Kratší čas, větší nasazení. Jde růst bez jediného zaměstnance na plný úvazek, říká český startup
Projekt FlowerChecker až dosud neměl jediného zaměstnance na plný úvazek, přesto dokázal růst. To, co umí on, začínají objevovat i jiné firmy.
Sám si dlouhé roky přál prostě pracovat míň. Jako softwarový vývojář měl za sebou práci pro několik firem a cítil se vyhořelý. Věděl, že by mu pomohl částečný úvazek, ten mu ale nikdo nechtěl nabídnout. Ondřej Veselý to tedy udělal úplně obráceně. Založil si vlastní firmu a když do ní někoho najímá, nabízí mu rovnou práci na částečný úvazek. Vyplácí se, říká.
Veselý má se svým projektem FlowerChecker specifický přístup už od začátku. Byznys vlastně nechtěl, původně pracoval ve třech s kolegy Ondřejem Vildem a Jiřím Řehákem na vývoji umělé inteligence tak, aby uměla určit druhy rostlin. A oni mohli vytvořit jejich rozsáhlou knihovnu.
Potřebovali ale víc různých obrázků, a tak nabídli lidem možnost posílat jim fotky kytek, které by botanici v týmu identifikovali. Jenže začalo chodit tolik obrázků, že tým vůbec nestíhal. Tak službu zpoplatnili, ovšem s tím zájem paradoxně ještě vzrostl. Následně přišli se službou založenou na umělé inteligenci Plant.id. Loni se příjmy mladé společnosti dostaly nad devět milionů korun. Aniž by tu někdo pracoval na plný úvazek.
To číslo znamená, že firma s lidmi se zkrácenou pracovní dobou dokázala vyrůst na trojnásobek. V posledních měsících mimo jiné také spustila projekt na identifikaci nemocí rostlin nebo do Polska nasadila řešení umělé inteligence, které jen díky tomu, že je umístěné na traktoru, dokáže spočítat květy a odhadnout budoucí úrodu.
Politika výlučně zkrácených úvazků se změnila až v posledních týdnech. O plný úvazek si řekli sami zaměstnanci – to když jedna ze zdejších pracovnic dokončila studium a najednou začala mít hodně času. Druhý člověk přešel na plný úvazek i přesto, že si původně chtěl uspořádat život a svoji rodinu podle toho částečného. Jenže jeho žena je právní koncipientka, což je pozice, kterou Česko neumožňuje vykonávat na zkrácený úvazek. Tak se jí zkrátka přizpůsobil.
„Až dosud jsme měli nejvyšší úvazek ve výši 0,8, to je finanční a zároveň technický ředitel. Já mám 0,6,“ popisuje Veselý. Ve firmě pracuje deset lidí a ve zkrácených časech se v kancelářích nebo online potkávali řadu měsíců.
„Stačí málo – zeptat se na pohovoru, jak moc chtějí pracovat. Neřeknou mi úplné minimum, ale obvykle kolem polovičního úvazku. Mají rodinu, studují nebo se třeba chtějí věnovat neziskovkám. Přijde mi, že z toho vždycky vypadne part time,“ usmívá se Veselý.