Live

zobrazit nejnovější

9. 6. 2023 12:58

Rychlá zpráva

O víkendu se v Praze koná festival kutilů Maker Faire Prague

Do Křižíkových pavilonů Výstaviště Praha dorazí i americký kmotr všech kutilů Dale Dougherty, který koordinuje festivaly
Maker Faire ve světě. V sobotu ve 12:30 vystoupí na hlavním podium. To své si v programu najdou lidé všech věkových skupin, včetně dětí. Svůj stánek bude na akci mít například Prusa Research, The LEGO Group, Škoda Auto a další.

9. 6. 2023 12:17

Doporučujeme

ENB je největšímu setkání evropských inkubátorů, akcelerátorů, vědeckých parků, inovačních center a podporovatelů inovací všeho druhu. Spojuje lidi kolem vědeckých průlomů, podnikání a zakládání společností s cílem řídit udržitelný ekonomický rozvoj a větší blahobyt v Evropě i mimo ni.

ebn-congres

13. - 15. 6. 2023

EBN Congress

Brno

Chci vědět více

9. 6. 2023 11:41

Rychlá zpráva

Česká pošta nesmí koupit největšího distributora tisku PNS. Podle ÚOHS by narušila hospodářskou soutěž

Zákaz spojení úřad používá pouze výjimečně. Rozhodnutí zatím není pravomocné a je možné proti němu odvolat. Dozorčí rada pošty ale začátkem letošního března plánovaný nákup neschválila, státní podnik v posledních letech hospodaří v červených číslech. Úřad začal spojení posuzovat v říjnu roku 2021, zákaz spojení dvou firem je z jeho strany extrémním opatřením, které používá pouze ve výjimečných případech, u nichž by hrozilo podstatné narušení hospodářské soutěže.

9. 6. 2023 11:17

Rychlá zpráva

Čína na Kubě postaví špionážní stanici. Mohla by odposlouchávat elektronickou komunikaci USA

Čína podle informací Wall Street Journal Kubě za stavbu zaplatí několik miliard dolarů. Špionážní centrum by od pobřeží hlavního geopolitického rivala Číny, Spojených států amerických, dělilo jen zhruba sto šedesát kilometrů. Podle amerického deníku by zařízení upevnilo pozici Číny v hospodářsky a geopoliticky významném regionu. „Dny, kdy jen USA byly aktivní v regionu toho druhého, jsou pryč,“ řekl pro Wall Street Journal Michael Mazarr, odborník na mezinárodní bezpečnost. Peking dlouhodobě odsuzuje aktivity amerických pozorovacích letadel a vojenských lodí v Jihočínském moři či Tchajwanském průlivu, což jsou oblasti, které Čína považuje za životně důležité pro svou bezpečnost.

9. 6. 2023 10:13

Doporučujeme

Psycholog Robert Cialdini už v 80. letech popsal principy, jež nám ulehčují rozhodování a jejichž existenci si ne vždy uvědomujeme. Právě proto mohou být velice efektivním nástrojem manipulace, pokud se je někdo rozhodne zneužívat. V aktuálním vydání popisuje jejich fungování i v online světě a my ho rozebíráme s profesionálním vyjednavačem Vítem Prokůpkem.

9. 6. 2023 09:30

9. 6. 2023 08:58

9. 6. 2023 08:13

Rychlá zpráva

iranja-2Foto: Archiv autora

Začal meteorologický jev El Niňo, může vést k novým rekordním teplotám

Klimatický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot a naposledy nastal v letech 2018 až 2019, je opět tady. El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale ovlivňuje také dění v atmosféře a má dopady na celou planetu. V tropech tento přináší sucha a mimo jiné snižuje kapacitu lesů vstřebávat oxid uhličitý, v jiných částech světa zase vede k vydatným srážkám. V některých regionech by mohl podle klimatologů přispět k novým rekordním teplotám.

9. 6. 2023 07:38

Rychlá zpráva

parizFoto: Margarida Louro/Unsplash

Francouzský obchodní řetězec Carrefour angažuje ChatGPT, bude lidem sestavovat nákupní seznamy

Pokud má člověk málo času sepsat si nákupní seznam a žádnou inspiraci, co uvařit, pomůže mu robot. Jmenuje se Hopla a ode dneška bude k dispozici na úvodní internetové stránce francouzského maloobchodního řetězce Carrefour. Stačí, když s ním zákazník zahájí konverzaci, a inteligentní robotický asistent sestaví nákupní seznam, recept na vaření a sám naplní i nákupní košík podle zadaných parametrů včetně dostupného rozpočtu. Navržený nákup pak už stačí pouze objednat a vyzvednout na prodejně, případně si ho nechat poslat domů. Carrefour je podle svého vyjádření první, kdo takto umělou inteligenci ve Francii využívá, a aby se předešlo jakémukoli zneužití, je ChatGPT naprogramován tak, aby odpovídal pouze na otázky týkající se jídla.

9. 6. 2023 07:10

Rychlá zpráva

trump_sadFoto: Depositphotos

Donald Trump půjde před další soud, je obviněný z přechovávání tajných dokumentů

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a i Bílý dům ji zatím odmítl komentovat. Podle amerických médií Trump čelí sedmi obviněním včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Novináři také upozorňují, že je prvním prezidentem USA, který bude čelit federálnímu stíhání, což označují za velmi vážné. Nejde ale o jeho jedinou kauzu, Trump je už stíhán v New Yorku, kde měl zfalšovat několik obchodních záznamů ve snaze zakrýt platbu údajné milence, ve státě Georgia zase vyšetřují pokus  zvrátit nátlakem výsledek volby prezidenta v roce 2020.

9. 6. 2023 06:40

Rychlá zpráva

Pošta spustila informační kampaň a web pro zákazníky rušených poboček

Česká pošta v souvislosti s redukcí své pobočkové sítě o 300 míst připravila pro zákazníky informační kampaň. Poskytne jim informace o nástupnických poštách za zrušené pobočky a tipy, jak zefektivnit využívání poštovních služeb. Hlavní komunikační platformou je informační web, kde zákazníci najdou všechny aktuální informace. Seznamy rušených i doporučených pošt v okolí, důležité termíny, adresy, otevírací dobu i odpovědi na nejčastější otázky.

8. 6. 2023 21:44