Live

zobrazit nejnovější

19. 3. 2024 21:02

Rychlá zpráva

ahinsa_1Foto: Ahinsa

České barefoot boty Ahinsa expandují do Německa

Česká značka ručně šité barefoot obuvi podnikatele a fyzioterapeuta Lukáše Klimpery expanduje do Německa. Sousední trh zaměřený na tento typ obutí je třináctkrát větší než v Česku, což v přepočtu na obyvatele představuje o polovinu větší poptávku než u nás. Ahinsa si zde tak od prvního roku provozu slibuje prodat přes 2 500 párů bot. Vizí do budoucna je také kamenná prodejna v Berlíně. Klimperova značka stabilně roste o 20 procent ročně a loni se přiblížila k ročnímu obratu 60 milionů korun.

„K západním sousedům jsme již úspěšně prodávali zatím bez systematické snahy o expanzi. Tamější spotřebitelé totiž sami organicky vyhledávají zdravou obuv. Nyní v Německu chceme upevnit své postavení a jít zákazníkům naproti,“ říká Lukáš Klimpera. V uplynulém roce Ahinsa napříč trhy a prodejními kanály prodala přes 21 tisíc párů bot. Kromě Česka a Německa je oblíbená také u zákazníků v USA a Velké Británii.

19. 3. 2024 19:21

19. 3. 2024 17:42

Rychlá zpráva

Německo pošle Ukrajině novou zbrojní pomoc za pět set milionů eur

Podporu za v přepočtu 12,6 miliardy korun dnes oznámil německý ministr zahraničí Boris Pistorius. Upřesnil, že součástí balíku je vedle dodávek obrněnců pro pěchotu i zaplacení 180 tisíc kusů dělostřelecké munice, jejíž nákup organizuje Česko.

19. 3. 2024 15:57

Rychlá zpráva

david-musil-a-petr-volny-upvest-minFoto: Upvest

Přes Upvest, jež spadá pod Komerční banku, loni do realitních projektů vložili 1,3 miliardy

Platforma Upvest, kterou Komerční banka za odhadovaných 100 milionů odkoupila v létě 2022, v minulém roce investorům nabídla financování developerských projektů v objemu 1,338 miliardy korun. Tržby dosáhly výše 56,2 milionů a zisk po zdanění 11,2 milionů.

„Výsledků jsme dosáhli i přes chybějící likviditu zejména na trhu s rezidenčními nemovitostmi, která značně omezovala prostor pro mezaninové financování Upvest pro projekty v segmentu bytové výstavby,“ komentuje ředitel Upvestu David Musil (na fotce vlevo s druhým zakladatelem Petrem Volným). Počet aktivních investorů na platformě ke konci roku dosáhl 4800 s průměrnou zainvestovanou částkou 443 tisíc korun a průměrnou jednotlivou investicí 97 tisíc.

19. 3. 2024 14:22

19. 3. 2024 13:24

19. 3. 2024 12:01

19. 3. 2024 10:37

Rychlá zpráva

Svět by měl podle šéfa Saudi Aramco přestat snít o postupném odchodu od ropy a plynu

Poptávka po ropě a plynu poroste a letos dosáhne nových rekordů – přesvědčen je o tom šéf největší energetické firmy světa, saúdskoarabské Saudi Aramco Amín Násir. Ten své názory prezentoval na energetické konferenci v Houstonu. Transformace energetického průmyslu podle něj selhává a svět by měl přestat fantazírovat o postupném odchodu od ropy a plynu, a naopak počítat s jejich rostoucí spotřebou, ta by podle něj mohla trvat až do roku 2045.

19. 3. 2024 09:08

Rychlá zpráva

renata-kellnerovaFoto: PPF

Slovenské osobnosti žádají Kellnerovou, aby zastavila normalizaci televize Markíza

Učinili tak v otevřeném dopise adresovaném českým vlastníkům nejsledovanější slovenské televize. Prostřednictvím firmy CME patří do skupiny PPF, kterou vede Renáta Kellnerová. Ta skupinu převzala po smrti manžela, miliardáře Petra Kellnera. Osobnosti majitele vyzývají, aby odolali tlaku slovenské vlády a zachovali společenský význam televize.

Ve slovenských médiích se totiž objevily informace, že v zákulisí Markízy, která čelí bojkotu vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, zuří boj o podobu zpravodajství. Redakční rada mateřské společnosti CME, složená z renomovaných novinářů, došla po prověření na místě k závěru, že Markíza dodržuje standardy etické a profesionální žurnalistiky a dbá na zásady objektivity, nestrannosti a věcné správnosti.

Slovenská vláda se podle kritických hlasů snaží omezit nezávislost objektivně pracujících médií. Tamní ministerstvo kultury před týdnem připravilo nový návrh zákona o veřejnoprávní televizi a rozhlasu (nyní RTVS), který by podle kritiků vedl k ovládnutí stanice a jeho programu státem. Vláda se zároveň podle některých médií snaží tlačit i na majitele Markízy.

19. 3. 2024 08:34

19. 3. 2024 07:58

Rychlá zpráva

manuel-cosentinoFoto: Manuel Cosentino

Japonská centrální banka po 17 letech zvedla základní úrokovou sazbu

Japonská centrální banka podle očekávání jako poslední na světě upustila od záporných úroků. Základní sazbu zvýšila poprvé po 17 letech z minus 0,1 procenta na interval nula až 0,1 procenta. Záporné sazby snižovaly atraktivitu japonského jenu pro globální investory, což vedlo k poklesu jeho kurzu.

Japonská ekonomika postupně ztrácí konkurenceschopnost a produktivitu, zatímco počet obyvatel se snižuje s tím, jak Japonci stárnou a mají méně dětí. Japonsko v roce 2010 opustilo pozici druhé největší ekonomiky světa a na jeho místo se dostala Čína. Loni pak Japonsko přišlo i o třetí příčku, z níž ho sesadilo Německo.

19. 3. 2024 07:06