Letos budou investičně zajímavé měď i zlato, sílit budou také kryptoměny, říká Tomáš Voltr z EFG

voltr-tomasSpeciál

Foto: EFG

Výkonný ředitel EFG Tomáš Voltr

0Zobrazit komentáře

Na turbulentní pokles a následný opětovný nárůst na akciovém trhu navázalo koncem loňského roku historicky nejsilnější období, které ve velkém podporují ekonomiky největších států světa, jež do něj pumpují nové peníze. Zároveň se objevily i vyhlídky na dobu po pandemii, která přinese nejen návrat mnoha postižených byznysů zpět do hry, ale i vznik zcela nových oblastí.

Nejen o tom se v rozhovoru pro CzechCrunch v rámci Investičního speciálu, kde jsme vybrali dvacítku nejzajímavějších akcií pro rok 2021, rozpovídal Tomáš Voltr, který vede investiční firmu EFG. Právě EFG loni v listopadu vydalo novou emisi dluhopisů, prostřednictvím kterých chce od investorů získat 350 milionů korun, přičemž upsáno má dle našich informací zatím k 20 procentům.

Voltr v rozhovoru mimo jiné popisuje, na co se letos zaměřit, jaký vliv má na akciový trh americká ekonomika, v čem držet dlouhodobě hodnotu peněz nebo jak se dívá na rostoucí fenomén virtuálních měn.

Jaké oblasti na poli akcií budou podle vás v roce 2021 nejzásadnější?
Akciové trhy budou v roce 2021 formovány událostmi v uplynulém roce, přičemž zásadní rozvoj – a tedy příležitost, kam investovat – vidím v oblastech energetiky, nových technologií a mobility. Co se týče energetického sektoru, kolísání ceny ropy a další aspekty pandemie koronaviru urychlily přechod k zelené energetice.

Stovkami milionů eur se ho navíc chystá podpořit i Evropská unie a obrat směrem k zelené energetice se dá předpokládat také v návaznosti na nedávné americké prezidentské volby – Joe Biden je známý podporovatel odpovědných projektů, přičemž nyní představil nový akční plán pro USA s názvem Revoluce zelené energie.

Svou investiční strategii upravili například i nadnárodní giganti jako BP, Shell či Total, kteří začínají ve větším měřítku investovat do zelených energetických projektů. S ohledem na výše zmíněné budou letos jistě zajímavé i investice do společností, jež vyrábějí moderní technologie pro zpracování obnovitelných zdrojů. Růst nových technologií pak lze předpokládat i v dalších odvětvích.

Pandemie nás přiměla k častějšímu pobytu ve virtuálním světě a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2021, kdy se bude nadále rozvíjet nejen s ohledem na bezpečnou online komunikaci, ale také napříč obory, jako je například rozvoj digitálních technologií ve zdravotnictví nebo v automobilovém průmyslu.

Jaký bude sentiment trhu? Bude pokračovat stabilní růst, nebo přijde stagnace?
Zda bude trh růst nebo stagnovat s ohledem na pandemii, závisí spíše na konkrétním sektoru, ale obecně je tento vývoj velmi těžké odhadovat. Fiskální politika a rychlé zadlužování jednotlivých států mohou mít negativní dopady na další ekonomický vývoj, na druhou stranu každá krize formuje trh a z akciového hlediska se tedy objevují příležitosti k investování a zajímavým výnosům. Ty jsem nastínil výše.

_dsc1470_retus-min

Foto: EFG

Tomáš Voltr, výkonný ředitel a místopředseda představenstva EFG

Jaký vliv může mít na akciový trh úspěšná vakcinace v průběhu roku?
Zda bude vakcinace úspěšná, uvidíme až s delším časovým odstupem. Troufám si říct, že jeden rok je na to příliš krátký. Firmám v oblasti biotechnologií, které vakcínu vyvíjí, je v současnosti věnována velká pozornost. Zároveň ale mohou aktuálně představovat významné investiční riziko.

Společnost každopádně naléhavě potřebuje nějaký pozitivní podnět – příchod vakcíny jím určitě je, a nehledě na její okamžité účinky může akciový trh, řekněme na přelomu druhého a třetího kvartálu, pozitivně ovlivnit.

Jakou doporučujete strategii pro diverzifikaci portfolia a financí v roce 2021?
Z hlediska diverzifikace může být rozumná kombinace investice do některé ze stabilních technologických společností formou akcií i dluhopisů, přičemž dlouhodobou stabilitu vykazují i firmy zaměřené na společensky odpovědné projekty a zelenou energetiku. Kvantitativní uvolňování v uplynulém roce pravděpodobně vyvolá i vyšší inflaci, čemuž historicky odolávají drahé kovy. Také ty si v letošním portfoliu investorů nejspíš najdou své místo.

Jak se díváte na rozložení rizika ve virtuálních měnách (kryptoměnách) vedle akcií, zlata a dalších investic?
Jak jsem již zmínil výše, drahé kovy historicky odolávají inflaci, kterou nyní můžeme očekávat s ohledem na zadlužení jednotlivých zemí. Kromě tradičních investic do zlata může být v letošním roce zajímavá měď, po níž poroste poptávka v souvislosti s rostoucími investicemi do zelené energetiky a do elektromobility.

Virtuální měny vnímám stále spíše jako spekulaci s ohledem na možnou volatilitu, na druhou stranu už mají místo na trhu a do budoucna budou nabírat na významu. Dle mého názoru je to tedy investice s potenciálem růstu a v rozumné míře dává smysl, v tomto případě je nicméně potřeba citlivě vážit i míru rizika.

***

Text byl připraven v rámci Investičního speciálu, který ve spolupráci se čtveřicí předních investičních partnerů vybírá 20 akciových titulů pro rok 2021, které bude zajímavé sledovat, a přináší souhrn trendů, které by nás mohly v letošním roce čekat. Speciál, stejně jako text výše, neslouží jako investiční doporučení a případná investice je na vlastní riziko.

partneri-is21