vodu. Naopak je možné je naplnit jakoukoliv tekutou složkou od nápojů až po různé omáčky a dipy, proto také firma ve velké míře spolupracuje s různými značkami. Již v minulosti se spojila s několika vybranými, skrze které nabízela například kečup a jiné omáčky pro distributory rychlého občerstvení či dodávala koktejly v ekologickém balení na hudebních festivalech.
Pro účely londýnského maratonu se firma již poněkolikáté spojila s výrobcem energetických nápojů Lucozade. Kapsle, které byly naplněny nápojem Lucozade Sport Orange, byly běžcům rozdávány v průběhu běhu na několika stanicích a celkem se jich nakonec rozdalo více než 30 tisíc. Zcela poprvé se tyto dvě firmy spojily loni na podzim při příležitosti zářijového maratonu v Richmondu. Od té doby se kapsle objevily již na několika dalších sportovních událostech, ale žádná z nich nenabízela možnost představit novinku tolika lidem jako právě na londýnském maratonu, kterého se každoročně účastní více než 40 tisíc běžců.
Při závodu byl letos celkový počet stanic s nápoji snížen z 26 na 19 včetně toho, který nabízel kapsle Ooho. Dva ze stánků dokonce rozdávaly nápoje v rozložitelných kelímcích. Ačkoliv se i letos rozdaly tisíce plastových lahví, značka Lucozade Sport je slíbila vyrobit z recyklovatelného plastu pro menší zatížení životního prostředí. Lahve tak budou nyní odvezeny do zařízení, kde budou recyklovány a následně se z nich vyrobí nové pro další využití.
„Jsme pyšní na to, že naše lahve vyrobené pro příležitosti různých sportovních událostí jsou vyrobeny ze 100% recyklovatelného plastu. Tyto ambiciózní kampaně pro nás znamenají, že můžeme pokračovat v boji proti plastům a minimalizovat náš dopad na životní prostředí,“ sdělila pro magazín Dezeen Michelle Normanová, ředitelka vnějších záležitostí a udržitelnosti Lucozade Ribena Suntory, pod níž jednotlivé značky Lucozade spadají.