Live

zobrazit nejnovější

10. 7. 2024 20:20

10. 7. 2024 18:50

Rychlá zpráva

altman-a-nadelaFoto: OpenAI

Microsoft se kvůli tlaku regulátorů vzdává místa v představenstvu OpenAI. Nebude tam ani Apple

Microsoft se vzdává svého místa pozorovatele v představenstvu společnosti OpenAI, které patří k lídrům v oblasti umělé inteligence a v níž je Microsoft významným akcionářem. Právě to mimo jiné vyvolalo zájem regulatorních orgánů v USA i Evropě. Microsoft uvedl, že tuto pozici již nepotřebuje, jelikož řízení OpenAI se v posledních osmi měsících po loňském turbulentním dění výrazně zlepšilo.

Podle Financial Times roli pozorovatele nezaujme ani Apple, o čemž se spekulovalo. Rostoucí zapojení a investice velkých technologických hráčů do firem s umělou inteligencí vyvolává obavy regulátorů. Mluvčí OpenAI podle agentury Reuters uvedl, že firma začne pořádat se svými strategickými partnery, jako jsou právě Microsoft nebo Apple (ten využívá ChatGPT od OpenAI ve svém novém operačním systému) nebo investiční fondy Thrive Capital a Khosla Ventures, pravidelné schůzky, aby byli v obraze, co se u ní děje.

10. 7. 2024 17:15

10. 7. 2024 15:22

10. 7. 2024 13:05

Doporučujeme

„V Evropě je standardem, že hry jsou součástí podobných fondů. V Česku dosud žádná taková podpora neexistovala.“

- náměstek ministra kultury Michal Šašek

Čtěte dále

10. 7. 2024 11:50

10. 7. 2024 10:15

Rychlá zpráva

e-tron-avant2Foto: Audi

Volkswagen by mohl zavřít továrnu Audi. Poptávka po drahých elektromobilech klesá

Německý koncern Volkswagen v úterý varoval, že možná uzavře bruselský závod své značky Audi. Důvodem má být prudký pokles poptávky po dražších elektromobilech, který VW donutil snížit plánovanou marži pro letošní rok. Agentura Reuters připomíná, že Volkswagen žádný svůj výrobní závod nezavřel od roku 1988. Tehdy skončila továrna Westmoreland v Alabamě, přičemž poslední šéf koncernu, který hrozil uzavřením v Evropě, měl odstoupit několik měsíců poté, co tak učinil.

10. 7. 2024 09:01

10. 7. 2024 07:45

10. 7. 2024 06:48

Rychlá zpráva

artist_s_view_of_the_configuration_of_ariane_6_using_four_boosters_a64_pillarsFoto: ESA

Evropská raketa Ariane 6 dokončila svůj let, návrat její části a dvou modulů na Zemi se ale nepovedl

Nová evropská raketa Ariane 6 dnes po půlnoci našeho času dokončila svou první misi. Nosič, který má být náhradou za téměř tři desetiletí používanou raketu Ariane 5, na nízkou oběžnou dráhu Země vynesl devět miniaturních satelitů. Vypuštění dvou návratových modulů ani návrat horní části rakety na Zemi se však nepodařil. Činitelé Evropské vesmírné agentury bez ohledu na to hovoří o úspěchu, neboť se podle nich Evropa vrátila zpět do vesmíru.

Po zhruba hodině a šesti minutách od začátku letu se podařilo umístit na oběžnou dráhu miniaturní satelity přepravované novou raketou. Pohonná jednotka horní části rakety se poté dokázala znovu uvést do provozu a raketa vypustila další část prvků, které měla na palubě.

Závěrečnou část letu ale provázely nezdary. Kvůli poruše menší napájecí jednotky se nepovedlo vypustit dvě malé kapsule, které měly otestovat možnosti návratu na Zemi. Ariane 6 pak měla zhruba tři hodiny po startu sestoupit zpět do atmosféry a dopadnout do Tichého oceánu nedaleko bodu Nemo, který je nejvzdálenějším bodem od pevniny na světě. To se ale nepovedlo.

9. 7. 2024 21:12

Doporučujeme

Přinesou dotace pro český herní průmysl nakopnutí průmyslu, nebo je státní podpora čiré zlo? Vývojáři se na proměně fondu kinematografie na fond audiovize, jehož finance nově poputují i do her, úplně neshodnou. Přečtěte si, co říká Marek Španěl nebo Daniel Vávra či šéf vývojářské asociace Pavel Barák.

mafia