Další obří obchod na obzoru. Datart podepsal dohodu o vytvoření holdingu s majitelem Electro Worldu

Skupina HP Tronic jedná o spojení se slovenským Nayem. Vedle případného prodeje Zásilkovny by mohlo jít o jednu z největších transakcí roku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

datart_prodejna_1

Foto: HP Tronic

Prodejna elektroniky Datart

0Zobrazit komentáře

V kuloárech se o této transakci již mluví, nyní dostala oficiální podobu. Zlínská skupina HP Tronic, do níž spadá mimo jiné prodejce elektroniky Datart či výrobce Eta, a slovenský Nay, který zahrnuje i prodejny Electro World, podepsaly základní dohodu majitelů o podmínkách a principech možného spojení. Podle vyjádření tím reagují na současný trend trvalého posilování online prodejců a avizovaného nástupu takzvaných online tržišť v Česku a na Slovensku.

„Tento proces je na začátku a celý záměr je podmíněn schválením ze strany příslušných soutěžních úřadů,“ uvedly skupiny ve společném vyjádření. Proces má nyní prověřit záměr spojení z hlediska možných synergií a v kontextu platných pravidel antimonopolního práva. Nejdřív musí dojít ke schválení od příslušných orgánů, následně budou majitelé obou skupin finalizovat dohodu.

„Naplnění obou podmínek je pro případné budoucí spojení obou skupin klíčové a v dané chvíli je obtížné předjímat, zda ke spojení nakonec dojde, či nikoliv. Proto se majitelé obou skupin rozhodli neposkytovat další informace do doby, než bude známé stanovisko příslušných soutěžních úřadů,“ hlásí oficiální vyjádření.

Podle něj si jsou majitelé HP Tronicu i Nay vědomi současné složitosti a náročnosti trhů, kde podnikají. „Uvědomují si výzvy, kterým budou muset čelit a které spočívají v trvalém posilování online prodejců a v avizovaném vstupu globálních prodejců prostřednictvím vznikajících online tržišť, takzvaných marketplaců,“ píšou firmy dále.

52514317251_689bbc65ee_k-min

Foto: Electro World

Prodejna Electro World

E-commerce trh aktuálně prochází náročnějším obdobím, tržby maloobchodníků v Česku podle dat Českého statistického úřadu meziročně klesají již více než dvanáct měsíců v řadě. Zároveň vstup se svým online tržištěm na zdejší trh oznámil nejdřív německý Kaufland a následně polské Allegro, které je majitelem Mall Group, kam spadá Mall.cz, CZC.cz i WeDo.

V podmínkách českého online a retailového byznysu by v případě těchto dvou skupin šlo o velkou transakci. HP Tronic, kam kromě Datartu patří také Euronics, Eta, Kasa.cz, Hej.sk a další firmy z cestovního ruchu a gastronomie, loni utržil 25,3 miliardy korun se ziskem 942 milionů korun. Tržbami tak předstihl i zmiňovanou Mall Group. Samotný Datart podle žebříčku CzechCrunche TOP 100 e-shopů patří mezi pět největších online prodejců v Česku, Electro World se nachází ve čtvrté desítce.

Společnost Nay působí na slovenském trhu přes třicet let, od roku 1992 začala budovat vlastní síť maloobchodních prodejen. V roce 1998 vytvořila koncept velkoplošných prodejen pod registrovanou značkou Nay Elektrodom, který postupně rozšířila po celém Slovensku. V roce 2014 odkoupila síť prodejen Electro World na Slovensku a v Česku. Podle poslední oficiální závěrky za rok 2021 skupina utržila 374 milionů eur se ziskem 9,76 milionu eur, v aktuálním přepočtu 8,9 miliardy korun a ziskem 231 milionů korun. Spolumajitelem je Peter Zálešák, který investuje také do startupů přes fond Zaka VC.

Skupinu HP Tronic založil ve Zlíně v roce 1990 Milan Hradil, který zemřel ve věku 45 let v roce 1999. Tehdy měla skupina obrat dvě miliardy korun a vznikla síť prodejen Euronics. Jako generální ředitel byznys řídí Daniel Večeřa, který do firmy v roce 1999 po zakladatelově předčasné smrti majetkově vstoupil spolu s Petrem Resem. Oba v HP Tronicu začínali na začátku 90. let jako zaměstnanci. Většinovým vlastníkem skupiny je Hradilova manželka Danuše s dcerami.

Pokud spojení HP Tronicu a Nay dopadne, nemusí jít o jedinou podobně velkou transakci česko-slovenského online trhu. Před měsícem se v médiích objevily informace o tom, že o svém prodeji jedná také mateřská společnost Zásilkovny, tedy logistická skupina Packeta. Zprávy potvrdila její zakladatelka Simona Kijonková. Mezinárodně působící skupina loni utržila 6,1 miliardy korun.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym