Lidé na home office trpí nedostatkem socializace. Flexibilní pronájmy to řeší, říká Lubomír Šilhavý z WorkLounge
Coworkingové centrum WorkLounge v pražském Karlíně
Sdílená pracoviště, kde si firmy i freelanceři za měsíční poplatek pronajímají kancelářský prostor s potřebným vybavením, mají dnes svou nezastupitelnou roli. Ví to i Lubomír Šilhavý, jenž se v kancelářském byznysu pohybuje přes dvacet let a založil coworking WorkLounge, v rámci něhož prezentuje trend takzvaných flexi offices. Pro náš kancelářský speciál objasňuje, jak se budou kanceláře v budoucnu vyvíjet.
„Flexibilní pronájem je výhodný v tom, že klientům dává dobrý pocit a klid při podpisu smlouvy tím, že mimo jiné minimalizuje jejich rizika související se zodpovědností při dlouhodobém pronájmu. Freelanceři ani firmy pak dále nemusí řešit výdaje spojené s pořizováním nábytku či kancelářského vybavení,“ říká Šilhavý pro CzechCrunch v našem speciálu Kanceláře budoucnosti.
V něm jsme se spojili s předními firmami z oboru a zjišťovali, jaká budoucnost kanceláře čeká, v čem se za posledních několik let zásadně proměnily a jak do celé branže zapadnou trendy jako open space, home office, oddělené pracovní prostory nebo coworking. A právě coworking byl jedním ze stěžejních témat, které jsme řešili s Lubomírem Šilhavým.
Důležitost coworkingů a rozmach flexi office
Sdílené kancelářské prostory se staly oblíbenými před deseti lety ve Spojených státech, kdy lidé hledali nová prostředí k práci. Vycházelo to hlavně z ekonomické krize, kdy se společnosti bály zaměstnávat mnoho pracovníků, a proto se část z nich vydala na volnou nohu. A protože kavárny a home office příliš nevyhovovaly, hledala se jiná místa.
„Lidé na home office většinou naráželi na nedostatek socializace. To považuji za nesmírně důležitý aspekt spokojeného pracovního života. Potřebují potkávat, mít potřebu se hezky obléct, vyjet do své kanceláře či pracovního prostoru, kde mohou pracovat v klidu, ale zároveň být obklopeni jinými zajímavými lidmi,“ dodává Šilhavý.
Velkou roli v tom hraje i kreativita – když jsou lidé obklopeni dalšími zajímavými osobami, mohou se inspirovat a přicházet s novými nápady. Dnešní coworkingové kanceláře ovšem nemusí znamenat, že se sdílí jeden prostor se všemi ostatními. Dokazuje to i samotný WorkLounge, který Šilhavý založil.
„Ve WorkLounge jsme vytvořili hybrid mezi coworkingem a privátními kancelářemi, kde se vlastně každý může najít. Sdílíme recepci, lounge, meeting roomy, konferenční prostory, ale každý náš člen může mít i vlastní kancelář od té nejmenší, takzvané jedničky (kanceláře pro jednoho), až po desetimístné a zároveň čerpat sdílené vybavení okolo,“ popisuje.
Velký potenciál vidí Šilhavý také ve flexibilních pronájmech, které nejsou tak svazující jako dlouhodobé kontrakty. Ty se mohou vyplácet hlavně z pohledu menších startupů, jež rychle rostou (nebo naopak rychle klesají) a musí adekvátně reagovat na změny, které nemusí být u dlouhodobých, tradičních pronájmů snadno proveditelné.