Král je mrtev, ať žije král. Rapper Kendrick Lamar překonal Drakea, jeho turné vyneslo miliardy

Deska Mr. Morale & the Big Steppers se stala instantním hitem – a obrovskou lásku jí vyjádřili lidé po celém světě.

Filip HouskaFilip Houska

Kendrick Lamar

0Zobrazit komentáře

Dlouhou dobu titul rapového umělce s nejvýdělečnějším turné v historii držel Drake – a zdálo se, že metu ve výši 80 milionů dolarů z prodaných vstupenek nikdo jen tak nepřekoná. To by ovšem neméně slavný Kendrick Lamar nesměl loni vydat novou desku, se kterou to dokázal, a to se značným rozdílem. Svůj díl na tom měla i beznadějně vyprodaná O2 arena v Praze, kam rodák z nechvalně známého kalifornského Comptonu také dorazil.

Loni v květnu Kendrick Lamar vyrukoval s novou, v pořadí pátou studiovou deskou Mr. Morale & the Big Steppers, která budila velká očekávání. Aby také ne, přišla po pěti letech od veřejnosti i kritiky skvěle přijatého alba DAMN. Hned po vydání získala největší počet streamů za první den v roce 2022 na Apple Music a ve Spojených státech debutovala na prvním místě žebříčku Billboard 200 s 295 tisíci jednotkami ekvivalentu alba.

Pro mnohé se Mr. Morale & the Big Steppers stala jednou z nejkomplexnějších desek, jakou Kendrick Lamar kdy vydal. Zkrátka šlo o masivní hit, jenž se zapsal do hiphopové historie. Proto když držitel sedmnácti cen Grammy oznámil, že s ní vyrazí na celosvětové turné, tak leckdo předpokládal, že půjde o opravdu velmi výdělečný zážitek. Že by šlo ale až o takový úspěch, to se nečekalo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Napříč Severní Amerikou, Evropou, Austrálií a Novým Zélandem se na třiasedmdesát živých koncertů mělo prodat 929 tisíc lístků, což vyneslo téměř 111 milionů dolarů, tedy více než 2,3 miliardy korun. To se žádnému rapperovi v rámci samostatného turné ještě nikdy nepodařilo. A dokonce tím Kendrick Lamar překonal i hiphopovou megahvězdu Drakea, který si svůj rekord dosud pevně držel.

V rámci turné nazvaného The Big Steppers Tour se v průměru prodalo více než 12 700 vstupenek na jednu lokalitu, přičemž v průměru jeden lístek vynesl 119 dolarů. Zajímavé také je, že Kendricku Lamarovi se podařilo prodat 98,89 procenta všech dostupných vstupenek na evropskou část jeho koncertní šňůry, která zahrnovala šestadvacet koncertů – včetně toho, který loni v září proběhl v Praze.

Co se nejvýdělečnějších turné týče, Drake momentálně podle statistik serveru Touring Data obsazuje druhou a třetí pozici. Na čerstvě odsunutém stříbrném místě je koncertní šňůra Aubrey & the Three Migos Tour z roku 2018, kterou jel slavný kanadský rapper s formací Migos a která měla vygenerovat okolo 79 milionů dolarů (1,7 miliardy korun) z necelých 679 tisíc prodaných vstupenek na třiačtyřicet koncertů.

Na třetím místě je pak Summer Sixteen Tour, kterou Drake odjel s kolegou, jenž si říká Future – ta se rozjela před sedmi lety. V nejúspěšnější pětce jsou i turné Watch the Throne Tour, kterou v roce 2011 odstartovali Kanye West (respektive Ye) a Jay-Z, a také Damn Tour z let 2017 a 2018, se kterou oslnil svět právě Kendrick Lamar.

