Krásný snímek z nejkrásnějších záchodků. Dokonalé dny s japonským uklízečem jsou film o ničem a o všem

Wim Wenders natočil film o chlapíkovi, který nejspíš zažil leccos špatného a který uklízí záchodky – ale je naprosto spokojený. Umíte to i vy?

perfect-days-boxed

Foto: Aerofilms

Dokonalé dny neboli Perfect Days vás vezmou na toalety v Tokiu. Je to nádherný a melancholický výlet

0Zobrazit komentáře

Nejnovější snímek filmového veterána Wima Wenderse vás vezme na místo, kam všichni chodíme, ale moc o tom nemluvíme – na veřejné záchody. Ale ne ledajaké, Dokonalé dny se totiž odehrávají v Tokiu, které je svými toaletami pro všechny proslulé. A osmasedmdesátiletý německý režisér nám na nich uděluje lekci o tom, že teď je teď a ke spokojenosti stačí jedna obyčejná věc: vlastní vyrovnanost.

Dokonalé dny, v originále Perfect Days, měly původně vzniknout jako série krátkých filmů pro společnost The Tokyo Toilet, jež v japonské metropoli veřejné záchodky provozuje. Ty jsou mimochodem architektonickým skvostem, každé místo je úplně jiné, ale všechna jsou dokonale čistá. Ostatně jak říká odborník na architekturu Adam Gebrian, hezké veřejné záchody jsou znakem kvalitního veřejného prostoru. V Perfect Days jsou kuriózně krásnou kulisou pro krásný film.

O tom, jak si The Tokyo Toilet svých toalet cení, svědčí fakt, že si firma na jejich zfilmování najala Wima Wenderse, proslaveného mimo jiné dokumentem Buena Vista Social Club. Namísto kraťasů však natočil dvouhodinové dílo, které sleduje postaršího uklízeče Hirajamiho v podání slavného japonského herce Kódžiho Jakuša. Ten za celý film prohodí nanejvýš desítky slov a poprvé promluví snad až v půlce, i tak toho dokáže předat víc než dost.

Hirajami žije skromně a moc toho nemá. Každý den vstane. Oblékne si kombinézu. Vyčistí si zuby. Vezme klíče a drobné z poličky u dveří. V automatu si koupí kafe. Nasedne do auta. Pustí si kazetu s klasickým rockem. Dojede k záchodkům. Pečlivě je vyčistí. V poledne v parku sní sendvič a fotí takzvané komorebi, sluneční paprsky pronikající listím stromů. Přejede k dalším toaletám. Večer si zajde na skleničku vody a večeři. Před spaním si přečte něco z levných knih. Den za dnem, každý den. S výjimkou víkendu, kdy si zajde vyprat. Je to šťastný život?

Zdá se, že ano. Když sledujete Hirajamiho rutinu, je to velice milé a zároveň silné. Čas přirozeně plyne, nenarušuje ho žádné drama a vy máte možnost společně s uklízečem prožívat ono vzývané „tady a teď“. Po nakoukání aktuálních filmových novinek, které jsou plné zvratů a osudových momentů, vás Dokonalé dny opravdu zabrzdí. Až si začnete přát, aby Hirajamiho křehkou a někdy upřímně i těžko uvěřitelnou nevinnou rutinu nic nevykolejilo.

Ač ale Dokonalé dny plynou ve zdánlivém bezčasí, občas se v nich přece jen něco stane. Když každodenní spokojenost hlavního hrdiny něco naruší – ať už je to líný a nezodpovědný mladší kolega, nebo příbuzní, kteří se vynoří z jinak vůbec neprozkoumávané minulosti –, trpíte a soucítíte s ním. A současně cítíte, že stejně jako byl Hirajamiho život lepší bez nečekaných komplikací, i filmový zážitek je mnohem příjemnější v milé rutině.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

I když o Hirajamim nic mimo jeho aktuální život nevíte, je vám celou dobu jasné, že se něco muselo stát. Možná vina, možná trauma – ale Wenders nikdy neřekne co. Uchýlí se nanejvýš k několika náznakům a vy sami nejspíš ucítíte, že je vlastně nepotřebujete. Jednak sympatickému Hirajamimu nepřejete nic zlého, jednak se tím film odkloní od toho, co dělá opravdu dobře.

To je už zmíněné „tady a teď“. Dokonalé dny mají co říct díky tomu, že ukazují muže, který čistí záchody a naprosto s tím nemá problém. Je to práce, kterou má rád a která ho naplňuje, dělá ji poctivě a má ve svém životě i drobné radosti. Kolik z nás to může říct? Honíme se za neustálou změnou, chceme dosáhnout něčeho víc, mít se líp, ale neumíme se spokojit s tím, co už máme. A přitom to může bohatě stačit.

I tím, že se odehrávají na místě, jako jsou veřejné toalety (byť opravdu pěkné!), je tohle poselství Perfect Days naprosto zjevné. Nepřekvapí tím, že dávají lekci o spokojenosti a vyrovnanosti. Ale to vůbec nevadí. Dělají to velice příjemným a pohodovým způsobem. Pro každého, kdo má rád Japonsko, navíc přidávají špetku filozofie spokojenosti ikigai a zase trochu jiný pohled na ikonické Tokio. Možná jsou jen naší umělou západní představou o tom, jak zenově klidní Japonci umějí být. Ale co na tom. To, co by nám Dokonalé dny měly předat, předávají.

