Kryptoburza Binance otevírá první měnový pár s českou korunou. Lze za ní měnit stablecoin USDT

Čeští investoři, kteří nechtějí řešit konverzi měn, se budou moci snadněji dostat ke třetí největší kryptoměně. Za USDT stojí společnost Tether.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Fiktivní mince kryptoměny USDT

0Zobrazit komentáře

Nejznámější, největší a také nejžádanější kryptoměnou je bezesporu bitcoin. Jelikož je jeho cena na historických maximech, kdy jeden bitcoin lze aktuálně pořídit za 1,7 milionu korun, přitahuje celý kryptosvět pozornost mnoha investorů. A ti se zdaleka nezajímají pouze o bitcoin. Mezi největší kryptoměny patří také ta od společnosti Tether, která vytvořila takzvaný stablecoin USDT. Právě ten bude nyní ještě blíže českým investorům, jelikož kryptoburza Binance otevírá obchodní pár USDT/CZK. Nakoupit půjde tento stablecoin přímo za české koruny.

„Česká republika se dlouhodobě řadí mezi země s vysokou úrovní adopce a popularity kryptoměn. Přidání obchodního páru v tuzemské měně je tak logickým krokem Binance inovovat a reagovat na potřeby českých uživatelů,“ uvádí k novince Ondřej Pilný, country manažer Binance pro Česko a Slovensko. Obchodní pár USDT/CZK se na jedné z největších světových kryptoburz otevře ve čtvrtek 11. dubna a k dispozici bude uživatelům jak spotový obchodní pár, tak i přímá směna ve směnárně Binance.

Jako hlavní důvody, proč se v Binance rozhodli k akceptaci české koruny, její zástupci uvádí silnou pozici české koruny na finančních trzích, vysoký zájem ze strany českých investorů a také rostoucí počet obchodníků, kteří poskytují platby v kryptoměnách. Pokud mají zájem o USDT, nebudou muset nově převádět koruny do jiné měny. Binance v současnosti umožňuje korunové vklady přes finančně-technologickou platformu Zen.com, kterou v roce 2018 založil Polák Dawid Roźek.

Binance se Zen.com spolupracuje od roku 2022 a na kryptoburzu umožňuje nahrávat také polské zloté, rumunské leie a maďarské forinty. Binance uvádí, že uživatelé mohou prostřednictvím Zen.com vložit na své účty až 20 833 korun s nulovým poplatkem. Následující poplatek má být ve výši 1,2 procenta. Dosud největší světová burza dle objemu obchodů žádný měnový pár s českou korunou nenabízela. Jako první je v nabídce USDT. Zda přijdou i některé další kryptoměny, není známo.

Stablecoin USDT, za nímž stojí společnost Tether, je podle tržní kapitalizace třetí největší kryptoměnou na světě. Stablecoin je typ kryptoměny, který je navržen tak, aby měl stabilní hodnotu. Kvůli tomu je vázán na jiné stabilní aktiva, jako jsou fiat měny (například dolar, euro) či třeba zlato. Cílem stablecoinů je snížit volatilitu obvykle spojenou s kryptoměnami, jako je bitcoin nebo ethereum, a snaží se o to také právě Tether s USDT. Ten je vázán na hodnotu amerického dolaru. Tether proto drží rezervy ve fiat měnách či jiných kryptoměnách včetně bitcoinu, které odpovídají celkové hodnotě USDT v oběhu.