Kráčíme ke klimatické katastrofě. Gatesův oblíbený vědec Václav Smil neočekává, že lidé změní návyky
Uznávaný česko-kanadský vědec Václav Smil apeluje na realistická řešení.
Česko-kanadského vědce Václava Smila čtou i lidé, kteří věří v pozitiva technologického pokroku jako Bill Gates, on sám je ale skeptik a striktní realista. Když proto přijde řeč na boj s klimatickými změnami, jeho hlavními body jsou odhalování pokrytectví a upozorňování na nesplnitelné cíle. V době, kdy Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) dává poslední šance k předejití zásadním proměnám globálního životního prostředí, Smil vidí světlo na konci tunelu stále daleko.
Je přitom nutné hned zmínit, že jeho cílem není vyvolávat nezmar a kapitulaci. Naopak. Svou pozici, vycházející z tvrdých dat, vysvětluje v novém rozhovoru pro The New York Times. Pokud se opakovaně pracuje s nerealistickými ambicemi a pak se je nedaří převést do skutečnosti, je o to snadnější ztrácet motivaci. „Určitě podporuji cíle, ale také realismus při jejich vytyčování,“ říká Smil.
Například návrh stanovený na loňské konferenci OSN o změně klimatu v Glasgow, podle něhož by se měly emise oxidu uhličitého do roku 2030 snížit o 45 procent ve srovnání s rokem 2010, podle Smila nelze dodržet. „Zbývá jen osm let a emise pořád stoupají,“ poznamenává autor s nejvyšším počtem knih recenzovaných v prestižním vědeckém časopise Nature. „Lidé si neuvědomují, jak velký je to úkol a stanovují si umělé termíny, které jsou nerealistické,“ pokračuje.
Poslední zpráva IPCC, která vyšla počátkem dubna, nicméně představuje trochu jiný pohled na věc. Podobně jako Smil se přitom hlavně snaží poskytnout realistický obraz toho, co se děje. A ten je poměrně černý. Generální tajemník OSN António Guterres na základě nových dat uvedl, že stále směřujeme k oteplení, jež dosahuje více než dvojnásobku 1,5 stupně Celsia, které se dohodlo v Paříži v roce 2015.
Překročení této hranice by znamenalo nevratné změny mnoha přírodních systémů po celém světě – sucho, vymírání druhů a podobně. Její dvojnásobné překročení pak podle projekcí vědců odpovídá zaplavení některých velkých měst, rozsáhlým nedostatkům vody či vymření milionu druhů zvířat a rostlin. „Kráčíme směrem ke klimatické katastrofě,“ cituje Guterrese deník The Washington Post.
Cíl z roku 2015 je podle něj momentálně na pokraji kolapsu a máme poslední příležitosti ho naplnit. Nejde ovšem o to, že je nerealistický – je to čistě otázka dat. Pokud chceme předejít výrazným nevratným změnám globálního klimatu, emise skleníkových plynů musí nejpozději v roce 2025 dosáhnout svého vrcholu a do roku 2030 se o 43 procent snížit. Taková je podle klimatických odborníků realita, nezávisle na tom, jak na ni chceme reagovat.