Koupil byt v centru Prahy, aby mohl vydělávat přes Airbnb. Úřad mu ale podnikání zatrhl
Airbnb podnikatelům se blýská na horší časy. Úřad jednomu z nich pronájem zatrhl a je možné, že podobná rozhodnutí budou přibývat.
Stavební úřad, pod který spadá Praha 1, učinil dosud nevídané rozhodnutí. Majiteli bytu v Jungmannově ulici zakázal jeho pronajímání přes platformu Airbnb. Rozhodnutí potvrdil i Magistrát hlavního města Prahy, je tudíž pravomocné a podnikatel musí navíc zaplatit i pokutu. Podle spolku Snesitelné bydlení v centru Prahy jde o přelomové rozhodnutí, které přispěje k tomu, že další podobná budou přibývat. Informoval o tom zpravodajský server Seznam Zprávy.
Tři ložnice, 160 metrů čtverečních a prémiová lokalita v centru Prahy, která se nachází v blízkosti všech atraktivních turistických destinací. Na tyto přednosti lákal na Airbnb profilu Pavel Prachař, který si byt pořídil přímo za účelem krátkodobého pronájmu. Podrobně to popsal na investičním portálu Dluhopisy.cz, kde se v roce 2019 snažil získat od investorů peníze na koupi zmíněného bytu.
„Dluhopisy slouží k financování nákupu dvou bytů v centru Prahy určených ke krátkodobému pronájmu. Na Praze už majitel emitující společnosti pronajímá 5 bytů (např. Myslíkova 23, Řeznická 29 nebo Na Zbořenci 14) s 90% obsazeností. Ročně v nich ubytuje přes 1 500 turistů a vynáší mu jeden milion korun,“ stojí na portálu.
Podle informací Seznam Zpráv Prachař žádal investory o celkem 13,5 milionu korun a slíbil jim za to roční úrok 8,2 procenta. Krátkodobý pronájem bytů v centru Prahy mu pak měl podle jeho slov vynášet milion korun ročně před zdaněním. Na investičním portálu vyšel s Prachařem rozhovor, ve kterém tvrdí, že Airbnb nemůže za vybydlené centrum Prahy, a potvrzuje, že byty koupil s cílem vydělávat na krátkodobém pronájmu.
„Zjišťoval jsem, kolik by to tak mohlo vynášet, zaplatil jsem si dokonce konzultaci s člověkem, který se v tom oboru dlouho pohyboval, abych z něho dostal nějaké odhady, a brzy se ukázalo, že zvládneme vydělat ještě víc. To byl takový impuls vrhnout se do toho naplno. Dejme tomu, že byt 2+kk se dlouhodobě pronajímá třeba za 25 tisíc a my v něm jsme schopni udělat 60 tisíc,“ tvrdil v rozhovoru.
Čáru přes rozpočet mu však udělali další majitelé bytů v domě v Jungmannově ulici. I když jde o luxusní nemovitost, nevyhnula se neřestem pro Airbnb typickým: tedy zejména zvýšenému hluku a nepořádku. Se stížnostmi se nakonec obrátili na stavební úřad. Argumentovali tím, že majitel používá byt jako hotel, což je v rozporu s kolaudací.