Lékař, lékárny i dokumenty. EUC dostalo zdravotnictví do mobilu, má 100 tisíc uživatelů

Aplikace mojeEUC směřuje lidi mimo čekárny doktorů a odbaví, jen co se týče rozhovorů s lékaři, sedm z deseti konzultací čistě online. Ale nejen to.

Iva BrejlováIva Brejlová

mojeeuc

Foto: EUC

Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7

Naprostá většina lidí prý nedokáže vysvětlit, co je vlastně telemedicína – a přesto ji stále víc osob v Česku pravidelně používá. Je to vidět i na projektu největší sítě ambulantních klinik v Česku, aplikaci mojeEUC, která si jen za poslední rok a půl připsala přes 50 tisíc registrací a celkem tak dosáhla už na 100 tisíc. Ukazuje, že velkou část komunikace s lékařem jde přenést do telefonu. A nejen to. Na dálku totiž nabízí vedle konzultací taky například hlídání termínů vyšetření nebo dokáže pacientovi i rezervovat léky v konkrétní lékárně své sítě.

Už řadu měsíců si lékařka Kateřina Kučerová dělí ordinační dobu na online a offline. Tu online praktikuje hodinu denně a to, kolik pacientů v rámci této doby stihne odbavit, se může lišit. Obvykle jsou to tři nebo čtyři, ale může to být i deset. Přes počítač řeší s pacienty respirační problémy, konzultace laboratorních výsledků, zajištění žádanky ke specialistovi nebo třeba různé administrativní úkony.

Představte si takové množství lidí v čekárně. A bude jasné, že odlehčení nejen pro lékaře, ale i pro každého dalšího pacienta je to významné. Stejně se uleví i pacientům, kteří mohou zůstat doma.

Kučerová je praktická lékařka pro dospělé v EUC Klinice Plzeň a zároveň jednou z těch, která je zapojená do služby nabízené právě sítí EUC. Její zkušenosti ukazují, že online úkony dokážou zrychlit přístup k ošetření. V některých případech přímo i zpřístupňují doktora, ordinovat totiž v některých případech může i z domova. „Využívala jsem toho například loni, kdy jsem měla covid a odbavovala jsem pacienty svoje a kolegyně z vedlejší ordinace. Abych jí ulevila, když mě zastupovala,“ popisuje.

mojeeuc-screen

Foto: EUC

Aplikace mojeEUC

Hovoří jen o jedné ze součástí komplexního systému, který EUC buduje. A který ukazuje, jak se může změnit tradiční pojetí zdravotnictví. Tak třeba služba Lékař online 24/7: ta je placená, určená pro pacienty, kteří nejsou registrovaní u praktického lékaře, případně ten jejich zrovna není dostupný, a nabízí konzultace s praktikem 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Zdravotní problémy se přitom řeší okamžitě, prostřednictvím chatu, případně videohovoru. Ve dne, v noci, kdekoliv, kde je připojení k internetu.

Zahrnuje ale třeba i věrnostní program v lékárnách sítě i slevu na léky. Pro pacienty klinik EUC pak i možnost schraňovat a mít přístup k lékařským zprávám, a to i z jiných zdravotnických zařízení, či výsledkům svých laboratorních vyšetření. Přes aplikaci je možné se objednat na vybraná pracoviště klinik. Nebo využít asistenta, který pacientovi připomíná, aby si vzal pravidelně užívané léky.

Do aplikace se lze dostat přes Bank ID nebo osobně na recepcích EUC klinik. To zajišťuje, že osoba, která aplikaci používá, je v systémech ověřená podobně, jako když na úřadě předloží občanský průkaz. A služba ověření totožnosti na základě bankovní identity má podle odborníků potenciál oslovit nové uživatele z řad mladší generace.

Online jsou otevřenější

Online služby, které směřuje EUC na pacienty nejen registrované ve své síti, začaly vznikat od roku 2019. Cestou si prošly řadou změn, zasáhla do nich pandemie i otevírající se možnosti, co lze do aplikace zařadit. Původní inspirací byly základy telemedicíny a platforma původem ze Skandinávie. Na podzim roku 2020 pak začala fungovat zmíněná služba Lékař online 24/7.

Pacienti podle EUC zmiňují, že mají v online prostoru lepší možnost vyjádřit své problémy a popsat, co je trápí. A především se doptávat. Nejčastěji takto konzultují s odborníky respirační záležitosti, kožní problémy nebo třeba urologické problémy. Řada z nich si chce nechat podrobněji vysvětlit svou anamnézu nebo požaduje názor dalšího lékaře.

„Pro mnohé pacienty je navíc tato forma příjemnější, jsou klidnější, otevřenější,“ říká Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7. „Jako součást každého vyšetření, pokud je to potřeba, doporučují naši lékaři také další postup léčby a vyšetření. Například na kterého specialistu se obrátit,“ dodává. A pokud to lékař považuje za nutné, má vždy možnost pacienta odeslat do ordinace.

marpo-e

Přečtěte si takéNa zádech má Arnieho i Ramba, řídí zásadně BMW. Marpo testuje i7Na zádech má vytetovaného Arnieho i Ramba, řídí zásadně BMW. Vracím se na vrchol, říká rapper Marpo

V posledním roce a půl si mojeEUC prošla rychlým rozvojem a rozšířením služeb, což se odrazilo i v zájmu uživatelů. Podle statistiky ji využívají kdekoliv, téměř dvě třetiny lidí se do aplikace aktuálně připojují přímo z mobilu. A projekt vedle toho sbírá pozornost odborníků na digitální svět. Aplikace mojeEUC získala mimo jiné ocenění Projekt roku v soutěži WebTop100, stala se i vítězem kategorií Digitální transformace a SEO.

Brzy by v ní měl přibýt i balíček funkcionalit pro chronicky nemocné. Jeho cílem je oslovit tuto skupinu pacientů tak, aby se aktivně zapojili do vlastní léčby. „Bude pacienty provázet v jejich léčebném plánu, sledovat cílové hodnoty, hlídat termíny doporučených vyšetření a motivovat k dodržování režimových opatření. Pacienti tak lépe porozumí svojí nemoci,“ popisuje lékařka Klára Fialová, manažerka klinických programů skupiny EUC. „Díky tomu je pacient chráněn před případnými vážnými komplikacemi chronického onemocnění,“ přibližuje dál odbornice.

Naráží tak i na efekt, který má taková péče o pacienty přímo v nemocnicích. V ideálním případě by se v Česku s podobnými systémy mohlo snížit zatížení na lůžkových odděleních.

CC Premium

Partnerem článku je EUC

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo

CzechCrunch Jobs