Konec vyhřívaných zahrádek v restauracích. Francie v zájmu ochrany klimatu zakazuje ohřívače vzduchu
Ve Francii se již od příštího roku přestane topit pánu bohu do oken. Provozovatelé restaurací, kaváren a barů s venkovními zahrádkami totiž nebudou moci venkovní prostory vytápět, ani v létě klimatizovat. Nové nařízení vysvětluje francouzská vláda jako součást připravovaného balíčku změn, které mají zemi učinit ekologičtější.
Francie by se ráda do roku 2030 stala uhlíkově neutrální, a proto začíná hledat místa, kde se dá energie ušetřit. Například zahrádka s pěti plynovými ohřívači vzduchu, které jsou v provozu 14 hodin denně od listopadu do prosince, vyprodukuje 13,6 tuny oxidu uhličitého, tedy podobné množství jako nové auto, které by objelo třikrát celý svět, odhaduje podle magazínu Fast Company Thierry Salomon, prezident francouzské nevládní organizace NegaWatt, která se zabývá mimo jiné udržitelným fungováním.
Francouzská ministryně životního prostředí Barbara Pompiliová zase označila venkovní klimatizaci a ohřívače vzduchu za „ekologickou úchylku“. Země, pro niž je večerní stolování se sklenkou vína národní tradicí, vnímá změnu s obavami. Jen v Paříži je podle BBC 12 500 vyhřívaných teras či zahrádek, které začaly být po zákazu kouření vevnitř v roce 2008 ještě více vyhledávané.
Nové nařízení každopádně vejde v platnost až po letošní zimě, aby měli majitelé restaurací více času se připravit a zároveň se zotavit z nečekaného úderu koronavirové pandemie. Součástí francouzského ekologického balíčku je také povinnost zavírat dveře veřejných budov, aby nedocházelo k plýtvání energií vynaložené na vnitřní klimatizaci či vytápění.
Samotný zákaz vyhřívání či klimatizování zahrádek nicméně nebude ve Francii úplnou novinkou. Jak informuje BBC, některá města již tento zákaz sama vydala, ale například hlavní město se k tomuto kroku nemělo. Starostka Paříže Anne Hidalgová si myslí, že to bude pro restaurační podniky příliš velká rána. I proto, že právě v Paříži má mít podobné vyhřívané zahrádky více než 75 % podniků.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsFrancie zároveň vyzvala své občany, aby neinstalovali nové kotle na uhlí a zlepšili svou izolaci. Opatření například zahrnuje také vytvoření dvou přírodních parků a národní přírodní rezervace. Jedná se o součást větších ekologických snah, jež navrhuje uskupení zvané Občanská úmluva o klimatu. To loni založil prezident Emmanuel Macron a složil ho ze 150 náhodně vybraných francouzských občanů, kteří přichází s různými náměty.
V rámci podpůrných investic pro nakopnutí země po pandemii koronaviru chce ostatně Francie významně investovat právě i do projektů spojených se změnou klimatu. „Lidé nyní chápu, že jsme v ohrožení, a pokud nic neuděláme, přijde po této zdravotní krizi také krize ekologická,“ uvedla pro deník Le Monde ministryně životního prostředí Pompiliová.