Jedna z nejúžasnějších věcí, co jsem viděl, říká Spielberg o Duně. Villeneuve je podle něj velikán

Druhá Duna patří mezi vůbec nejlépe hodnocené filmy letošního roku. Mnozí její sledování přirovnali k zážitku, jaký měli po prvních Star Wars.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

dune-part-2-timothee-chalamet-denis-villeneuve

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet ve filmu Duna: Část druhá

0Zobrazit komentáře

Steven Spielberg označil režiséra Duny za jednoho z velikánu filmu. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Duna: Část druhá sbírá nadšené reakce už od své světové premiéry, teď se ale filmu dostalo chvály i z těch nejváženějších kruhů. Svůj obdiv režiséru Denisu Villeneuovi vyjádřil sám Steven Spielberg, stojící za filmy jako Blízká setkání třetího druhuE.T. – mimozemšťan nebo Minority Report„Je mi ctí sedět vedle vás a mluvit s vámi,“ řekl Spielberg svému kolegovi při natáčení podcastu Director’s Cut„Natočil jste jeden z nejbrilantnějších sci-fi filmů, jaké jsem kdy viděl,“ dodal.

Villeneuva označil za jednoho z nejnovějších členů úzké skupiny filmařů, kteří budují světy. Spielberg mezi ně řadí velikány jako George Meilése, Walta Disneyho, Stanleyho Kubricka, George Lucase, Federica Felliniho, Petera Jacksona, Wese Andersona, Jamese Camerona, Christophera Nolana, Ridleyho Scotta nebo Guillerma del Tora, a nyní také režiséra nové Duny. Vyzdvihnul přitom způsob, jakým Villeneuve pracuje s prostředím a jak výhradně kamerou vytváří významnové roviny, které publikum podvědomě cítí.

DUNE 2

Foto: Vertical Ent.

Léa Seydoux jako Lady Margot Fenring ve filmu Duna: Část druhá

„Se vším tím pískem, co tam je, je ten film vlastně o vodě. Natáčíte poušť tak, že připomíná moře nebo oceán. Píseční červi jsou jako mořští hadi. A ta scéna jízdy na písečných červech je jedna z nejúžasnějších věcí, jaké jsem viděl – za celý život!“ vyjádřil svoje nadšení Spielberg. Sám Villeneuve už dříve zmínil, že správně zachytit jízdu na písečném červovi bylo zcela zásadní, aby působila co nejrealističtěji a diváci ji dokázali vnímat jako něco uvěřitelného.

Duna: Část druhá v kinech zatím vydělala přes 580 milionů dolarů a studio pravděpodobně bude otevřené natočení třetího filmu, který by adaptoval knihu Spasitel Duny. Villeneuve s přáním natočit trilogii do celého projektu šel od začátku, nedávno ale řekl, že si chce od planety Arrakis na nějakou dobu odpočinout. Zároveň poznamenal, že třetí film vznikne jen v případě, že bude lepší než ten druhý. Podle dosavadních ohlasů na Dunu to bude opravdu náročný úkol.


Co ukazují trailery

Sympatizant

Čchan-uk Pak, jeden z nejlepších korejských režisérů, se po skvělé Malé bubenicipustil do další špionážní minisérie. Hrdinou Sympatizanta je vietnamsko-francouzský komunistický špion, který se na konci války ve Vietnamu vydává do Los Angeles. Tím jeho práce ale nekončí. V jedné z hlavních rolí uvidíme i čerstvého vítěze Oscara Roberta Downeyho Jr.


Co hýbe světem filmu a televize

Třetí řada Euforie se odkládá

Euforie patří mezi největší seriálové hity v historii HBO, drama o těžkých problémech náctiletých ale vždy mělo tězkou cestu na obrazovky. Natáčení druhé série zasáhnul covid a vyšla až tři roky po odvysílání první. A u třetí řady se počítalo s něčím podobným. Tvůrce Sam Levinson si ale kvůli propadáku Idol měl pokazit vztahy s vedením televize a budoucnost Euforie je prý nejistá – premiéra pokračování se podle serveru Variety odložila z příštího roku na neurčito. Podle oficiálních informací jsou důvodem pro odklad plné kalendáře hvězd seriálu s Zendayou, Sydney Sweeney, Jacobem Elrodim a Hunter Schafer v čele.


Co si pustit

Chudáčci

Disney+  |  Komedie  |  2023  |  141 min.  |  ČSFD

030_pt_atsushi_nishijima_20211110_00201_1_x0r094u

Foto: Acuši Nišidžima/SearchLight Pictures

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Chudáčci se letos stali druhým nejúspěšnějším filmem na Oscarech, když si odnesli ceny za nejlepší hlavní herečku (Emma Stone), výpravu, kostýmy a masky. Surrealistická komedie je variací na frankensteinovo monstrum s tím, že oním „mostrem“ je dospělá krásná žena Bella s myslí malého dítěte. Vydává se do světa, nasává vědomosti i požitky a vymezuje se vůči nesmyslným společenským pravidlům, spojeným se znevýhodňováním žen nebo útlakem slabších.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.