Lidé jim chtěli dávat peníze, ale neměli kam. Nadace rodiny Vlčkových proto pro dárce otevírá fundraising

Iva BrejlováIva Brejlová

vlckovi

Foto: NRV

Katarína a Ondřej Vlčkovi, zakladatelé Nadace rodiny Vlčkových

0Zobrazit komentáře

Zatím takovou možnost oficiálně nenabízeli. A přesto se lidé sami hlásili s tím, že Nadaci rodiny Vlčkových, která v Praze ve zchátralé usedlosti Cibulka buduje centrum dětské paliativní péče, chtějí na její činnost poslat dary. Organizace se tak rozhodla, že pro ně připraví samostatný fond oddělený od běžného provozu Nadace, postaví celý nový systém fundraisingu, a přibere k sobě odborníka, který se o něj bude starat. Touto odbornicí se stává Jana Havlenová, která strategii fundraisingu bude tvořit a realizovat.

„Nadace je díky rodině Vlčkových finančně zajištěna a rekonstrukci Cibulky i svůj provoz hradí z původního vkladu. Zároveň víme, že pro péči o vážně nemocné děti a jejich rodiny v Česku budou další zdroje potřebné a velmi užitečné,“ vysvětluje rozhodnutí Ivana Plechatá, ředitelka Nadace rodiny Vlčkových.

Peníze od lidí budou směřovat na podporu praxe i vzdělávání odborníků, kteří pomáhají vážně nemocným dětem a jejich blízkým po celé republice. Přesné plány, kromě zaměření, zatím známé nejsou, ostatně právě ty bude Havlenová tvořit. „Už brzy vypíšeme i nadační granty, jejichž prostřednictvím budeme dále rozdělovat podporu poskytovatelům péče. Zatím z našich zdrojů, později můžeme pomoc posílit i díky dalším dárcům,“ přibližuje Plechatá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jeden z největších filantropických projektů v Česku, do kterého ředitel Avastu Ondřej Vlček a jeho žena Katarína vložili 1,5 miliardy korun, se zaměřuje na péči o závažně nemocné děti a jejich rodiny. Pro ně hodlá přeměnit historickou usedlost Cibulka na dětský hospic a navazující paliativní středisko spolu s komunitními prostory pro veřejnost. Celý objekt má být připravený v roce 2026, část se ale otevře už příští rok. 

Původně v Nadaci další dary vůbec neočekávali. Někdy ale lidé aktivně hledali způsob, jak přispět. Provizorně to zatím bylo možné jen na účet Nadace. S Havlenovou přichází už jasné rozhodnutí, že potenciál fundraisingu by organizace chtěla opravdu využít.

Havlenová se nyní stává šestým člověkem v týmu. Vybudovala a mezi lety 2008 a 2020 řídila tým komunikace a dárcovství v Domově Sue Ryder. Jako mentorka dnes předává své zkušenosti mnoha dobročinným organizacím při spolupráci na rozvoji jejich aktivit. Dlouhodobě se o filantropii zajímá a působí jako předsedkyně výkonné rady koalice Za snadné dárcovství. Koordinuje také činnost Nadace Independent Press, která stojí za Deníkem N, a je jednatelkou Sdružení Sue Ryder.

Domek zahradníka na pražské Cibulce

Foto: Nadace rodiny Vlčkových

Budoucí podoba domu zahradníka na pražské Cibulce

CzechCrunch Jobs