Krypto promění svět ještě více než internet, předpovídá Ondřej Raška. Miton už do něj poslal desítky milionů dolarů
Ondřej Raška, zakládající partner investiční skupiny Miton
Pomohli na svět či do světa společnostem jako Rohlik.cz, Bonami, Rossum, Slevomat nebo Twisto. V podpoře nadějných startupů tuzemská investiční skupina Miton nadále pokračuje, ale zároveň prozkoumává možnosti úplně nové oblasti. Ondřej Raška začal poprvé do kryptoměn pronikat už před lety, když narazil na bitcoin. Teď už do celé oblasti, která zdaleka není jen o bitcoinu, pod hlavičkou Mitonu poslal desítky milionů dolarů a tím vše teprve rozbíhá.
„Mě osobně celá oblast spojená s kryptem už hodně let fascinuje, protože si myslím, že promění svět ještě více než internet,“ říká ve velkém rozhovoru pro CzechCrunch Ondřej Raška, jeden za zakládajících partnerů investiční skupiny. Jde o ideální spojení – dvaačtyřicetiletý Raška je totiž nejradši sám, stranou záře reflektorů, a tak je v oblasti, kde je mnoho aspektů pseudonymních, jako doma.
Ve světě, do něhož vedle nejznámějších kryptoměn patří různé technologie od blockchainu přes decentralizované finance až po aktuální hit v podobě takzvaných NFT, vidí Ondřej Raška příležitost, jak udělat celý svět ještě více otevřený a inkluzivní. „Už jen to bude obrovská inovace,“ věří. V rozhovoru pro CzechCrunch hovoří o plánech Mitonu v této oblasti, o paralele se začátky internetu i o tom, proč ho nezajímá aktuální cena bitcoinu.
Miton je známý pro své zaměření na internetové a e-commerce projekty nebo umělou inteligenci, loni jste začali řešit psychedelika. Jak do vaší strategie zapadá krypto?
Miton rozhodně vyrostl v e-commerce, ale postupem času jsme záběr rozšířili do více technologických směrů. Většinou to souviselo se zájmy jednotlivých partnerů. Krypto většina lidí zná ve spojení s finančními spekulacemi, ale když jdete hlouběji, do konceptů, na kterých ten ekosystém stojí, je to mimořádně zajímavé. Mě osobně celá oblast spojená s kryptem už hodně let fascinuje, protože si myslím, že promění svět ještě více než internet.
Nebude to v příští deseti nebo dvaceti letech, ale ovlivněny budou všechny oblasti našich životů. Je to stejné, jako když jsme byli v 90. letech na začátku internetu, proto v Mitonu stavíme celou krypto divizi. Už máme i první investice a brzy tento krypto cirkus dostane svůj název a samostatnou identitu, jako jsme to udělali třeba s Miton Psychonauts.
Když srovnáváš s počátky internetu, jsme v kryptosvětě pořád na začátku? Například bitcoin je tu už přes deset let.
Technicky jsme podle mě někde, jako jsme byli na začátku 90. let s internetem. Jsme v době, kdy ještě obrazně řečeno nemáme Netscape, tedy nevíme, jak vůbec bude vypadat prohlížeč, a tím pádem nevíme, co bude Google, Facebook, Instagram, Wikipedie nebo že se bude dát přes internet nakupovat. Já teď jen stoprocentně věřím, že kryptotechnologie mají tak významné stavební kostky, že už z našeho světa neodejdou. Není možné, abychom za deset let řekli, že to byla slepá cesta a škrtáme je.
Máš tím na mysli blockchain, nebo nějaké širší spektrum technologií?
Blockchain jako decentralizovaná databáze je podkladová věc, na níž se dají stavět a programovat různé projekty. Vidíme to teď v decentralizovaných financích (DeFi) nebo NFT. Můžeme programovat důvěru a tu důvěru přenášet z lidí na nějaký program. Díky tomu bude možné tvořit firmy a služby, které dosud nebyly možné.
Co je na té technologii nejzajímavější? Je to decentralizace a změna paradigmatu, jak některé procesy fungují? Nebo je to třeba bitcoin, o kterém se vždy mluví?
Decentralizace je určitě jeden z prvků. Bitcoin je první aktivum, které vzniklo, ale pro mě představuje „jen“ peníze. Bitcoin byl každopádně důležitým aha momentem, který jako první celou technologii reálně využil. Mě ale zajímají technologie a služby, které se z toho vyvíjí dál. Přijde mi zajímavé, že je celý kryptosvět open-source. Všichni tedy vědí, co se kde děje a co kdo dělá, každý problém tak stačí vyřešit jen jednou. Když chce někdo něco zlepšit, má k dispozici zdrojový kód. Zároveň je unikátní inkluze kohokoliv, lidé, kteří mohou být klidně pseudonymní, se přidávají do různých celků. Nejde jen o technologickou, ale také filozofickou změnu.
Když řekneme, že Miton investuje do „krypta“ – co si pod tím termínem představit? Jak ho definujete?
Původně mělo jít o čistý hedge a diverzifikaci portfolia. Chtěli jsme dát něco do bitcoinu a dalších kryptoměn a čekat. Během čtyř let, co se v této oblasti aktivně pohybujeme, jsme se ale výrazně posunuli. Začali jsme zkoumat projekty pro kreativní ekonomiku, decentralizované autonomní organizace i decentralizované finance, tedy nový bankovní systém, a posunuli jsme se do situace, kdy je pro nás aktivum jako bitcoin jako peníze, které používáme, abychom mohli investovat do dalších projektů. Díváme se teď zejména na decentralizované finance a projekty v nich postavené na Ethereu a Solaně.
Jak ses vlastně ty dostal ke kryptoměnám?
Poprvé jsem bitcoin viděl v roce 2013, jeho white paper mě tehdy fascinoval, protože to byla vlastně velmi jednoduchá, ale technologicky nádherná záležitost. Tehdy jsem si říkal, že je to sice super, ale zároveň že je to jen pro geeky a jednou to zmizí. Když to tady za dva roky pořád bylo, říkal jsem si, že jsem to asi podcenil. Začal jsem celou oblast ještě více studovat a pak přišel rok 2017, kdy jsem si myslel, že je to jen spekulační bublina, když o tom mluvil úplně každý. Tehdy jsem si zase řekl, že toho nechci být součástí.