Kryptoměny rychle posilují. Ceny ženou nahoru i Rusové a Ukrajinci, kteří si do nich převádějí peníze

Luboš KrečLuboš Kreč

btc-ukr

Foto: CzechCrunch

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou ovlivňuje i bitcoin

0Zobrazit komentáře

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se hodnota bitcoinu propadla pod 35 tisíc dolarů, v dalších dnech ale nejrozšířenější kryptoměna postupně posilovala a od pondělí už její cena stoupá opravdu výrazně. Mohou za to mimo jiné Rusové, kteří se do virtuálních mincí snaží přesunout část svých úspor. Denní objemy obchodů s bitcoiny nakupovanými za rubly od minulého čtvrtka vzrostly podle agentury Reuters o 259 procent.

Podobné to je na Ukrajině, kde kryptoměnová burza Kuna zaznamenala více než trojnásobný nárůst denního objemu obchodů na 150 milionů hřiven (113,8 milionu korun). „V podstatě je opravdu zajímavé mít měnu, která není kontrolována vládou a není ovlivněna mimořádnými opatřeními,“ poznamenala Bea O’Carroll, která vede firmu Radkl investující do kryptoaktiv.

Za pět dní od ruské invaze na Ukrajinu americký akciový index S&P 500 posílil přibližně o dvě procenta. Zlato, což je aktivum považované za takzvaný bezpečný přístav v dobách nejistoty, je převážně beze změny. V den invaze cena zlata vzrostla o více než tři procenta. A bitcoin?

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ten se v úterý vpodvečer podle serveru Crypto.com obchodoval za necelých 44 tisíc dolarů, což představuje sedmidenní nárůst hodnoty o bezmála 16 procent. „Bitcoin by mohl být potenciálně bezpečným útočištěm pro ruské oligarchy, kteří se vyhýbají sankcím, protože bitcoinu a kryptoměnových transakcí se nedotkne žádná cenzura,“ uvedla švýcarská online investiční společnost Swissquote. Nahoru jde nejen bitcoin, ale i další krypto mince včetně etherea, solany, litecoinu nebo BNB.

Fakt, že držení kryptoměn nabídne cestu, jak obejít sankce, by mohl být pro jejich příznivce dvousečný. „Mohlo by to vést k regulacím ze strany zemí NATO proti používání kryptoměn,“ uvedla analytička Katie Talati ze společnosti Arca, která spravuje digitální aktiva. „Na druhou stranu by mohlo dojít k jejich širšímu přijetí v místech s geopolitickými nepokoji,“ dodala.

Jenže zatímco pro ruskou vládu jsou přesuny hotovosti do bitcoinu špatnou zprávou, Ukrajina k tomu vyzývá – ovšem formou darů. K podpoře země v kryptoměnách na Twitteru vyzval ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci. „Postavte se na stranu ukrajinského lidu. Nyní přijímáme dary v kryptoměnách,“ napsal na sociální síti.

Fedorov zároveň zveřejnil adresy peněženek pro kryptoměny bitcoin, ethereum a tether, později přidal i solanu. Podle společnosti Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, vláda a ukrajinské nevládní organizace po výzvách vybraly v kryptoměnách přes 22 milionů dolarů (více než 491 milionů korun).

S přispěním ČTK.

Pomáhat Ukrajině je možné i přes kryptoměny. Země měla tímto způsobem obdržet už 90 milionů korun

Filip HouskaFilip Houska

bitcoin_ukraine_x1

Foto: Archirathep (Canva Pro)

Ukrajina na pomoc ve válce vítá i kryptoměny

0Zobrazit komentáře

Ukrajina v posledních dnech potřebuje pomoc více než kdy dříve – a může být prakticky jakákoliv. Ať už jde o materiální podporu, finanční dary nebo… příspěvky v kryptoměnám. Právě digitální mince hrají v aktuální situaci, ve které se země pod vpádu ruských vojsk nachází, taktéž významnou roli, a proto nyní veřejně napsala adresy, na které mohou lidé kryptoměny posílat.

