Kryptoměny rychle posilují. Ceny ženou nahoru i Rusové a Ukrajinci, kteří si do nich převádějí peníze

Luboš KrečLuboš Kreč

btc-ukr

Foto: CzechCrunch

Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou ovlivňuje i bitcoin

0Zobrazit komentáře

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu se hodnota bitcoinu propadla pod 35 tisíc dolarů, v dalších dnech ale nejrozšířenější kryptoměna postupně posilovala a od pondělí už její cena stoupá opravdu výrazně. Mohou za to mimo jiné Rusové, kteří se do virtuálních mincí snaží přesunout část svých úspor. Denní objemy obchodů s bitcoiny nakupovanými za rubly od minulého čtvrtka vzrostly podle agentury Reuters o 259 procent.

Podobné to je na Ukrajině, kde kryptoměnová burza Kuna zaznamenala více než trojnásobný nárůst denního objemu obchodů na 150 milionů hřiven (113,8 milionu korun). „V podstatě je opravdu zajímavé mít měnu, která není kontrolována vládou a není ovlivněna mimořádnými opatřeními,“ poznamenala Bea O’Carroll, která vede firmu Radkl investující do kryptoaktiv.

Za pět dní od ruské invaze na Ukrajinu americký akciový index S&P 500 posílil přibližně o dvě procenta. Zlato, což je aktivum považované za takzvaný bezpečný přístav v dobách nejistoty, je převážně beze změny. V den invaze cena zlata vzrostla o více než tři procenta. A bitcoin?

Ten se v úterý vpodvečer podle serveru Crypto.com obchodoval za necelých 44 tisíc dolarů, což představuje sedmidenní nárůst hodnoty o bezmála 16 procent. „Bitcoin by mohl být potenciálně bezpečným útočištěm pro ruské oligarchy, kteří se vyhýbají sankcím, protože bitcoinu a kryptoměnových transakcí se nedotkne žádná cenzura,“ uvedla švýcarská online investiční společnost Swissquote. Nahoru jde nejen bitcoin, ale i další krypto mince včetně etherea, solany, litecoinu nebo BNB.

Fakt, že držení kryptoměn nabídne cestu, jak obejít sankce, by mohl být pro jejich příznivce dvousečný. „Mohlo by to vést k regulacím ze strany zemí NATO proti používání kryptoměn,“ uvedla analytička Katie Talati ze společnosti Arca, která spravuje digitální aktiva. „Na druhou stranu by mohlo dojít k jejich širšímu přijetí v místech s geopolitickými nepokoji,“ dodala.

Jenže zatímco pro ruskou vládu jsou přesuny hotovosti do bitcoinu špatnou zprávou, Ukrajina k tomu vyzývá – ovšem formou darů. K podpoře země v kryptoměnách na Twitteru vyzval ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci. „Postavte se na stranu ukrajinského lidu. Nyní přijímáme dary v kryptoměnách,“ napsal na sociální síti.

Fedorov zároveň zveřejnil adresy peněženek pro kryptoměny bitcoin, ethereum a tether, později přidal i solanu. Podle společnosti Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, vláda a ukrajinské nevládní organizace po výzvách vybraly v kryptoměnách přes 22 milionů dolarů (více než 491 milionů korun).

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym