Křížem krážem vlakem po zahraničí. Víme, v jakých zemích můžete výrazně ušetřit za jízdenky
Dát za jízdenku dva tisíce, nebo zaplatit fixní částku a jezdit si, kamkoliv vás to zavane? Když víte, kam se obrátit, můžete zvolit druhou možnost.
Když chcete zemi důkladně prozkoumat a nemáte auto nebo jednoduše nechcete řídit, vlak se jeví jako druhá nejpříhodnější cestovatelská varianta. Především pak v destinacích, kde mají železnice propracované tak, že se díky tomu na vlakové spojení můžete naprosto spolehnout. Jenže kupovat si jízdenky z jedné strany země na druhou může pořádně natáhnout rozpočet. Máme pro vás ale několik tipů, díky nimž můžete na cestování vlakem výrazně ušetřit.
Švýcarsko
Když spojíte švýcarskou preciznost s vlakovou dopravou, vznikne spolehlivá infrastruktura, díky které se v téhle zemi dostanete naprosto kamkoliv. A kam nejede vlak, tam jede autobus nebo pluje loď. Síťová jízdenka Swiss Travel Pass pak platí na všechny typy hromadné dopravy po celém Švýcarsku. V její ceně jsou zahrnuté dokonce i panoramatické vlaky jako Ledovcový expres a hromadná doprava v 90 švýcarských městech.
Jízdenku lze zakoupit na tři, čtyři, šest, osm nebo patnáct po sobě jdoucích dní, případně existuje ještě varianta Swiss Travel Pass Flex, kde si při stejném počtu dnů určíte, kdy má být jízdenka platná. Třídenní jízdenka vychází v přepočtu na necelých šest tisíc korun, osmidenní na necelých deset tisíc. Flexibilní varianta je o něco dražší, děti do šesti let mají ale cestování po Švýcarsku zdarma, děti do 16 let mají na Travel Pass 50 procent slevu a mladiství do 25 let mají slevu 30 procent.
Jen pro představu: jízdenka z Curychu do Ženevy vyjde asi na tisíc korun, pokud tak máte v plánu si Švýcarsko více projet, síťová jízdenka se určitě vyplácí. Zahrnuje navíc i lanovky na vrcholy Rigi, Stanserhorn a Stoos a na většinu ostatních horských železnic a lanovek díky ní máte 50 procent slevu. V ceně je také vstup do 500 švýcarských muzeí.
A pokud plánujete pobyt jen u Lucernského jezera, hodit by se vám mohla regionální síťová jízdenka Tell-Pass, ve které je zahrnuta veškerá veřejná doprava v regionu a také lanovky a horské železnice, včetně nejstrmější zubačky na světě vedoucí na horu Pilatus, nejstarší zubačky Evropy na horu Rigi nebo první otočné lanovky světa na Titlis. Jízdenku je možné koupit na dva až deset dní neomezeného cestování s cenou od necelých pěti tisíc korun.
Německo
V Německu je možné za vlaky ušetřit díky dvěma druhům jízdenek. První se jmenuje The Deutschland-Ticket. Na trhu se objevila letos v květnu, stojí v přepočtu asi 1 200 korun, platí celý měsíc a můžete s ní cestovat po Německu v rámci celé sítě hromadné dopravy, kromě vlaků ICE, IC nebo EC. Jenže jízdenku si lze pořídit jen ve formě předplatného, což znamená, že se částka strhává každý měsíc – je tak určená spíše pro ty, kdo do Německa jezdí pravidelně.