Kryptoměna inspirovaná seriálem Hra na oliheň byla podvod za desítky milionů. Naletěly tisíce lidí
Primitivní infografika, růžová oliheň, jednoduchá typografie na černém pozadí, sem tam nějaká chyba, málo informací a celkově podivný layout. Kryptoměnový projekt Squid Game Cash působil od počátku nedůvěryhodně, ostatně na Twitteru se to hemžilo varováními, že jde o podvod. Lákal totiž k nákupu nové kryptoměny inspirované mimořádně úspěšným seriálem Netflixu Hra na oliheň.
S tokeny, které se objevily zničehonic na konci října, neměli tvůrci seriálu ani Netflix jako takový nic společného. To ovšem nezabránilo desítkám tisíc lidí, aby si virtuální měnu nakoupili. Deník The New York Times například citoval třicetiletého Johna Leeho z filipínské Manily: „Tak nějak automaticky jsem měl za to, že to bylo schválené Netflixem.“
Podle analytického portálu BscScan virtuální mince označené SQUID (anglicky oliheň) nadále drží přes 43 tisíc lidí. A naprostá většina z nich přišla o peníze – cena měny je nyní v podstatě nulová (a původní webové stránky na adrese squidgame.cash už také nefungují). Avšak od začátku tomu tak nebylo.
Ještě v pondělí večer hodnota tokenů vystřelila až na hranici 2 800 dolarů, tedy přes 60 tisíc korun. Pomohly tomu články v řadě prestižních médií, které na rychle rostoucí měnu parazitující na popularitě televizní show upozorňovaly, aniž by dostatečně zdůraznily její stinné stránky. Třeba to, že kdo si digitální mince koupil, nemohl je prodat.