Kryptoměny vtrhly i do českého umění. Pražská Karpuchina Gallery začala prodávat obrazy za bitcoiny
Když slavná aukční síň Sotheby’s minulý měsíc vydražila jedno z nejslavnějších děl pouličního umělce Banksyho Love is in the Air v kryptoměně, ukázalo se, že digitální měny coby regulérní platidla naplno vtrhly do mainstreamového uměleckého světa. Jejich vliv vnímá i pražská galerie Karpuchina Gallery, která se postarala o prodej prvního obrazu v bitcoinech a nyní v kryptoměnách prodala celou uměleckou kolekci.
„Byl to naprosto přirozený proces. Asi je to také tím, že jsme mladá, progresivní galerie a lidé v našem okolí jsou v kontaktu s kryptoměnami čím dál častěji,“ popisuje pro CzechCrunch majitelka galerie Alexandra Karpuchina a reaguje na dosud nepříliš obvyklou situaci, kdy běžný sběratel umění zaplatil za obraz prostřednictvím své kryptopeněženky, v níž měl uchované bitcoiny.
Za 0,14 bitcoinu, což bylo v době prodeje koncem května zhruba 110 tisíc korun, si podnikatel Michal Zatřepálek koupil obraz českého umělce Juliuse Reichela s názvem Run to Ruin, díky čemuž se Karpuchina Gallery může pyšnit titulem první české galerie, která zprostředkovala prodej uměleckého díla oficiálně zaplaceného kryptoměnou.
„Je to naše dlouhodobá strategie, nikam nepospícháme a krátkodobé trendy nás nezajímají. Jde tedy o přirozené rozšíření nové generace zájemců o současné umění jejich vlastním jazykem,“ doplňuje Karpuchina a reaguje tak na otázku, zda zájem o kryptoměny nevychází pouze z dočasného „hypu“, který umocnil i trend NFT, relativně nová forma certifikovaného vlastnictví.
Po úspěšném prodeji prvního obrazu od Juliuse Reichela se následně za bitcoiny prodala i celá kolekce skládající se z dvanácti obrazů. Celková suma činila zhruba 1,69 bitcoinu, tudíž zhruba 1,3 milionu korun při kurzu v době prodeje. Část bitcoinů pak bude galerie držet minimálně čtyři roky a nakládat s ní jako s investicí, což má potvrzovat, že kryptoměny nebere jako výstřelek.
Karpuchina Gallery je mimo jiné nakloněna i zmiňovanému kryptotrendu s názvem NFT, kdy si lidé v této formě kupují ryze digitální předměty výměnou za certifikované vlastnictví zanesené do databáze, takzvaného blockchainu. V souvislosti s NFT jmenuje Karpuchina přímo Reichela, který svá umělecká díla vydává i jako nezaměnitelné tokeny.