Konec výletních lodí v Amsterdamu. Způsobují znečištění a přispívají k zahlcení města turisty

Jedna výletní loď znečišťuje ovzduší obdobně jako 30 tisíc náklaďáků. I to je důvod, proč se do Amsterdamu žádný lodní kolos už nepodívá.

Radnice v Amsterdamu zakázala výletní lodě

Radnice v Amsterdamu zakázala velkým výletním lodím přístup do centra města, jelikož podle tamních politiků nejsou v souladu s udržitelnými cíli, které si metropole vytyčila. Tímto krokem chce radnice omezit znečistění životního prostředí a zároveň přiškrtit nadměrný turismus. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Nové rozhodnutí povede k tomu, že dojde k uzavření centrálního terminálu pro výletní lodě na řece IJ poblíž hlavního amsterdamského vlakového nádraží. Jde o nejnovější opatření, které má omezit masovou turistiku ve městě. Právě velké výletní lodě se staly symbolem tohoto problému.

V hlavním městě Nizozemska takových lodí, které většinou pojmou až tři tisíce lidí, každoročně zakotví více než sto. Přitom turisté z výletních lodí podle politiků stráví v Amsterdamu jen pár hodin, takže mají prostor jen na povrchní konzumaci bez většího přínosu pro metropoli.

Radnice už v minulosti učinila několik kroků, aby množství cestovatelů ve městě snížila. Například zakázala kouření konopí v ulicích čtvrti červených luceren. V březnu město spustilo kampaň, ve které apelovalo na mladé Brity, aby se při plánování rozlučky se svobodou vyhnuli Amsterdamu, píše server BBC. Právě večírky do města přitahují mnohé z 20 milionů turistů, kteří se do něj během roku vydají.

Dalším důvodem pro zákaz přístupu výletních lodí do města je snaha snížit úroveň znečištění ovzduší. Podle studie z roku 2021 totiž výletní loď za jeden den vyprodukuje stejné množství oxidů dusíku jako 30 tisíc nákladních automobilů.

„Znečišťující výletní lodě nejsou v souladu s udržitelnými ambicemi našeho města,“ uvedla levicově liberální strana Demokraté 66 (D66), která město řídí spolu se Stranou práce a Zelenou levicí. Předsedkyně strany D66 Ilana Rooderkerková dokonce turisty z výletních lodí přirovnala k jedné z egyptských ran. Podle ní jsou totiž jako kobylky, které se v mžiku snesou na město.

Už v roce 2021 zakázali přístup výletních lodí do Benátek, jelikož městu na laguně způsobovaly nevratné škody. V Barceloně zase zavedli speciální daň, kterou musí turisté využívající tento typ cestování zaplatit.