Kryptoměnové mosty přináší revoluci, propojí bitcoin s ethereem. Jenže jsou mladé a riskantní
Největší krádeže kryptoměn z poslední doby přišly z útoků na mosty, jež propojují různé blockchainy. Podle experta z Fumbi ještě musí vyzrát.
Fiktivní mince oblíbených kryptoměn v čele s bitcoinem a ethereem
V březnu útočníci ukradli krypto za zhruba 320 milionů dolarů z Wormhole, v březnu 650 milionů z Roninu, v srpnu za 200 milionů z Nomadu. Nejde o žádné hollywoodské filmy ani postavy, ale o mosty mezi různými blockchainy. Třeba mezi ethereem a bitcoinem. Jde o revoluční technologie, které spojují zdánlivě nespojitelné, jenže v tom je i jejich potíž – jsou to technologie mladé, stále se vyvíjející a tedy i náchylné k bezpečnostním problémům, píše David Stancel, technický ředitel krypto-investiční společnosti Fumbi.
Kryptoměnové mosty jsou buď centralizované nebo decentralizované. Každý z nich má potenciální rizika a nedá se říct, který je lepší. Tak jako tak je to o důvěře. Podle Davida Stancela z Fumbi je to s mosty jako s celým ekosystémem decentralizovaných financí, jehož jsou součástí. Jde o velmi mladou oblast, která je plná nástrah a rizik, jež ale budou postupně splaskávat a pomíjet.
***
Blockchainové aplikace a služby si tak jako i jiná technologická odvětví procházejí rozličnými fázemi evoluce. Každá nová inovace je však spojena i se vznikem nových specifických rizik, která není vždy snadné odhalit.
V současnosti je na kryptoměnové scéně několik významných blockchainových sítí, na kterých se nacházejí stovky decentralizovaných aplikací. Potenciál těchto aplikací, jakož i sítí samotných, je velmi limitován, pokud neumí mezi sebou komunikovat. Proto se snaha řady developerských týmů koncentruje právě na umožnění snadné komunikace mezi blockchainy, takzvané interoperability.
I když dnes už dokážou různé blockchainy mezi sebou navzájem komunikovat, v minulosti tomu tak úplně nebylo. Sítě jako bitcoin či ethereum působily jako nezávislé blockchainy, které spolu mezi sebou neuměly komunikovat, což znamenalo, že nebylo možné utrácet bitcoin na ethereovém blockchainu a naopak. Například pokud někdo vlastnil bitcoin, nemohl se stát součástí decentralizovaných financí známých pod zkratkou DeFi a účastnit se tamních aktivit a projektů, protože bitcoinový protokol přímo nepodporuje tuto interakci.