Rekordní rok Czechoslovak Group zbrojaře Michala Strnada. V čistém vydělala 3,4 miliardy korun

Průmyslově-technologický holding CSG loni významným způsobem vyrostl. Tržby meziročně stouply o 73 procent, čistý zisk o 164 procent.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

strnad2

Foto: CSG

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group

0Zobrazit komentáře

Automobilka Tatra, armádní technika všeho druhu od vozidel po zbraňové systémy, munice, letecké součástky i výrobce tradiční české značky hodinek Prim. Záběr podnikání skupiny Czechoslovak Group, za níž stojí nejmladší český dolarový miliardář Michal Strnad, je široký. Zároveň jde o mix byznysu, který dokázal v celkových číslech v loňském roce významně vyrůst a dosáhnout rekordních výsledků. Tržby celé skupiny CSG meziročně vyrostly o 73 procent na 25 miliard korun a čistý zisk činil 3,5 miliardy korun, meziročně o 164 procent více.

„S výsledky roku 2022 můžeme být spokojeni. Dokázali jsme se vyrovnat s inflací, cenami energií i nedostatkem pracovních sil a dosáhli rekordního hospodářského výsledku,“ říká David Chour, místopředseda představenstva, s tím, že se Czechoslovak Group dařilo ve všech oborech, v nichž působí, a většina firem dosáhla vysoce kladného hospodářského výsledku.

Holding má za sebou také svou dosud největší akvizici, když loni koupil 70procentní podíl ve skupině Fiocchi Munizioni. Ta je významným světovým hráčem ve výrobě malorážové munice. Právě zvýšený zájem o vojenský materiál vyvolaný válkou na Ukrajině se významně promítl také do produkce firem ze skupiny, v níž se vyrábí pozemní technika či dělostřelecká munice.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Czechoslovak Group hlásí, že produkce mnoha firem ze skupiny je v současnosti vyprodána na několik let dopředu. Nejde však jen o dodávky na Ukrajinu, na nichž se skupina podle svého vyjádření taktéž podílí. „U obranných dodávek platí, že naše zákaznické portfolio je široce diverzifikované. Velmi významným trhem je pro nás například jihovýchodní Asie, kde máme projekty na komplexní zbraňové systémy v hodnotě, která se blíží 50 miliardám korun,“ uvádí Chour.

Do budoucna by měla být značným tahounem růstu také zmíněná společnost Fiocchi, která vyrábí střelivo v pěti lokalitách v Itálii, Velké Británii a Spojených státech. Na konsolidované výsledky CSG za loňský rok ale zatím měla jen malý vliv, celá akvizice totiž byla vypořádána až v listopadu. Zisk EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) celé skupiny loni dosáhl 5,6 miliardy korun, meziročně o 106 procent více.

kellnerova2

Přečtěte si takéRenáta Kellnerová je 101. nejbohatší člověk na světěKellnerová je 101. nejbohatší na světě. Mezi dolarovými miliardáři jsou poprvé i Zavoral a Strnad

„Ale pokud bychom konsolidovali kompletní výsledky Fiocchi za celý rok, tak by EBITDA CSG byla o ještě další dvě miliardy korun vyšší, pohybovala by se okolo 7,4 miliardy korun,“ doplňuje David Chour. Dařilo se také například automobilce Tatra Trucks, v níž má CSG podíl 65 procent a která zvýšila tržby z 5,31 miliardy korun na 7,46 miliardy při růstu zisku EBITDA z 385 milionů korun na 501 milionů.

Rostla rovněž skupina firem kolem výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ. Tržby stouply z 1,57 miliardy korun na 2,21 miliardy a EBITDA z 385 na 544 milionů. Czechoslovak Group zároveň snížila své relativní zadlužení, které kleslo z 2,2 na 2,07 násobek EBITDA, a plánuje další expanzi. „Jednáme v současnosti o akvizicích firem v tradičních zemích NATO a EU, které jsou srovnatelné nebo ještě překonávají Fiocchi,“ dodává místopředseda představenstva CSG.