Na Twitteru zveřejnila, že přijímá bitcoin, tedy nejpopulárnější kryptoměnu současnosti s hodnotou okolo 39 tisíc dolarů, ethereum a tether. „Postavte se na stranu ukrajinského lidu,“ napsal oficiální twitterový profil Ukrajiny. Rázem se ale pod příspěvkem začaly rojit pochybnosti o tom, zda jsou zveřejněné adresy legitimní a pochází skutečně z řad tamní vlády.

Součástí ruské invaze jsou totiž i kybernetické útoky na ukrajinskou digitální infrastrukturu, tudíž obavy o tom, že se někdo nezákonně dostal na její oficiální Twitter a zveřejnil nepravé adresy, které by vedly jinam než na podporu země, byly vcelku oprávněné. Ostatně na to v jednu chvíli upozornil i tvůrce etherea Vitalik Buterin, jenž se k ruské invazi také ostře vyhranil.

Nakonec ale svou obavu z Twitteru smazal a později s odkazem na slova ukrajinského diplomata Olexandera Scherbu potvrdil, že má jít o pravé adresy. I tak nicméně upozornil všechny, kteří chtějí pomáhat prostřednictvím kryptoměn, ať pečlivě své kroky zvažují a jsou opatrní. Legitimitu adres poté potvrdila i ukrajinská ambasáda v České republice a další osoby.

Kryptoměnové dary pak má Ukrajina využít k různým účelům – od vybavení ukrajinské armády přes zajištění zdravotnického materiálu až po nasazení bezpilotních letounů. Mimo jiné mají kryptoměny sloužit také pro vývoj nové aplikace pro rozpoznávání obličejů, jež má identifikovat, zda je někdo ruský žoldák nebo špión.

„Kryptoměny jsou obzvláště vhodné pro mezinárodní sbírky, protože nerespektují státní hranice a jsou odolné vůči cenzuře – neexistuje žádný centrální orgán, který by mohl zablokovat transakce, například v reakci na sankce,“ řekl pro server CNBC Tom Robinson ze společnosti Elliptic, která mimo jiné uvedla, kolik peněz se tímto způsobem už na podporu Ukrajiny vybralo.

Z průzkumu Ellipticu vyplývá, že nevládní organizace a dobrovolnické skupiny na Ukrajině od začátku invaze vybraly v digitálních měnách přes 4,1 milionu dolarů, tedy v přepočtu zhruba 90 milionů korun. Jeden dar byl dokonce ve výši tří milionů dolarů – a byl předán v pátek. Má to ovšem jeden háček, a sice ten, že Ukrajina nemůže dary v kryptoměnách přijímat přímo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V prohlášení na vládních internetových stránkách se uvádí, že „národní legislativa neumožňuje Ministerstvu obrany Ukrajiny používat jiné platební systémy, typicky Webmoney, PayPal nebo bitcoin“. To znamená, že tyto příspěvky musí jít přes klasické fiat kanály. Alokovat kryptoměny coby prostředek pomoci Ukrajině ostatně udělali i čeští tvůrci kryptopeněženky Trezor, kteří se tímto způsobem rozhodli darovat 25 milionů korun.

Do humanitární pomoci Ukrajině se zapojuje celý svět a slyšet je také o Česku. Tuzemské firmy už na východ odeslaly více než 130 milionů korun (mimo jiné více než velké technologické firmy jako třeba Google) – zapojil se například Livesport (21 milionů korun), čeští investoři z Pale Fire Capital (22 milionů korun), Seznam.cz (23 milionů korun), Alza.cz (24 milionů korun) nebo zmínění tvůrci Trezoru a FTMO (25 milionů korun).

Vedle finančních podpor se rojí také volné ubytovací prostory, kde by mohli přebývat uprchlíci, přičemž proti ruské invaze se bojuje i prostřednictvím internetu. Například sdružení CZ.NIC zablokovalo osm českých dezinformačních webů včetně nechvalně proslulé stránky Aeronet.cz. Na globální rovině pak bojuje i hackerské hnutí Anonymous.