Lithium je drahé a škodí přírodě. Místo něj by elektromobily mohly pohánět baterie z krabů
Vědci z univerzity v americkém Marylandu sestavili akumulátor, který využívá chitin, jenž se ve velkém nachází právě v krustách korýšů.
Kraby si většina lidí nejspíš vybaví buď jako pochoutku, ze které se připravuje pomazánka, nebo jako potvůrku, kterou děti loví na chorvatských plážích. V seriálu Rod draka na HBO ještě plní roli hrůzostrašného nástroje smrti z rukou krutého tyrana Craghase „Krmiče krabů“ Drahara. Jenže co když jsou víc? Co když představují naši elektrickou budoucnost? Alespoň vědci z Marylandské univerzity jsou o tom přesvědčeni.
Na skládkách a v oceánech rok co rok skončí kolem osmi milionů tun krabích, humřích nebo krevetích odpadků. Jde primárně o jejich tvrdé schránky, které odložíme buď v restauraci, nebo je vyhodí rovnou v továrnách, kde mořské korýše porcují. Jejich krunýře jsou tvrdé, takže k jídlu nevhodné.
Krabí schránky jsou plné chitinu, polysacharidu blízkého celulóze, který se poměrně hodně využívá ve zdravotnictví. Nad jeho dalším upotřebením badatelé dumají už řadu let, líbí se jim jeho snadná rozložitelnost i fakt, že je ho v přírodě dost (kromě korýšů se hodně vyskytuje v těle hmyzu). Tým pod vedením profesora Liangbinga Hu nyní v magazínu Matter publikoval výzkum, podle nějž by chitin skutečně mohl být pověstnou next big thing – mohl by prý nahradit lithium v bateriích.