Les uprostřed australského Brisbane. Nový zelený věžák aspiruje na nejekologičtější obytnou budovu světa
Tři desítky podlaží, které doslova překypují životem. To je nový, designově atraktivní projekt z pera architektů Koichi Takada Architects, jenž by měl vyrůst v australském Brisbane. Domov v něm najde nejen tisíce rostlin a stromů, ale také rodiny obývající 382 soukromých bytových jednotek v maximálním souladu s ekologií.
Za nejoblíbenější stavební materiály současné architektury můžeme určitě označit beton, sklo a ocel. V poslední době se k nim však začíná připojovat i složka zeleně. Nejenže budovy pokryté flórou dovedou proměnit betonovou šeď města k nepoznání, ale zároveň přináší výhody spojené s lokálním klimatem, biologickou diverzitou a daří se jim i dobře narušit pocit stísněnosti, který může masa betonu vyvolávat.
„Beton, ocel a sklo jsou velmi tvrdé a pevné průmyslové materiály, nazývejme je jako mrtvé materiály. Musíme přijmout více živých materiálů a obecně živé architektury,“ říká architekt Koichi Takada, jehož architektonický návrh byl vybrán společností Aria Property Group pro její developerský projekt bytového věžáku ve třetím největším městě Austrálie.
Na jednotlivé, nepravidelně rozmístěné stupně fasády navrhl Takada vysadit na tisíc stromů, které doplní dvacet tisíc rostlin vybraných z 250 druhů původem pocházejících z oblasti Queenslandu. To je přibližně pětkrát více, než je k nalezení v nedalekém parku Musgrave.
Celý projekt s příznačným názvem Urban Forest by proto mohl dostat titul nejekologičtější obytné budovy světa. „Urban Forest je pravděpodobně nejzelenější budovou, jakou dokážeme v současné době navrhnout při použití veškerých dostupných ekologických postupů, které máme k dispozici, a dodržení všech předpisů,“ vysvětluje Takada.
Udržitelnost a příroda na prvním místě
Záměrem návrhu je představit možný odklon od současných postupů masové a neekologické výroby směrem k udržitelnějším způsobům života. Do jisté míry tak připomíná projekt prefabrikovaného mrakodrapu, který vyroste v centru Singapuru.
Na rozdíl od něj však skromnější Takadova budova nabídne „pouze“ 382 bytových jednotek, dvoupatrovou střechu s velkou komunitní zahradou a bazénem, potřebné občanské vybavení a také veřejný park v přízemí o rozloze 1 642 metrů čtverečních. Ten se bude rozprostírat mezi pylony připomínající kmeny stromů, na nichž bude celá budova stát.
Tyto pylony, stejně jako zbytek betonového korpusu stavby, budou postaveny za využití takzvaného zeleného betonu. Jedná se beton, ve kterém je o 40 procent menší podíl cementu než v betonu klasickém. Celá stavba se totiž snaží být vůči životnímu prostředí maximálně šetrná.