Kryptoměnu za sken sítnice. Nový projekt šéfa OpenAI má obří ambice, vyvolává ale obavy o soukromí
Worldcoin slibuje, že vyřeší problém rozpoznávání člověka od programů na internetu. Čelí ale kritice, že hledá záminku pro sběr biometrických dat.
Sam Altman, ředitel OpenAI, je v současnosti asi nejznámější tváří z oboru umělé inteligence (AI), technologie, jejíž vývoj v posledním roce nabral rychlého tempa. Altman mimo to už pár let připravoval další ambiciózní projekt, tentokrát ve světě krypta. Startup Worldcoin slibuje, že vyřeší problém, který souvisí i s AI – jak na internetu spolehlivě rozpoznat lidi od počítačů. Háček je v tom, že to podle firmy lze udělat jen s pomocí skenu duhovky. Výměnou lidem slibuje vlastní digitální tokeny. Čelí kvůli tomu kritice, že měnu využívá, aby získala obrovský objem biometrických dat.
Altman startup založil v roce 2020 se spolupracovníkem Maxem Novendsternem. Dnes je však ředitelem Worldcoinu Alex Blania z organizace Tools for Humanity, která si dává za cíl umožnit lidem využívat digitální identitu založenou na blockchainu, principu, na kterém fungují kryptoměny. Do firmy od jejího založení vložila přes sto milionů dolarů známá jména startupových investic včetně společností Andreessen Horowitz či Khosla Ventures, píše server TechNext24.
Skeny duhovky mají sloužit k ověření toho, že jste opravdu člověkem, v digitálním prostředí. Taková technologie je podle Altmana ve světě stále více ovlivňovaném AI klíčová. Dnes totiž umělá inteligence dokáže věrohodně napodobit lidskou komunikaci, fotografie, videa či zvuky. Pokud by tedy někdo uměl člověka od stroje spolehlivě rozpoznat, byla by to velká věc. A také velký byznys. Projekty s vysokým celospolečenským a zároveň finančním potenciálem, to pro Altmana není nic nového. Byť ohledně svého byznysu s umělou inteligencí nedávno uvedl, že to pro peníze nedělá.
Ale zpět k Worldcoinu a jeho snaze o revoluci v ověřování identity v digitálním prostředí. Startup toto ověřování plánuje propojit s vlastním finančním systémem na bázi blockchainu, do kterého chce zlákat lidi z celého světa. Vlastní tokeny, Worldcoiny, by pak časem mohly fungovat jako univerzální měna a mimo jiné by se v nich vyplácel i univerzální základní příjem. Taková je alespoň vize firmy.