Lampa, která hraje, nebo spíš reproduktor, který svítí? IKEA a Sonos pokračují v rozehrávání našich domovů

Filip HouskaFilip Houska

symfonisk-1

Foto: IKEA

Černá verze nové lampy s reproduktorem od IKEA a Sonos

0Zobrazit komentáře

Je to lampa, která hraje, nebo spíš reproduktor, který svítí? IKEA už nám v minulosti ukázala, že dokáže domácnost inovovat netradičními produkty, přičemž mezi ně patří i řada Symfonisk, která kombinuje reproduktor s kusem nábytku. Nyní švédská společnost uvádí další model této edice a opět v ní sází na takzvanou hrající stolní svítilnu s vybavením od slavné hudební značky Sonos. A dostupná bude i na českém trhu.

První spolupráce mezi švédským nábytkářským gigantem IKEA a uznávaným americkým výrobcem reproduktorů Sonos přišla už před dvěma lety, kdy obě firmy pracovaly na nové modelové řadě, známé jako Symfonisk. Představily i jednoduchou stolní lampu, která ale oproti jiným lampám měla jednu zásadní funkci navíc – uměla streamovat hudbu. Šlo tak o netradiční formu reproduktoru, u kterého návštěva nemusela vůbec poznat, že hraje.

Nyní designová hrající lampa přichází v nové generaci, jež se liší v několika ohledech. Tím nejviditelnějším je vzhled, který už není tak baculatý, ale naopak má modernější, rovnější designové linky. Výrazně se zmenšil i podstavec, protože jak IKEA za dva roky od uvedení první verze zjistila, majitelé si její lampu často dávají na noční stolek, kde mnohdy nebývá příliš místa nazbyt. Proto je celé zařízení o něco menší.

Novinkou jsou i stínidla, která si uživatel může vybírat podle svého uvážení. IKEA nabízí konkrétně dva typy stínidel – textilní a skleněný. Obě verze přichází v bílé a černé barvě, stejně tak jako samotná lampa. Pokud si tedy budete chtít lampu trochu personalizovat, můžete si zakoupit zvlášť podstavec a zvlášť jedno ze dvou druhů stínidel. Žádné z nich navíc nebude nijak ovlivňovat audio, protože kryje pouze svítící část.

symfonisk-2

Foto: IKEA

Řada produktů Symfonisk včetně nových lamp

„Lidé i nadále investují do svých domovů a nacházejí kreativní způsoby, jak ukázat svůj osobitý styl. Zvuk se rychle stal důležitým faktorem pro vytvoření té správné atmosféry. Kromě menší velikosti a různých provedení nabízí nová stolní lampa s reproduktorem Symfonisk také zvuk, který lépe vyplní místnost a vytváří tak lepší zážitek z poslechu,“ říká Sara Morris, hlavní produktová manažerka společnosti Sonos.

Lampa navíc díky přidané objímce E26/E27 podporuje širší spektrum žárovek. Vedle toho má novinka i kvalitněji hrát, a to díky předělané akustické konstrukci, jež využívá vlnovodu vyvinutého na míru samotné lampě. Podle IKEA má zajišťovat zejména lepší poslech z různých úhlů, což vzhledem k tomu, že jde o doplněk do domácnosti, kde se lidé často pohybují z místa na místo, může přijít vhod.

O technologickou stránku zvuku se tradičně stará právě společnost Sonos, která s IKEA v minulosti spolupracovala i na obrazu, který hraje, nebo polici, taktéž z řady Symfonisk. A stejně jako u původní generace i tu novou bude možné používat jak samostatně, tak jako součást multiroomového systému Sonosu. Mimo jiné podporuje i AirPlay 2 pro přenos obsahu, což ocení především uživatelé zařízení od Applu.

Na americký trh a do vybraných zemí Evropy dorazí novinka už příští měsíc, respektive 12. října. V Česku bude dostupná v lednu příštího roku, a to jak v obchodních domech IKEA, tak na oficiálním webu. Verze se stínidlem bude stát 3 690 korun a v případě zájmu bude možné koupit i samotný podstavec s reproduktorem za 2 999 korun nebo stínidlo za 700 korun.