Kryptopeněženko, otřes se! Trezor při obratu 1,4 miliardy korun vydělal v čistém bezmála 600 milionů
Výsledky z roku 2021 jsou sice rekordní, ale firmě se náramně dařilo i loni, kdy zájem o kryptopeněženky stoupl po pádu burzy FTX.
Marek „Slush“ Palatinus a Pavol Rusnák, zakladatelé a spolumajitelé skupiny SatoshiLabs, se v kryptoměnovém byznysu pohybují přes deset let, takže dobře znají jeho cyklickou povahu. Jak kolísá cena bitcoinu, stoupají či klesají i příjmy jejich firem, především pak ikonického výrobce hardwarových peněženek Trezor. Roky 2021 a 2022 – každý z jiného důvodu – pro ně ale byly o parník lepší než cokoliv, co zažili předtím.
V roce 2021, kdy doznívala covidová pandemie a ještě nezačala řádit inflace, se kryptoměny těšily mohutnému zájmu retailových investorů a spekulantů. Bitcoin, ethereum i další virtuální mince dosáhly svých cenových maxim a zájem o ně pomáhal společnostem, které vytvářely byznysový ekosystém kolem nich. Jednou z nich je i český Trezor, tvůrce prvních hardwarových kryptopeněženek.
Zakladatelé společnosti Marek „Slush“ Palatinus a Pavol Rusnák se nijak netají tím, že když jde krypto nahoru (a především pak bitcoin), mnohem lépe se prodávají i jejich výrobky, naopak když cena největší kryptoměny padá, ochabuje i zájem o Trezory. Pohled do účetní závěrky společnosti Trezor Company za rok 2021 tomu dává zřetelné kontury: celkové tržby přesáhly 1,4 miliardy korun a čistý zisk překonal 583 milionů. O rok dřív byl obrat 329 milionů a profit „jen“ 74 milionů.
„Finanční úspěch Trezoru v roce 2021 byl primárně způsoben bull marketem a cenou bitcoinu, která dosáhla svého dosavadního maxima. Diskuze o bitcoinu a jeho bezpečné správě má logicky přímý dopad na prodeje našich produktů,“ komentuje výsledky Matěj Žák, šéf Trezoru. Bull marketem má na mysli takzvaný býčí trh, tedy období zvýšené poptávky, jejímž protikladem je nynější fáze ochlazení známá jako bear market čili medvědí trh.