Lidem pomáháme najít skvělý job. Hledají smysluplnost a dobrou atmosféru, říká Milan Fořt z Jobs.cz
Pracovní trh se proměňuje a s ním nejen podoba oblíbeného pracovního portálu Jobs.cz, ale také přístup značky k tomu, co lidem i firmám nabízí.
Během posledních dvou dekád se zásadně proměnil nejen způsob, jakým hledáme práci, ale také přístup, který máme k její náplni. Z kroužkování v inzerátech se stalo klikání napříč internetovými stránkami a práci stále více vnímáme jako činnost, která by pro nás měla být dlouhodobě smysluplná. Chceme se v ní obklopovat dobrým kolektivem, profesně růst a aktivně se podílet na firemní kultuře. Všechny proměny jsou pod drobnohledem pracovního portálu Jobs.cz, který je navíc od svého vzniku v roce 1996 aktivně utváří. A vzhledem ke strukturálnímu vývoji na pracovním trhu nyní stránky procházejí rozsáhlou modernizací, jejíž součástí je nejen nasazení umělé inteligence jménem Matěj, ale také celkový posun v designu a komunikaci.
Jobs.cz, Práce.cz, Práce za rohem nebo Atmoskop. To je jen část produktů, které spadají do portfolia společnosti LMC. Vzhledem k významnému zaměření na český pracovní trh tak má firma dobrý přehled o tom, jaké trendy jím aktuálně hýbou a co je pro zaměstnance i zaměstnavatele všech oborů a generací nejrelevantnější. K proměnám v posledních letech přitom nepřispěla jen pandemie covidu, ale také fakt, že se zaměstnanci ve větší míře rekrutují z řad mileniálů a generace Z.
„I z toho důvodu jsme se rozhodli pro modernizaci Jobs.cz. Vnímáme totiž, že se proměňuje struktura pracovního trhu. Jako největší český pracovní portál se tak musíme připravit na tento směr, abychom byli stále relevantní i pro nové cílové skupiny. Proto jsme se zaměřili na nový design, UX a UI i komunikaci, se kterou souvisí i to, jak nás lidé vnímají vzhledem ke konkurenčním firmám,“ vysvětluje Milan Fořt, marketingový stratég LMC.
Nejde přitom jen o generační cílové skupiny, ale také o pracovní zařazení. Pracovní trh se dá zjednodušeně rozdělit na tři hlavní části: bílé límečky, tedy administrativní pracovníky, účetní či různé manažery; zlaté límečky, které mají přidanou hodnotu v podobě specifických znalostí a dovedností – například IT či marketingoví experti –; a pak modré límečky, což jsou lidé vykonávající především fyzickou či manuální práci. Fořt ještě podotýká, že s tím, jak bude stárnout populace, budou stále důležitější také růžové límečky ze segmentu pečovatelských služeb.
„Jobs.cz je v současnosti nejrelevantnější pro bílé límečky. Ale vidíme, že znatelně roste podíl i těch zlatých. Takže chceme, aby nás i oni vnímali jako někoho, ke komu nepřijdou jen jednou, ale ke komu se budou vracet – například pro inspiraci nebo pro motivaci. Lidem totiž už neříkáme, aby měnili práci, ale jsme s nimi mnohem více v kontaktu, ptáme se jich, jak jsou spokojeni, co jim chybí, jak se jejich kariéra může posouvat a zároveň přes naše služby mohou hodnotit, jací jsou zaměstnavatelé. Díky tomu můžeme být přítomni na jejich pracovní cestě co nejdéle,“ říká Fořt.
Osvědčená sázka na pozitivní motivaci
Ponoukat lidi ke změně práce, možná i trochu provokovat a poukazovat na nepříjemné zkušenosti, to byl narativ, který byl součástí komunikace značky od roku 2021. Stavěla na tom, že upozorňovala na negativní situace, k nimž může v zaměstnání dojít, a snažila se lidi „pošťouchnout“ ke změně. Jenže Fořt poukazuje na to, že během pandemie covidu přestala tato spíše provokativně nastavená komunikační strategie fungovat. Nejistot totiž najednou bylo až příliš. A i když si lidé uvědomovali, že je štve šéf, nechtěli, aby jim tímto sdělením někdo mával před obličejem. Chtěli se spíše dozvědět, že na ně někde čeká lepší příležitost.
Mnohem lépe se tak osvědčilo naprosté otočení trendu. Lidé totiž nechtěli být do ničeho tlačeni, potřebovali spíše pozitivní motivaci a posílit pocit, že vše není tak šedivé, jak se může zdát. Milan Fořt vysvětluje, že takový vhled do uvažování a aktuální nálady lidí mají v Jobs.cz díky rozsáhlým kvantitativním i kvalitativním průzkumům. Jeden z nich ukázal například to, že změn bylo v době pandemie mnoho a lidé se v nich nedokázali orientovat. Práce tak pro mnohé byla jediná kotva, kterou v životě měli. „Díky tomu nám výborně zafungovalo sdělení: Skvělá šance na skvělý job. Přineslo svěžest celé značce a LMC za ní vyhrálo také ‚reklamního Oscara‘, cenu Effie.“
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.