Live

zobrazit nejnovější

8. 8. 2023 17:08

8. 8. 2023 16:18

Rychlá zpráva

Tchajwan postaví v Drážďanech továrnu na výrobu čipů za skoro čtvrt bilionu

Společnost TSMC, tchajwanský výrobce čipů, postaví svou první evropskou továrnu, a to v německých Drážďanech. Do závodu plánuje investovat společně s firmami Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investice má přesáhnout deset miliard eur, v přepočtu tedy přes 240 miliard korun. K tomu výrazně přispěje německá vláda i Evropská unie. Výroba se má spustit do konce roku 2027.

8. 8. 2023 15:31

Rychlá zpráva

Přehrady v okolí Instanbulu vysychají, některé jsou i na 8 procentech vody

Přehrady poblíž Istanbulu mají nejméně vody za devět let, některé téměř vyschly, když hlásí osm procent naplněnosti. Vlna horka v Turecku a minimum srážek způsobila, že je navíc v okolí přehrad popraskaná půda, popisuje deník Hurriyet. Přehrady přitom zásobují vodou šestnáctimilionový Istanbul. Dohromady všechny nádrže, ze kterých čerpá, jsou na 36 procentech vody. Hlavní město Turecka se s chronickým nedostatkem vody potýká dlouhodobě.

8. 8. 2023 14:46

Rychlá zpráva

Rekola se spojují s Nesnězeno, lákají na cestu na kole za levnějším jídlem zdarma

Projekt Nesnězeno, který umožňuje lidem koupit si za půlku z podniků jídlo, jež by jinak vyhodily, domluvil spolupráci se sdílenými Rekoly. Pokud si lidé v aplikaci Nesnězeno koupí balíček s jídlem, získá dvakrát půlhodinovou jízdu na kolech. Nesnězeno si tak představuje, že přitáhne zájem i lidí, kteří mají podniky s nabídnou zlevněného jídla mimo svoji dochozí vzdálenost. Zatím se mu primárně v Praze a Brně podařilo zachránit téměř 300 tisíc porcí jídla, Rekola mají za dobu existence víc než 460 tisíc registrovaných uživatelů.

8. 8. 2023 13:51

Rychlá zpráva

Český CAMP je vedle MoMA nebo Tate Modern součástí Bloomberg Connects

Centrum architektury a městského plánování CAMP se jako první v Česku stalo součástí mezinárodní platformy Bloomberg Connects. Tu vytváří americká organizace Bloomberg Philanthropies s cílem podpořit digitální inovace v umění. Platforma propojuje muzea, galerie a další kulturní instituce po světě, součástí je MoMA, Guggenheim v New Yorku nebo britská Tate Modern v Londýně a dalších víc než 200 organizací.

8. 8. 2023 12:23

Rychlá zpráva

krejčířova vilaFoto: Nemovito/reality.idnes.cz

Krejčířova vila je opět na prodej, tentokrát za 55 milionů

Vila Radovana Krejčíře je opět na prodej. Dům v Černošicích u Prahy na konci roku 2021 vydražila Petra Kučerová, jejíž rodina podniká v realitách. V jejích rukách byla zhruba dva roky a teď se opět objevila na stránkách realitní kanceláře. Majitelka za ni chce téměř 55 milionů korun, sama ji kupovala za víc než 21 milionů korun, upozornil portál iDnes.

8. 8. 2023 11:48

Rychlá zpráva

Mastercard s foodorou spustí kampaň na obědy pro ukrajinské děti

Mastercard s foodorou spustily kampaň, v rámci které z objednávek uskutečněných na platformě a zaplacených kartou Mastercard pošlou částku určenou na školní jídlo pro ohrožené děti na Ukrajině. Projekt se týká objednávek v Česku od 27. července do 6. září, Světový potravinový fond z nich získá částku odpovídající celosvětovému průměru nákladů na školní oběd, což je 0,20 eur, tedy zhruba 4,75 korun.

8. 8. 2023 10:54

Rychlá zpráva

Turisté se vracejí do Česka

Ve druhém čtvrtletí letoška se v Česku ubytovalo 5,8 milionu turistů – asi o 14 procent víc než předchozí rok. Víc bylo domácích turistů, a to asi 3,2 milionu. Počet těch zahraničních ale rostl výrazněji, skoro o třetinu. Počet nocí, které v Česku strávili zahraniční turisté, stoupal, ale stále nedosáhl výsledků z roku 2019, tedy z dob před pandemií.

8. 8. 2023 10:04

8. 8. 2023 09:00

Rychlá zpráva

Největším evropským vývozcem elektřiny je v současnosti Francie, vyváží i Česko

Francie se i díky tomu, že stále provozuje své jaderné elektrárny, stala v prvním pololetí roku největším čistým vývozcem elektřiny v Evropě, jak vyplývá ze zprávy společnosti EnAppSys. Francouzský vývoz činil 17,6 terawatthodin a většina z něj směřovala do Británie a Itálie. Na druhé místo mezi vývozci se propadlo Švédsko, na třetí příčce pak skončilo Španělsko, které sesadilo z této pozice Německo. Čistý vývoz Švédska činil 14,6 terawatthodiny, v případě Španělska to bylo 8,8 terawatthodiny a zemi měla pomoct i vlna veder, která se promítla do produkce tamních solárních elektráren. Německo se naopak postupně stává dovozcem elektřiny. Důvodem, proč se energetická bilance země obrací ve prospěch dovozu, bylo uzavření jaderných elektráren, uvádí zpráva. Největším čistým dovozcem byla Itálie, která nakoupila v zahraničí 25,9 terawatthodiny elektřiny. Čistý vývoz z České republiky podle zprávy v pololetí činil 3,6 terawatthodiny.

8. 8. 2023 08:31

8. 8. 2023 07:59

Rychlá zpráva

amazonie-papousciFoto: Depositphotos

V Brazílii začíná mezinárodní jednání o tom, jak zachránit amazonský prales

V severobrazilském městě Belém se dnes sejdou lídři zemí z oblasti Amazonie, kteří budou jednat o tom, jak zachránit největší deštný prales světa, který je významným úložištěm oxidu uhličitého, domovem nespočtu zvířecích a rostlinných druhů i údajným rezervoárem pro pětinu světové pitné vody. Dlouhodobě je ale považován za místo určené ke kolonizaci a zejména v posledních letech díky vládě bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara rychle ztrácí svou plochu a hrozí, že ztratí svou funkci a přemění se na savanu, což by mělo dramatické následky pro celosvětový ekosystém. Na summit jsou pozváni i zástupci Indonésie, Konžské demokratické republiky a Konžské republiky, na jejichž území jsou rovněž velké tropické pralesy. Závěry rokování mají být také společným návrhem těchto zemí pro konferenci OSN o změně klimatu COP28, jež se uskuteční koncem roku v Dubaji.

8. 8. 2023 07:20