IKEA a Sonos představili dva nové reproduktory. Jeden slouží jako police, druhý má na sobě lampu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ikea-sonos-symfonisk1

Foto: IKEA

Hrající polička a lampa Symfonisk

0Zobrazit komentáře

Hudba do domácností patří od nepaměti. V poslední době vzrůstá popularita všemožných méně či více chytrých reproduktorů, u nichž každý výrobce sází na něco jiného. Hraje se o napojení na hlasové asistenty, kvalitu zvuku nebo třeba přenositelnost. Do tohoto segmentu začala vstupovat také IKEA a navíc se spojila se společností Sonos.

Obě firmy v posledních letech společně vyvíjí několik produktů, v nichž se kombinuje expertíza obou z nich – IKEA dodává své zkušenosti s návrhem populárních kusů nábytku a Sonos zase zajišťuje vše potřebné pro to, aby reproduktory zněly dobře. Skvělým příkladem takové spolupráce jsou první produkty ze série Symfonisk: stolní lampa a police, obě s Wi-Fi reproduktorem.

„Od začátku jsme věděli, že chceme zpochybnit tradiční vzhled moderních technologií. Design lampy s reproduktorem částečně vychází z myšlenky ohniště – z jednoho prvku, který šíří hřejivé světlo i zvuk,“ říká Iina Vuorivirta, jedna z návrhářek švédské Ikey, která se podílela na vzniku stolní lampy.

ikea-sonos-symfonisk2

Foto: IKEA

Lampy a police Symfonisk

Viceprezident pro design v Sonosu Tad Toulis novou sérii Symfonisk představuje jako produkty, které by jeden bez druhého nedokázal vytvořit. Díky technologiím Sonosu by měl být zvuk i z lampového reproduktoru na velmi dobré úrovni, vyrovnat by se mohl populárnímu Sonos One. Na sobě má kolečko pro ovládání světla a také tlačítka pro ovládání hudby, přičemž lze reproduktor Symfonisk propojit s aplikací Sonosu a spárovat s dalšími reproduktory.

Další část chytré domácnosti

To platí i pro policový reproduktor Symfonisk, v němž zase IKEA nabízí multifunkční produkt se spoustou možností využití. Lze připevnit v různých polohách na zeď, kde si na něj můžete cokoliv odložit, nebo ho přichytit třeba na kuchyňskou tyč. Jeho zvuk nebude vzhledem k rozměrům tak kvalitní, ale Sonos slibuje, že v rámci své podobně stavěné i cenové konkurenci by měl hrát nejlépe.

ikea-sonos-symfonisk3

Foto: IKEA

Polička Symfonisk

Cenovka je u policového reproduktoru skutečně nastavená „pouze“ na 99 dolarů (2 250 korun), což potvrzuje, že Sonos se dokáže díky spolupráci s Ikeou dostat na mnohem nižší ceny než u svých běžných produktů. Pro švédského nábytkářského obra jde naopak o tradiční strategii, jak nabídnout za dostupnou cenu dostatečně kvalitní produkt, který přiláká masy. Lampa s reproduktorem Symfonisk bude stát 179 dolarů (4 000 korun). Do prodeje půjdou obě novinky v srpnu, ale české ceny ani datum prodeje zatím IKEA nezveřejnila.

Pro Ikeu se jedná o další krok v oblasti chytré domácnosti, do které začala naplno pronikat již před čtyřmi lety. Tehdy představila první bezdrátové nabíječky, následovaly chytré žárovky, zásuvky, reproduktory a dorazí také rolety či závěsy. Také nově představené reproduktory by měly nakonec komunikovat i s mobilní aplikací IKEA, přes kterou lze nastavovat různé scény a celou chytrou domácnost ovládat.

ikea-sonos-symfonisk4

Foto: IKEA

Lampa Symfonisk

Diskuze (0)

Novinka

Anonym