Rusko vtrhlo na Ukrajinu a kryptoměny v čele s bitcoinem padají. Ruský tvůrce etherea Putinovy kroky odsoudil

Filip HouskaFilip Houska

btc-ukr

Foto: CzechCrunch

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou ovlivňuje i bitcoin

0Zobrazit komentáře

V noci došlo k tomu, čeho se svět v posledních dnech silně obával – útoku Ruska na Ukrajinu. A poměrně rychle se to projevilo nejen na poklesu finančních trhů, které se navíc otřásají v důsledku ohlášených sankcí ze strany západních zemí, ale také na výraznějším poklesu kryptoměn včetně bitcoinu. K napjaté situaci se mimo jiné vyjádřil i Vitalik Buterin, rusko-kanadský tvůrce digitální měny ethereum.

Bitcoin, nejpopulárnější kryptoměna současnosti, se za posledních čtyřiadvacet hodin propadl o více než osm procent a aktuálně osciluje okolo hranice 35 500 dolarů (780 tisíc korun) za minci. Analytici tento pokles přisuzují právě geopolitickým problémům na východě. Spolu s bitcoinem ztrácí hodnotu i jiné digitální měny.

Vedle solany nebo cardana tak padá například i ethereum, které za posledních čtyřiadvacet hodin ztratilo více než dvanáct procent a pohybuje se na úrovni okolo 2 400 dolarů (53 tisíc korun). Vývoj celého kryptoměnového trhu bude v následujících dnech záležet na eskalaci válečného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Jen za posledních 24 hodin se celý trh propadl o 9,5 procenta.

Velkou roli ve vývoji situace mohou hrát i další sankce, které oznamuje především americký prezident Joe Biden. Ostatně včera bitcoin po oznámení nových sankcí vůči Rusku nepatrně vyrostl – podobný trend je možné očekávat také v následujících dnech. Zlato pak oproti kryptoměnám prudce vystřelilo a potvrdilo se jako dobrý uchovatel hodnoty.

Spolu s dramatickými chvílemi na východě se samozřejmě začíná objevovat nespočet názorů ze stran politiků, byznysmenů, ale také právě lidí, kteří mají s kryptoměnami co do činění. Mezi nimi je i Vitalik Buterin, tvůrce etherea, který se v Rusku narodil, ale později přijal kanadské občanství. Ten s kroky Vladimira Putina nesouhlasí a odmítá je.

„Jsem velmi rozrušený Putinovým rozhodnutím vzdát se možnosti mírového řešení sporu s Ukrajinou a místo toho přejít k válce,“ napsal Buterin na Twitter a navázal tak na své předchozí tvrzení, ve kterém zmínil, že útok na Ukrajinu ničemu nepomůže, jen „ublíží Rusku, Ukrajině i lidskosti“. S Putinem se mimo jiné v roce 2017 osobně setkal.

Tehdy se snažil přimět Rusko k používání sítě etherea. Putin ostatně v minulosti naznačil, že by Rusko mohlo kryptoměny schválit coby legitimní platební prostředek a výhledově je používat například pro obchodování s ropou. Nešlo ovšem o žádné definitivní rozhodnutí – do dnešního dne se v Rusku po stránce kryptoměn nic zásadního nezměnilo.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym