Lidé ve velkém prchají na další pochybnou síť z Číny. Poznejte náhradu TikToku, která boří žebříčky

Znáte RedNote, největšího vyzyvatele TikToku z posledních dní? Aplikace kombinuje prvky několika sociálních sítí a Američané ji nadšeně stahují.

Filip HouskaFilip Houska

rednote

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

RedNote

0Zobrazit komentáře

Přes jeden a půl miliardy lidí má účet na TikToku. A tak když se části z nich pohrozí, že jejich oblíbená služba může být zakázána, není se čemu divit, že se vydají hledat jinou. Samozřejmě opět do Číny. Žebříčky popularity teď boří aplikace, která dohromady mixuje TikTok, Instagram, a dokonce i Pinterest. V komunistické zemi je extrémně používaná – a zjevně zajímá i zbytek světa. Říká se jí RedNote, potažmo Malá červená knížka. Nebo mezi fajnšmekry Xiaohongshu.

Za pár dní se rozhodne o kroku, který dost možná otřese trhem se sociálními sítěmi. Už v neděli 19. ledna může vstoupit v platnost zákon, který by na území Spojených států zakázal TikTok. Důvod? Hrozba pro národní bezpečnost. Proč? Protože TikTok vlastní čínská společnost ByteDance, která ho buď má prodat do rukou Američanů – a tím pádem bude služba nadále v USA fungovat –, nebo se platforma se Státy rozloučí.

I když ještě není nic definitivní a mezi Washingtonem a Pekingem probíhají diskuze (včetně té, že by provoz TikToku v USA převzal Elon Musk, který by jej tak vedl spolu s X), uživatelé si už pomalu otevírají zadní vrátka. A nachází je v aplikaci Xiaohongshu, v anglicky mluvících zemích označované i jako RedNote, která se ve Spojených státech v posledních čtyřiadvaceti hodinách stala nejstahovanější sociální sítí na App Storu.


Kde se vzal RedNote?

Nejde o žádnou novinku – a minimálně v Číně s ní mají bohaté zkušenosti. Aplikace vznikla už před dvanácti lety, tehdy jako nástroj pro doporučení a recenze zahraničního zboží pro tamní spotřebitele. Založili ji Charlwin Mao a Miranda Qu a postupem času získala finance od výrazných investorů z Tencentu, Alibaby, Temaseku nebo Sequoia China.

Jak se RedNote vyvíjel?

S růstem popularity a všeobecného zájmu o social networking se aplikace změnila spíš v sociální síť. I když pořád vycházela ze svých základů, čím dál více se profilovala jako služba, kde mohou lidé sdílet své příběhy. Podobně jako Instagram, ačkoliv svou podobou připomíná především Pinterest – a do toho všeho kombinuje prvky TikToku v podobě krátkých, úderných videí, na kterých lidé utopí hodiny denně.

rednote_1

Foto: Xiaohongshu

Rozhraní sociální sítě RedNote

Kolik lidí RedNote používá?

Aplikace je dlouhodobě dostupná po celém světě, je ale uzpůsobena hlavně pro Číňany – a až 300 milionů z nich ji má nainstalovanou. Nemá ani podporu angličtiny, natož jiných, mimoasijských jazyků, tudíž je pro mezinárodní publikum obtížnější se s ní ztotožnit. I přesto láká uživatele z jiných zemí, především kvůli obsahu zaměřenému hodně na kosmetiku, módu a cestování.

Jak se RedNote rozšiřuje ve světě?

Nevídaný boom mimo Čínu zažila aplikace kvůli hrozícímu zákazu TikToku ve Spojených státech. Američané začali hledat alternativy, díky čemuž teď okupuje žebříčky stahování nejen v zámoří. Dokonce se na ní rozšířil hashtag #TikTokRefugee, který má desítky milionů zhlédnutí a téměř dva miliony komentářů. Stávající uživatelé pak nováčkům radí, jak se v rozhraní v čínštině zorientovat. Někteří zároveň prosí, ať se nerozebírá politika.

elon-musk

Přečtěte si takéZíská Elon Musk vedle X i americký TikTok? Číňané to prý zvažujíZíská Elon Musk vedle X i americký TikTok? Číňané to údajně zvažují kvůli zákazu sociální sítě v USA

Dává RedNote smysl v Česku?

Zákaz TikToku na tuzemském trhu zatím nehrozí, výhledově se ale RedNote může stát důležitou součástí scény se sociálními sítěmi, a to kvůli tvůrcům z Ameriky, kteří tu možná budou tvořit obsah zajímavý i pro Evropany. Aplikaci je ale možné v Česku stáhnout, a to jak na iPhone, tak na zařízení s Androidem. Jen je opět třeba mít na paměti, že vše je primárně v čínštině.

Je RedNote bezpečnostní hrozbou?

Může být. Jedná se o sociální síť se sídlem v Číně, tudíž se na ni vztahují tamní zákony. Provozovatelé tak mohou být přinuceni k tomu, aby data o uživatelích včetně geografické polohy, vyhledávané historie nebo osobních údajů sdíleli se státními orgány. Stejně tak se může stát, že bude některý obsah cenzurován a uzpůsobován čínské politice.

Jen ve Spojených státech využívá TikTok 170 milionů lidí. Z jeho potenciálního banu ale mohou těžit i jiné platformy než RedNote, typicky Instagram, který se v mnohém s TikTokem shoduje.

Situaci tak bedlivě sleduje nejen Musk, ale i vedení Mety, technologické firmy Marka Zuckerberga, pod kterou patří vedle Instagramu také Facebook a WhatsApp. Jasno bude v celém vývoji – a teoreticky i budoucnosti RedNotu – ale až 19. ledna, kdy se rozhodne, jestli bude TikTok ve Státech legální, nebo ne.

CzechCrunch Jobs