Live

zobrazit nejnovější

20. 2. 2024 20:49

Rychlá zpráva

cm102086-minFoto: Citya

ČVUT spojil síly se startupem a společně chtějí změnit MHD v Texasu

Fakulta dopravní ČVUT v Praze v rámci svého studijního programu Smart Cities rozšířila svou spolupráci se startupem Citya a zahájila společný projekt v americkém Texasu. Chtějí implementovat koncept operativní hromadné dopravy, jež funguje jako alternativa klasické MHD a vychází z aktuální poptávky cestujících. „Mezi kvalitou veřejné dopravy v ČR a USA je propastný rozdíl. Využití moderních technologií, které nabízí Citya, skýtá velký potenciál využití hromadné dopravy i pro bašty automobilové dopravy jako Spojené státy,“ komentuje Tomáš Horák, garant studijního programu, který nyní působí na americké univerzitě UTEP v Texasu.

20. 2. 2024 19:05

Rychlá zpráva

lanovka-praha1Foto: CzechCrunch / DPP

Příliš by zasáhla do krajiny. Úředníci zablokovali stavbu lanovky z Podbaby do Bohnic

Úředníci odboru ochrany prostředí pražského magistrátu zamítli v řízení EIA posuzujícím vliv stavby na životní prostředí záměr výstavby lanovky z Podbaby přes Troju do Bohnic. Důvodem je podle nich její nepřijatelný vliv na krajinný ráz Trojské kotliny a ekologické funkce krajiny. Lanovka by prý způsobila nezanedbatelné a nevratné změny. Kladné stanovisko EIA je pro výstavbu nezbytné. Podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba je preferovanou variantou pro přímé propojení mezi Prahou 6 a 8 výstavba mostu a tramvajové tratě.

20. 2. 2024 17:29

20. 2. 2024 16:15

Rychlá zpráva

gibraltar24-minFoto: Campiri

Díky spojení s německým protějškem se chce české Campiri stát jednou z největších půjčoven karavanů v Evropě

Český pronajímatel obytných vozů Campiri se spojil se svým německým protějškem FreewayCamper. Společnou ambicí obou podniků je během tří let společně vyrůst na jednu z největších společností svého druhu v celé Evropě. Spojení firem podpořili současní investoři obou společností, kteří navýšili své dosavadní investice o necelých 50 milionů korun.

20. 2. 2024 15:14

Rychlá zpráva

hasikFoto: EY Podnikatel roku

Moravskoslezským podnikatelem roku je stavař Jan Hasík. Před 20 lety začínal s montováním střech

Před více než dvaceti lety se Jan Hasík pustil se svou stavební firmou do montování střech a fasád průmyslových hal. Dnes mu patří velká skupina HSF System, která je generálním dodavatelem staveb a rozjela také vlastní developerské aktivity. Hasík byl teď díky tomu oceněn titulem EY Podnikatel roku Moravskoslezského kraje. V Česku měl HSF System předloni čistý obrat 1,8 miliardy korun při zisku 114 milionů, na Slovensku ve stejném roce utržil v aktuálním přepočtu zhruba miliardu korun při zisku kolem 47 milionů.

20. 2. 2024 13:15

Rychlá zpráva

Zisk největších evropských bank loni poprvé překročil 100 miliard eur

Velká část evropských bank za sebou má velice příjemný rok. Zisk dvacítky největších z nich překonal podle údajů agentury Bloomberg vůbec poprvé hranici 100 miliard eur (konkrétně se vyšplhal na 103 miliardy). Pomohly k tomu hlavně rostoucí úrokové sazby. Realita byla ale možná ještě zajímavější, výběr Bloombergu totiž nezahrnuje švýcarskou UBS Group, jejíž zisk se loni díky akvizici Credit Suisse vyšplhal na 29 miliard dolarů.

20. 2. 2024 11:23

Rychlá zpráva

elon-musk-neuralinkFoto: Midjourney / Neuralink / CzechCrunch

První pacient s čipem od Neuralinku dokáže myšlenkami ovládat kurzor, tvrdí Musk

Pacient, kterému společnost Neuralink implantovala mozkový čip, nyní dokáže svými myšlenkami hýbat kurzorem myši na obrazovce, uvedl v noci na úterý zakladatel projektu Elon Musk. Neuralink loni dostal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) souhlas k první klinické studii na lidech a na konci ledna Musk oznámil, že firma implantovala čip prvnímu člověku. Zařadila se tím k několika dalším projektům, kterým se v uplynulých letech takovýto zákrok podařil. „Pokrok je dobrý a zdá se, že pacient se plně zotavil,“ řekl v pondělí Musk v rozhovoru vysílaném na jeho sociální síti X. „Pacient je schopen hýbat s myší po obrazovce jen svým myšlením,“ pokračoval. Společnost Neuralink se stejně jako při lednovém oznámení k věci ihned nevyjádřila. Musk uvedl, že dalším cílem klinické studie je nyní provést prostřednictvím implantátu co nejvíce kliknutí myší.

20. 2. 2024 11:02

20. 2. 2024 10:20

Rychlá zpráva

Soud v Londýně projedná vydání Juliana Assange do USA

V Londýně dnes začíná dvoudenní slyšení, v němž budou soudci posuzovat rozhodnutí o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assange do USA. Pokud rozhodnou v jeho neprospěch, jeho extradikci tím potvrdí. Tu by pak už mohl zastavit jen Evropský soud pro lidská práva. Pokud soudci Assangeův nárok na odvolání uznají, případ bude pokračovat u londýnského vrchního soudu.

20. 2. 2024 09:28

Rychlá zpráva

melinda-szaboFoto: T-Mobile Czech Republic

Český T-Mobile už ví, kdo mu bude šéfovat. Přijde Maďarka Melinda Szabó

T-Mobile bude mít v Česku a na Slovensku od léta novou šéfku. Roli generální ředitelky a členky představenstva T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom se ujme zkušená maďarská manažerka Melinda Szabó, která přichází z mateřského Deutsche Telekom. Nahradí současného generálního ředitele Vladana Pekoviće, který růžového operátora dočasně řídil po lednovém odchodu Perdoma Lorenza. Melinda Szabó historicky působila také v Magyar Telekomu či Vodafonu.

20. 2. 2024 08:09

Rychlá zpráva

brazdilFoto: EY Podnikatel roku

Olomouckými podnikateli roku je rodina Brázdilů. V BG7 vyrábí lehké konstrukce

Hned trojici mužů byl udělen letošní regionální titul EY Podnikatel roku Olomouckého kraje. Získali ho Ladislav Brázdil a jeho synové Ladislav a Jiří, kteří společně vedou společnost BG7 Global. Zabývají se vývojem a výrobou lehkých konstrukcí pro široké spektrum odvětví od automobilového průmyslu přes elektrotechniku až po vodohospodářství. Rodinné trio porotu oslovilo zejména způsobem, jakým dokázalo firmu od začátku 90. let rozvinout. Brázdilovi totiž BG7 postupně transformovali z původního družstva v silného podnikatelského hráče, který dnes dokáže konkurovat i velkým nadnárodním koncernům.

20. 2. 2024 07:35