Lítačka už naplno funguje i v mobilu. Do aplikace nahrajete dlouhodobé kupóny a můžete cestovat bez fyzické karty

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tramvaj-praha-top

Foto: DPP

Pražská tramvaj

0Zobrazit komentáře

Pro pravidelné cestující městskou hromadnou dopravou v Praze a příměstskými linkami ve Středočeském kraji dorazila jedna z nejvýznamnějších aktualizací aplikace PID Lítačka. Nově se už totiž u průvodčího či revizora nebude potřeba ani s dlouhodobým kupónem prokazovat fyzickou kartou, ale postačí mobilní aplikace.

Městská firma Operátor ICT, která Lítačku provozuje, slibovala nahrávání dlouhodobých kuponů už dlouho. Přestože má nakonec několik měsíců zpoždění, od 1. prosince už lze skutečně naplno cestovat MHD po hlavním městě a příměstskými linkami jen s mobilní aplikací.

Jde o další krok v modernizaci a digitalizaci městského cestování, které v Praze a Středočeském kraji v loňském roce odstartoval nový dopravní systém. Ten významně usnadnil nákup jízdenek i kupónu a taktéž jejich nahrávání na fyzické nosiče. Jako identifikátory, s nimiž jste se mohli prokazovat u přepravní kontroly, dosud sloužily jen fyzické plastové karty, vedle Lítačky také platební karty či In Karta Českých drah.

Od spuštění nového dopravního systému fungovala sice také aplikace PID Lítačka, ale v ní si bylo možné kupovat pouze krátkodobé jízdné. To se však nyní mění a do mobilní aplikace, která funguje na Androidu i iOS, je konečně možné nahrávat i dlouhodobé kupony, tedy čtvrtletní, půlroční či roční. Jako identifikátor již může od 1. 12. sloužit i právě aplikace.

litacka

Foto: CzechCrunch

Karta Lítačka

Aplikace jako taková již byla na dlouhodobé kupóny a jejich nahrávání připravena delší dobu, ale připraveno muselo být také více než tři tisíce odbavovacích zařízení v dopravních prostředcích, aby mohli průvodčí a revizoři s kupony v aplikacích pracovat. Nyní už bezpečně rozpoznají dlouhodobý kupón jak na plastové kartě, tak v mobilu, avšak má to jeden háček.

Buď karta, nebo aplikace

Dlouhodobý kupón lze i nadále nahrát pouze na jediný identifikátor, což znamená, že ho můžete mít pouze buď na fyzické kartě (Lítačka, In Karta ČD, Visa, Mastercard), nebo v mobilní aplikaci PID Lítačka. Nelze se tedy jednou prokazovat kartou, podruhé mobilem – musíte si vybrat, nebo při výměně nosiče ručně přenastavovat svůj kupón.

Jak na Twitteru na náš dotaz prozradili zástupci Pražské integrované dopravy, nemožnost více identifikátorů je zejména z důvodu možného zneužití, které existence jednoho kupónu na dvou identifikátorech výrazně zvyšuje. Dva lidé by totiž teoreticky mohli cestovat na jeden doklad, kdy by se jeden prokázal kartou a druhý aplikací v mobilu.

Vývojáři nevylučují, že do budoucna systém technologicky upraví tak, aby bylo možné využít více identifikátorů, protože i podle nich by tak byl šlo o „přívětivější a modernější“ řešení, ale zatím to možné není. Nicméně například zmíněná In Karta Českých drah funguje na fyzické kartě i v mobilní aplikaci zároveň.

V aplikaci PID Lítačka se pro ověření dlouhodobého kupónu ukáže QR kód, který průvodčí či revizor naskenuje. Na vybraných mobilních telefonech s operačním systémem Android bude fungovat také bezkontaktní NFC čip. Identifikovat se bude možné jak v metru a tramvajích, tak autobusech či vlacích, podobně jako to dosud šlo u jednorázových jízdenek.

Nadále však musí cestující do e-shopu systému PID Lítačka, když si chtějí dlouhodobý kupón koupit. Operátor ICT sice již pracuje i na přesunutí této funkce do mobilní aplikace, ale další aktualizace bychom se měli dočkat až v příštím roku.

CzechCrunch Jobs