Letecká společnost Emirates za loňský rok vytvořila zisk ve výši 762 milionů dolarů

Nela VítováNela Vítová

emirates
0Zobrazit komentáře

Skupina Emirates Group ze Spojených arabských emirátů, která vlastní leteckou společnost Emirates a přepravní firmu dnata, má za sebou již třicátý po sobě jdoucí rok v zisku. Poslední fiskální rok dle výroční zprávy přinesl Emirates Group zisk ve výši 1,1 miliardy dolarů, tedy nárůst o 67 % oproti roku loňskému. Skupina také hlásí příjmy ve výši 27,9 miliard dolarů, tedy nárůst o 8 % s hotovostní bilancí 6,9 miliardy dolarů, což představuje o 33 % vyšší hotovostní zůstatek než rok předcházející.

Emirates jako letecká společnost sama o sobě oznámila nárůst zisku o 124 %, konkrétně na 762 milionů dolarů. Během roku svoji flotilu posílila o 9 nových letadel a překročila kapacitu 61 miliard tunokilometrů. Její příjmy vzrostly na 25,2 miliardy dolarů, což činí 9 % nárůst, na kterém se podílela i nákladní přeprava.

ghome

Přečtěte si takéAsistent od Googlu bude již brzy dostupný i v českém jazyce a bude za vás umět telefonovatAsistent od Googlu bude již brzy dostupný i v českém jazyce a bude za vás umět telefonovat

Předseda a výkonný ředitel Emirates Airline a Group, šejk Ahmed bin Saeed Al Maktoum, růst firmy komentuje slovy:

„Ačkoliv se obchodní podmínky během finančního roku 2017 – 18 zlepšovaly, situace zůstávala náročná. Byli jsme svědky neustálé politické nestability, volatility měn a jejich devalvace v Africe, zvyšujících se cen ropy, což se projevilo zvýšením našich nákladů a tlakem na marže ze stran konkurence. Na druhou stranu jsme zaznamenali zdravé oživení letecké nákladní přepravy, stejně jako relativní posílení klíčových měn vůči americkému dolaru.“

Největšími investicemi společnosti byla v uplynulém roce především modernizace zařízení, technologií i zaměstaneckých iniciativ, především ale také koupě nových letadel, veškerého vybavení a akvizic dalších společností. Celkové investice překročily 2,5 miliardy dolarů. Zároveň se společnost zavázala ke koupi 40 letadel Boeing 787-10 Dreamliner v celkové hodnotě 15,1 miliardy dolarů s plánovaným převzetím po roce 2022 a 36 letadel A380 za celkovou částku 16 miliard dolarů.

emirateslounge

Design jednoho ze salónků aerolinky Emirates

Dnata, dubajská společnost patřící do skupiny Emirates poskytující letecké vybavení a služby, dosáhla za uplynulý rok svého dosud nejvyššího zisku ve výši 359 milionů dolarů. Zároveň se v posledních letech snaží růst především globálně, což potvrzuje i fakt, že si v uplynulém roce dokázala zajistit vstup na americký trh, díky akvizici AirLogistix USA, společnosti poskytující leasing na koupi letadel.

Masivní expanze a zlepšování služeb

Jedním z úspěchů je také získání rozšířených možností nákladní manipulace v nových prostorách a zařízeních na letišti Gatwick v Londýně, Schiphol v Amsterdamu i Adelaide v Austrálii. Společnost kromě již zmíněného investovala také do koupě nových stravovacích zařízení na letištích v Dublinu a Melbourne nebo nových marhaba salonků v Karáčí a Melbourne, které nabízejí nejrůznější druhy služeb pro cestující.

maktoum

Předseda a výkonný ředitel Emirates Ahmed bin Saeed Al Maktoum

„Vždy jsme na výzvy každého hospodářského cyklu reagovali obratně, přičemž jsme nikdy neztráceli z dohledu blízkou budoucnost. A tento rok nebyl výjimkou. V období 2017-18 vykázaly společnosti Emirates a dnata třicátý po sobě jdoucí ziskový rok, rostly a také investovaly do iniciativ a infrastruktury, které zajistí náš budoucí úspěch,“ doplňuje Ahmed bin Saeed Al Maktoum.

emiratesfirst

První třída v jednom z letadel Emirates

Foto: Emirates

Diskuze (0)

Novinka

Anonym