Dělníky už nahrazuje a pracuje dvakrát rychleji. Zdicí robot se představil poprvé na reálné stavbě

Robot má nahradit celou partu dělníků. Je rychlý a neúnavný, kromě toho ale řeší i nedostatek pracovníků na stavbách, který obor dlouhodobě trápí.

Iva BrejlováIva Brejlová

zdící robot

Foto: Wienerberger

Za zdicím robotem stojí KM Robotics a Wienerberger

0Zobrazit komentáře

Je rychlejší, přesnější a hlavně neúnavný, chválí si nového pracovníka na stavbě v Šumperku ti, kteří ho sem přivedli. Dosáhne do výšky tří metrů, vezme i dvě cihly naráz a zvládne je položit naprosto přesně na předem určené místo. Štěpán Kočí a Jakub Maršík z firmy KM Robotics hovoří o robotovi, kterého vyvinuli a který se právě stal součástí stavby průmyslového závodu společnosti Dormer Pramet. Dává tu dohromady novou část areálu, rovné zdi, uvnitř nichž se budou vyrábět nástroje pro obrábění kovů.

Robot dokáže pracovat bez přestávky tempem až deset metrů čtverečních vyzděného zdiva za hodinu. To znamená, že zdí dvakrát rychleji než konvenční parta zedníků, tedy pět lidí. Když má elektřinu a vodu.

Je to první nasazení robota na reálné stavbě. Práci už si mnohokrát vyzkoušel, po kouskách, v ideálních podmínkách a pod přísným dozorem. „Stojíme na prahu budoucnosti stavebnictví, kde hlavní roli převezme pokračující digitalizace,“ myslí si Petr Magda, jednatel a komerční ředitel společnosti Wienerberger. „Doufáme, že tato spolupráce přinese referenční stavbu, která bude udávat směr, jímž se stavebnictví vydá,“ představuje si.

S robotem přišla mladá společnost KM Robotics, za níž stojí Štěpán Kočí a Jakub Maršík. Spojili se se společností Wienerberger, největším výrobcem pálených cihel a střešních tašek, který do vývoje investoval desítky milionů korun. Teď je součástí i inovační agentura Creative Dock a odborníci z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky. Projekt podpořila Technologická agentura ČR, a to sumou 35,6 milionu korun.

zdící robot

Foto: Wienerberger

Zdicí robot se zatím hodí například do práce na velkých halách nebo nákupních centrech

„Společně přicházíme se zcela novým řešením, jaké se na stavebním trhu ještě neobjevilo. Tento obor je, co se automatizace týká, stále v plenkách. A protože roboti běžně pracují v jiných odvětvích průmyslu, rozhodli jsme se tuto myšlenku zrealizovat i na stavbách. Hlavním cílem bylo vyvinout natolik dokonalého robota, aby se stal běžným zařízením, které se bude každodenně používat,“ říkají Kočí a Maršík.

Během vývoje se z prvotního 5,5 tuny vážícího stroje stalo 2,4tunové zařízení mimo jiné s lidarem či ultrazvukovým senzorem, které je schopné vnímat stavební laser. Robot se umí zastavit, kdykoliv někdo vejde do dráhy, v níž pracuje. Pozná, kde a jak jsou uspořádané cihly, i určí, jestli je nějaká z nich prasklá, úplně chybí nebo se poškodila. Unese i dvě najednou, což je v případě cihel Porotherm 30 Profi Dryfix okolo 30 kilogramů.

Sériová výroba robotů začne na konci letošního roku. Na jaře toho příštího jich bude k dispozici sedm. Firmy si je nemají kupovat, ale pronajímat, platit přitom nebudou za čas, ale „za každou položenou cihlu“ – tedy za objem, který robot vyzdí.

První stavbu robota v praxi zaštiťuje olomoucká stavební firma Gemo. „Pevně věříme, že se v budoucnosti zapojením zdicího robota do praxe podaří alespoň částečně vykrýt nedostatek lidských zdrojů ve stavebnictví, se kterými se potýká trh práce,“ vysvětluje jeden z palčivých problémů průmyslu Ondřej Foukal z firmy.

Zatím se stroj hodí především pro stavbu dlouhých rovných stěn, jako jsou obvodové zdi obchodních domů, škol nebo průmyslových hal. Do budoucna se má přizpůsobit dalším typům staveb a řešení.

Už před svým nasazením ovšem robot stavební průmysl začal měnit. Velmi nenápadně, pro nezúčastněného člověka jen dvěma písmenky, a přesto i ta ukázala, jakou důležitost Wienerberger robotické budoucnosti přisuzuje. V nabídce má teď totiž cihly, které nesou označení RR, tedy Robot Ready. Na čelních stranách mají speciální drážky umožňující mu pevný úchop.

Robot se stal prvním zdicím strojem takového typu na reálné stavbě. Podobné plány má firma DEK, jež vyvíjí vlastního robota. I té pomáhá Technologická agentura ČR ve spolupráci s ČVUT.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym