Lahev, která se rozloží za 18 měsíců. Bacardi chystá velké změny a svůj alkohol chce nabízet šetrněji k přírodě

Filip HouskaFilip Houska

bacardi-1

Foto: Bacardi

Nové, rozložitelné lahve od Bacardi

0Zobrazit komentáře

Být takzvaně plastic-free, to je cílem čím dál většího množství firem, které se už nechtějí podílet na masivním znečišťování planety plastovými odpady. Ať už jde o giganty typu Coca-Cola, McDonald’s a Starbucks, supermarketové řetězce nebo třeba tuzemské služby jako Rohlík či Košík. A to je pouze velmi skromný výčet společností, které se tradiční plasty snaží nahradit za udržitelnější varianty. O něco podobného se nyní snaží i slavná lihovarnická skupina Bacardi.

Alkoholový gigant, který pod svými křídly sdružuje značky Bacardí (rum), Grey Goose (vodka), Patrón (tequila), Bombay Sapphire (gin), Martini (vínové aperitivy) a desítky dalších, se zavázal, že do tří let podnikne velký krok, který povede k eliminaci používaných plastů. Aby toho docílil, chystá se nahradit všechny své plastové lahve, kterých ročně vyprodukuje zhruba 80 milionů, za speciální varianty vyrobené z přírodního polymeru.

„Během naší 158leté historie jsme vždy věřili v respektování přírodních zdrojů a jednali odpovědně. Od udržitelnějšího získávání naší cukrové třtiny až po vodu a energii používanou pro výrobu našeho rumu. Jsme nadšeni z toho, že se můžeme stát průkopníky této nové polymerové technologie, ze které budou těžit všechny značky Bacardi a celý lihovarnický průmysl,“ dodává k novince Ned Duggan, senior viceprezident rumové divize.

bombay-1

Foto: Bacardi

Limitovaná verze ikonického ginu Bombay Sapphire

V roce 2023 proto chce představit první lahev vyrobenou z materiálu Nodax PHA, za kterým stojí biotechnologická společnost Danimer Scientific. Ten je založen na přírodních olejích získaných z palem, řepky a sóji, přičemž tu největší výhodu skrývá ve svém brzkém rozkladu. Bacardi uvádí, že se taková polymerová lahev dokáže šetrně rozložit už za osmnáct měsíců po vyhození. Běžné PET lahvi to podle všeho trvá i několik stovek let, což je obrovský krok vstříc lepšímu zacházení se životním prostředím.

Navíc ani nebude záležet, v jakém prostředí se vyhozená lahev bude nacházet – rychlý rozklad by měl probíhat na kompostu, pevnině i ve sladké či mořské vodě. To vše bez zanechání nebezpečných mikroplastů, které mimo jiné ohrožují podmořské živočichy. Jako první nápoj, který v nové lahvi přijde, si Bacardi vybralo svůj ikonický rum. Pokud se materiálové provedení osvědčí, do budoucna by v něm měly přicházet i další lihoviny, které pod tuto skupinu se sídlem na Bermudských ostrovech spadají.

Nejde však o jedinou novinku, kterou Bacardi chystá. Během cesty za definitivní eliminací plastů, která by měla být naplněna do deseti let, připravuje také lahve vyrobené ze „šetrně získaného“ papíru, což může dát vzpomenout na plán slavného výrobce whisky Johnnie Walker nebo dánského pivovaru Carlsberg. I tyto firmy totiž experimentují s papírovými lahvemi.

Ačkoliv optimismus pro tento velký krok převládá nejen u Bacardi, je nutné brát ohlášené plány s rezervou. Jak už jsme zmínili výše, dnes se snaží být „plastic-free“ opravdu kdekdo a mnohdy to zavání jen marketingovými hříčkami, protože je to trendy. Uvidíme až za pár let, zda se jim nahradit plasty skutečně podaří. Teď jde zatím pouze o nadějný střípek do obrovské skládačky.

bacardi-2

Foto: Bacardi

Chystaná ekologická lahev od Bacardi