Live

zobrazit nejnovější

9. 10. 2023 05:57

Rychlá zpráva

Israeli police officersFoto: Depositphoto

Jaká je situace v pondělí ráno v Izraeli? Stručně v bodech

 • Izraelská armáda v noci na dnešek pokračovala v útocích na cíle Hamásu v Pásmu Gazy, konkrétně prý na velitelská stanoviště hnutí a budovy spojené s jeho představiteli. Spekuluje se neustále také o tom, že na spadnutí je pozemní invaze do území, které je menší než Praha.
 • Do oblasti míří americká letadlová loď USS Gerald R. Ford, která se pohybovala u italských břehů. Na palubě má stíhačky F-35 i vybavení pro obranný systém Iron Dome a doprovází ji další plavidla.
 • Od sobotního rána, kdy útok na Izrael začal, zemřelo na obou stranách již přes 1 000 lidí – 700 na straně Izraelců a přes 400 v Gaze. Izraelská armáda odhaduje, že v zajetí je asi 150 občanů židovského státu.
 • Podle zjištění Wall Street Journal se na přípravě sobotního útoku aktivně podílel Írán. O jeho zahájení se mělo definitivně rozhodnout minulý týden na schůzce v libanonském Bejrútu.
 • OSN uvedla, že v Gaze, kde žije celkem 2,3 milionu lidí, zatím své domovy opustilo přes 123 tisíc z nich. V pásmu také pravděpodobně brzy dojde elektřina, jediné místní továrně se tenčí zásoby paliva a ta, kterou do oblasti dodával Izrael, už neproudí.
 • Na několika místech v Izraeli stále pokračují boje s radikály, kteří sem pronikli.

8. 10. 2023 22:05

Rychlá zpráva

Izraelští vojáciFoto: Depositphotos

Jaká je situace večer v Izraeli? Stručně v bodech:

 • Na jihu je slyšet dunění raket. Reportérka BBC na místě mluví o bezvládných tělech ležících u silnic. Lidé vyčkávají, co přinese noc, kdy možná dojde k pozemní operaci izraelské armády v Gaze.
 • Mluvčí armády řekl, že vojáci bedlivě sledují situaci na severu. Libanonský Hizballáh už ostřeloval Izrael, ten na to odpověděl.
 • Podle izraelské armády se bojovníci Hamásu skrývají mezi civilisty v Gaze ve školách a nemocnicích.
 • Od zahájení útoku v sobotu ráno bylo zabito 600 Izraelců a okolo stovky jich bylo uneseno. Mnoho skončilo právě v Gaze, mezi nimi řada civilistů.
 • Objevily se i zprávy o zabitých či nezvěstných občanech USA, Francie, Thajska nebo Německa. Podle dostupných informací by mezi nimi neměl být nikdo z České republiky.
 • Po izraelských odvetných úderech Pásmo Gazy hlásí 413 mrtvých Palestinců.
 • Spojené státy přislíbily pomoc Izraeli. Do Středozemního moře míří americké lodě, včetně letadlové lodi USS Gerald R. Ford.

8. 10. 2023 20:44

8. 10. 2023 19:11

Rychlá zpráva

Velkou pardubickou už pošesté vyhrál kůň s Janem Faltejskem

Velkou pardubickou vyhrál favorizovaný desetiletý valach Sacamiro v sedle s Janem Faltejskem. Čtyřicetiletý žokej dostih ovládl už pošesté a upevnil si druhé místo v historii za osminásobným vítězem Josefem Váňou. Téměř polovinu koní tentokrát vyřadil obávaný Taxisův příkop, jeden z nich se i fatálně zranil.

8. 10. 2023 18:17

8. 10. 2023 17:31

8. 10. 2023 16:13

8. 10. 2023 14:49

Rychlá zpráva

Izrael, vojáciFoto: Depositphotos

Jaká je teď situace v Izraeli? Shrnutí v bodech:

 • Izraelská média hlásí, že při útoku hnutí Hamás zemřelo přes 500 Izraelců. Zhruba sto dalších radikálové drží jako rukojmí, mezi nimi jsou civilisté i cizinci, například 11 Thajců.
 • Momentálně probíhají boje mezi izraelskými vojáky a ozbrojenci z Hamásu na několika místech v Izraeli u hranic s Pásmem Gazy. Armáda má odsud do 24 hodin evakuovat všechny obyvatele.
 • Izrael na útok Hamásu odpověděl bombardováním Pásma Gazy. Tamní úřady mluví o nejméně 313 mrtvých a dvou tisících zraněných.
 • České cestovní kanceláře zrušily na několik týdnů zájezdy do Izraele. Několik Čechů, kteří jsou už na místě, ale chce v zemi zůstat.

8. 10. 2023 14:11

Rychlá zpráva

pasta-1Foto: Sporkful / CC

Českým těstovinám se daří

Firma Europasta SE, která vyrábí těstoviny, měla loni rekordní tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 2,02 miliardy korun. Meziročně stouply skoro o 53 procent. Rekordní byl i zisk po zdanění, stoupl z předloňských 17 milionů na 98,2 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Firma vlastní značky Zátkovy těstoviny a Adriana, vyrábí v jihočeském Boršově a hanácké Litovli.

8. 10. 2023 12:43

Rychlá zpráva

České cestovní kanceláře zrušily zájezdy do Izraele

České cestovní kanceláře zrušily na několik týdnů zájezdy do Izraele, řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Klienti, kteří se nyní nechtějí okamžitě vrátit domů, podle něj v zájezdu pokračují. Kdo se vrací, odlétá pravidelnou leteckou linkou. Žádný repatriační let se neplánuje.

8. 10. 2023 12:03

8. 10. 2023 10:40

Rychlá zpráva

Izrael, vojáciFoto: Depositphotos

Co se teď děje v Izraeli a co bude dál? Stručně v bodech:

 • Hamás vyzval Palestince i další Araby, aby „smetli (izraelskou) okupaci“. Vyčkává se proto na reakci Palestinců žijících na Západním břehu Jordánu nebo ve východním Jeruzalémě.
 • Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval obyvatele Pásma Gazy, aby opustili své domovy a schovali se v krytech. Může to znamenat masivní bombardování nebo pozemní akci.
 • Podle izraelské armády dochází ke konfliktům s ozbrojenci (zřejmě k přestřelkám) na osmi místech. Mluvčí dodal, že 400 palestinských bojovníků bylo zabito a desítky jsou v zajetí.
 • Zemřelo 300 izraelských civilistů a okolo stovky radikálové z Hamásu odvlekli jako rukojmí. V Pásmu Gazy zemřelo podle místních úřadů 313 lidí.

8. 10. 2023 09:59