Kouř a bubliny ze skla. Cenu pro prestižní barmanskou soutěž navrhl designér Jan Plecháč

25. května proběhne české finále soutěže Diageo Reserve World Class. Vítěz si odnese cenu, která ztělesňuje důležité prvky barmanského řemesla.

jan-plechac

Foto: Stock Plzeň-Božkov / Jan Plecháč

Jan Plecháč navrhl cenu pro vítěze Diageo Reserve World Class

0Zobrazit komentáře

Největší a nejprestižnější barmanská soutěž na světě Diageo Reserve World Class od roku 2009 oceňuje talenty z barové scény. Velkého klání se pravidelně účastní i Česká republika, letošní ročník není výjimkou. Do českého finále, které proběhne 25. května, se probojovalo 12 barmanů a barmanek, vítěz bude mít možnost vyjet na světové finále do São Paulo. Navíc získá unikátní cenu, kterou již podruhé navrhl designér a současný kreativní šéf sklářské společnosti Moser Jan Plecháč.

Loni se Plecháč nechal při navrhování ceny inspirovat samotnou prací barmanů, kterou přirovnává k magii, letos zvolil stejný postup. V minulém ročníku ale zároveň vycházel z pomíjivosti, která jde s barovou mixologií ruku v ruce – koktejly jsou jen dočasné, zbývá na ně jen vzpomínka a chuť v ústech. Loňská cena tak byla celá z ledu a po několika hodinách roztála a vítězi zůstala „jen“ lžička, která se v ledě ukrývala.

„Tentokrát jsme to vzali z druhého konce a udělali jsme celý proces naruby. Z barmanů se během míchání drinků stávají naprostí mágové. Není to totiž jen o tom smíchat pár surovin dohromady, nyní je to úplná alchymie. Proto jsme v letošní ceně chtěli zhmotnit něco nehmotného. Být také trochu alchymisty,“ přibližuje letošní přístup k tvorbě Jan Plecháč.

jan-plechac-2

Foto: STOCK Plzeň-Božkov / Jan Plecháč

Designér přirovnává barmanské řemeslo k magii

A dodává: „Vycházeli jsme z kouře a bublin, což jsou dva prvky, které barmani ve své práci používají. Kouř i bubliny jsou prchavé prvky, které zmizí během pár vteřin. A právě tyhle efemerní prvky jsme chtěli v letošní ceně zhmotnit. Cena pro letošního vítěze znázorňuje moment, kdy se bubliny ztrácejí v éteru. Jsou zachycením jedinečného momentu, stejně jedinečným, jako je konečné vyhlášení vítěze.“

Semifinálovým úkolem celkem 45 přihlášených českých soutěžících bylo umíchat koktejl Highball na bázi Johnnie Walker Label v pražském baru Liquid Office. Podmínkou bylo použít domácí cordial, který musel splňovat požadavky na udržitelnost a neplýtvání surovinami. Do finále se dostala dvanáctka barmanů a barmanek, jak zkušených matadorů, tak nováčků.

„Na finalisty čekají čtyři soutěžní disciplíny a vítězem se stane ten, který nasbírá nejvíce bodů ze všech těchto barmanských výzev. Na dvě soutěžní disciplíny se soutěžící mohou připravit dopředu a dvě jsou tajné a dozví se je až na místě. Vítěz devátého českého World Class nás bude v září opět reprezentovat na globálním finále, tentokrát v brazilském São Paulu,“ dodává World Class ambasador Petr Kymla.

Letošními finalisty českého Diageo Reserve World Class jsou Jan Šebek a Patrik Škamla z karlovarského Becher’s Baru, Bára Kulhánková a Tomáš Horn z baru Brloh v Mělníku, Jan Vlasák z karlínského Liquid Office, Peter Plieštik z Cafe Slavia, Luca Cerqueglini z baru L’Fleur, Martin Vogeltanz z plzeňského Zapa baru, Pavel Sochor z bistra Kro, Matuš Brath z baru Hemingway, Marek Šimůnek z restautrace Crystal Gardens a Patrik Weis z Apotheka Baru v Českém Krumlově.

Soutěž Diageo Reserve World Class vznikla v roce 2009 a prvního ročníku se zúčastnilo 14 světových zemí. Vůbec prvním vítězem se stal Řek Aristotelis Papadopoulos. O pět let později se mezi soutěžící země probojovaly do světového finále i Česko a Slovensko. V Česku nyní probíhá devátý ročník soutěže, který již podruhé pořádá společnost Stock Plzeň Božkov.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym