Live

zobrazit nejnovější

20. 6. 2024 08:15

Rychlá zpráva

Při letošní pouti do Mekky měla zahynout necelá tisícovka lidí

Při letošní velké muslimské pouti do Mekky zemřelo zhruba 900 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na diplomatické zdroje. Zhruba 600 úmrtí připadá na Egypt a o 68 mrtvých krajanech mluví indičtí diplomaté. V úterý AFP evidovala dalších 250 mrtvých z jiných zemí, například z Indonésie, Íránu či Jordánska. Úřady v Saúdské Arábii, kde se Mekka nachází, vlastní bilanci nezveřejňují. U části poutníků se zřejmě projevily zdravotní problémy v důsledku vysokých teplot.

20. 6. 2024 07:03

Rychlá zpráva

Severní Moravou a Slezskem se prohnaly silné bouřky, jedna žena přišla o život

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém Těšíně zabil padající strom ženu, která stanovala. Kvůli bouřkám byla omezená silniční i železniční doprava v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Na silnice a tratě tam popadaly stromy, někde byly problémy s dodávkami elektrického proudu. Nyní už by měla být situace na železnici stabilizovaná.

19. 6. 2024 20:11

Doporučujeme

Jannis Samaras, spolumajitel a hlavní tvář nápojářské skupiny Kofola, je spíše plachý muž, který jako by se do světa velkého byznysu ani nehodil. Jenže do něj patří, a to pořádně: firma, kterou stavěl na nohy se svým otcem, jen za rok 2023 utržila bezmála devět miliard a nedávno do svého převážně nealkoholického portfolia přidala i trojici pivovarů Holba, Litovel a Zubr. On sám už ale většinu času věnuje jiným věcem než dennímu řízení společnosti, s jejímiž akciemi se obchoduje i na pražské burze.

19. 6. 2024 18:00

Rychlá zpráva

zde4zjfhmzgzmdqyyzrioipjdsolb9watuqfddp7lrtdsdc5bv1szh-ceusctmp8j_nypuejcridihmbqc_v0ft06glupdas8luw_67zyhlqedhjmwcvdd3q7fiqsp7eqjkr8o6njsnznp4mcdplxpfxhqzjs0vznt5pqwpnn5tzrdvl6upndi4aow81zpb8b28rbf3eFoto: Journal of Archaeological Science/ Juan Manuel Román

Archeologové objevili nejstarší tekuté víno. Bylo součástí pohřebního ritu

Původně bílé, po dvou tisících letech však nahnědlé víno objevili archeologové v jihošpanělské Carmoně. Víno v tekutém skupenství bylo uloženo ve skleněné nádobě a do něj ponořeny lidské ostatky. Podle laboratorních zjištění se jednalo o andaluské bílé víno vysoké kvality.

Jedná se o doposud nejstarší objevené tekuté víno na světě. Rekord doposud držel nález láhve s vínem v německém Speyeru, které bylo vyrobeno ve čtvrtém století našeho letopočtu.

19. 6. 2024 16:29

Rychlá zpráva

cipy8Foto: TSMC

Americký výrobce čipů se rozhodl rozšířit svůj závod v Rožnově. Investovat chce 46 miliard

Onsemi, americký výrobce polovodičů, rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm. Hodnota plánované investice má být dvě miliardy dolarů, což je přepočtu dělá 46,3 miliardy korun, což představuje jednu z největších investiv v moderní historii země. Společnost původně zvažovala rozšíření výroby v závodech ve Spojených státech a v Koreji. Onsemi nyní bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek.

Společnost původně kromě Česka zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji. Nový závod by měl vyrábět inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí.

 

19. 6. 2024 13:30

Rychlá zpráva

fusballliebe1Foto: Adidas

Fotbalové utkání Česka s Portugalskem v televizi sledovalo 1,2 milionu diváků

Včerejší zápas českých fotbalistů s Portugalci na fotbalovém Euru sledovalo v televizi 1,216 milionu diváků, podíl na celkovém publiku tak dosáhl 39,28 procenta. Aspoň na chvíli si fotbal v televizi pustily více než dva miliony lidí, dalších 90.000 ho podle České televize sledovalo na internetu. Zápas, ve kterém Česko podlehlo Portugalsku 1:2 gólem v nastavení, byl zatím nejsledovanějším utkáním letošního Eura v ČT. Sledovanost překonala i všechny zápasy předchozího kontinentálního šampionátu v roce 2021.

19. 6. 2024 12:00

Rychlá zpráva

apple-vision-proFoto: Apple

Apple měl údajně pozastavit práce na Vision Pro 2. Dále však vyvíjí levnější variantu první generace

Pár týdnů byly velký hit, pak ale nadšení opadlo. Řeč je o headsetu Apple Vision Pro. Apple měl údajně již pracovat na druhé generaci tohoto zařízení, ovšem nyní práce pozastavil. Nadále však probíhá vývoj levnější varianty první generace tohoto headsetu, která nabídne osekanější funkce. Na trh ji chce uvést do konce příštího roku. Apple odhadoval, že za letošek prodá 800 tisíc kusů tohoto hardwaru, nyní však očekává prodeje okolo 400 až 450 tisíc kusů.

19. 6. 2024 10:30

Rychlá zpráva

lyncco_01_020Foto: Lynk & Co

Evropa zvedla cla na elektromobily dovážené z Číny. Tamní automobilky nyní volají po odvetě

Evropská komise minulý týden rozhodla o navýšen cel uvalených na elektromobily dovážené z Číny. Čínské automobilky proto nyní požadují odvetu Bruselu v podobě zvýšení cla na dovoz aut se spalovacími motory z Evropské unie. Obchodní politika EU je čím dál více ochranářská, a to kvůli obavám, že čínské automobilky by mohly ohrozit ty evropské.

19. 6. 2024 08:41

19. 6. 2024 07:50

Rychlá zpráva

chip-nvidiaFoto: Nvidia / CzechCrunch

Nvidia se stala nejhodnotnější firmou světa

Americký výrobce čipů Nvidia se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal nejhodnotnější firmou na světě. Tržní hodnota podniku se dnes vyšplhala až na zhruba 3,3 bilionu dolarů, tedy přes 76 bilionů korun. Společnost stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci a v poslední době výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii.

Od začátku letošního roku cena akcií Nvidie vzrostla o více než 170 procent. Teď z hlediska tržní hodnoty předstihla softwarovou společnost Microsoft i technologickou firmu Apple, které se v poslední době přetahovaly o vedoucí pozici.

19. 6. 2024 06:46