Létající doktoři. Zdravotníci na skútrech BeRider najeli za měsíc mezi pražskými nemocnicemi 16 tisíc kilometrů

Zdravotníci najeli na skútrech BeRider za měsíc 16 tisíc kilometrů
Sdílená auta, motorky, skútry, koloběžky, kola, všechno dnes již většinou s elektrickými pohony. To jsou dopravní prostředky, nad nimiž mnozí stále ohrnují nos a odmítají je, ale služby sdílené mobility se stávají stále integrálnější součástí mnoha světových měst. A svou sílu ukazují i v krizových časech.
Na sdílené dopravní prostředky jsme již několik let zvyklí i v Praze. Půjčit přes aplikaci si tu můžete velmi jednoduše skutečně většinu dopravních prostředků, jež byste mohli pro pohyb po městě potřebovat. A zatímco od poloviny března se kvůli karanténním opatřením pohyb mnoha obyvatel z velké části zastavil, zdravotníci neustále pendlovali mezi prací a svými domovy.
Takových povolání, které se nemohly přenést na home office, bylo pochopitelně více, ale právě zdravotníkům se rozhodla pomoci služba BeRider, kterou provozuje Škoda AutoDigiLab a půjčuje v ní elektrické skútry.
„Je pro nás prioritou, abychom i v tomto čase nákazy koronavirem pomáhali zjednodušovat lidem nutné každodenní cestování. Krom toho chceme ocenit práci zdravotníků, kteří s velkým nasazením pomáhají všem,“ říkal na konci března pro CzechCrunch David Beška z DigiLabu.
Celkem 150 svých elektrických skútrů tak dal BeRider zdravotníkům k dispozici na následující týdny zdarma, aby se mohli snadno přesouvat do nemocnic a dalších zařízení, kam potřebují, a nemuseli k tomu využívat například městskou hromadnou dopravu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsŽe nešlo ze strany Škodovky pouze o PR, ale reálnou pomoc, která reagovala na poptávku přímo od zdravotníků, dokazují následující čísla: od 26. března do konce dubna ujelo přes 250 řidičů z oblasti zdravotnictví na elektrických skútrech BeRider při 1 600 jízdách celkem 16 000 kilometrů.
„Zdravotníci nabídku BeRider velice oceňují. Já osobně službu využívám zejména pro zrychlení přepravy mezi domovem a prací. Jako největší benefit považuji omezení kontaktu s okolím, například zmiňované MHD,“ potvrzuje pro CzechCrunch Mária Malíková, která je lékařkou na Interním oddělení Strahov ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.
Sama na elektrických skútrech v posledních týdnech Malíková najela několik desítek kilometrů a přidalo se i mnoho jejích kolegů. BeRider ostatně pro maximální pohodlí zdravotníků rozšířil své zóny pronájmu, takže skútr bylo nově možné zaparkovat například u Ústřední vojenské nemocnice, nemocnice Na Bulovce, nemocnice Na Vinohradech a u dalších zdravotnických zařízení.
„Naše nemocnice se zaměřuje na dialyzované pacienty, kteří jsou z hlediska nákazy COVID-19 jednou z nejvíce ohrožených skupin. Snažíme se proto omezit kontakt s veřejností a nastavit všechna opatření tak, abychom minimalizovali možnost nákazy našich pacientů. Dojíždění na skútru je další možnost jak snížit riziko přenosu infekce v populaci,“ dodává Mária Malíková.
Ze strany mladoboleslavské Škodovky, potažmo její inovační laboratoře DigiLab, to však nebyl jediný příspěvek do boje proti koronaviru. V Mladé Boleslavi se tiskly respirátory a také části ochranných štítů a carsharing HoppyGo bezplatně zapůjčil 200 vozů charitativním organizacím, dobrovolníkům či městům pro distribuci ochranných prostředků či rozvoz jídel.