Již 28. června se otevírají brány 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který tradičně nabídne nejen množství snímků často v premiéře, ale i možnost setkat se s hvězdami stříbrného plátna. Tou největší bude letos herec Viggo Mortensen, který se proslavil rolí Aragorna ve filmové trilogii Petera Jacksona Pán prstenů.
Mortensen do Varů přijede uvést filmovou romanci The Dead Don’t Hurt, pojednávající o lásce na pozadí událostí americké občanské války. Ve snímku ztvárnil nejen jednu z hlavních rolí, ale také usedl do režisérského křesla, sepsal scénář a složil i hudbu. V českých kinech by se měla novinka objevit 4. července.
Mortensen, který si také střihnul roli kovboje ve snímku Ohnivý oceán nebo se objevil v oceňovaných Východních příslibech, ve Varech převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, kterou obdrží i herci Clive Owen a Daniel Brühl. První jmenovaný britský herec je známý ze sci-fi Potomci lidí nebo seriálu Knick: Doktoři bez hranic, Brühl (Hanebný pancharti či Rivalové) je zase často obsazován do záporných rolí. Další zahraniční hvězdou bude režisér Steven Soderbergh, který podle pořadatelů přijímá pozvánky na podobné akce jen výjimečně. Jednašedesátiletý umělec ve Varech představí své snímky Mr. Kneff a Kafka, od jehož úmrtí letos uplynulo sto let.
Návštěvníci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program, který zahájí vystoupení britské kapely Kosheen, jež se proslavila hity jako Hide U či Suicide. V průběhu festivalu zazpívá i zpěvačka Aiko, účastnice letošního ročníku soutěže Eurovision.
Foto: Moser
Křišťálový glóbus vyráběný sklárnou Moser
Menší změnou, a to doslova, bude velikost předávaných sošek. Hlavní cena festivalu, Křišťálový glóbus od sklárny Moser, si prošla jemnou estetickou úpravou. Soška ženy svírající křišťálovou kouli byla zmenšena o 7,5 centimetru a průměr koule o 2,4 centimetru. Cena tak bude kompaktnější a také lehčí, konkrétně o 1,8 kilogramu. Přesto ocenění, které si v minulosti převzaly hvězdy jako Robert Redford, Susan Sarandon, Michael Douglas, Helen Mirren či Miloš Forman, nadále váží úctyhodných 2,6 kilogramu a měří na výšku 34,5 centimetru.
Soška se již pravidelně stává i hlavní hvězdou krátkých znělkových snímků. V tom letošním se představí herec Benicio del Toro, který se ve Varech objevil už před dvěma lety. Diváci se však mohou těšit také na řadu hvězd české kinematografie.
Jednou z nich bude Ivan Trojan, který též převezme Cenu prezidenta, a to v samém závěru festivalu. Dále nebude chybět Iva Janžurová, která uvede dokumentární snímek Janžurka své dcery Theodory Remundové. Jeho název napovídá, že ústřední hrdinkou dokumentu je sama Janžurová a její nejdůležitější kariérní, ale i osobní životní momenty. Remundová na snímku pracovala tři roky.
Vyhraje? Rozboří soutěž svými vtípky? Nebo se s náročným životem na ostrově nevypořádá a brzy vypadne? O tom, jak dopadne Mikýř v reality show Survivor, se vedly nekonečné debaty od chvíle, kdy bylo oznámeno, že se na pustý ostrov vydá. Nakonec třicetiletý youtuber, který stojí za satirickým pořadem Mikýřova úžasná pouť internetem (MÚPI), celou soutěž vyhrál a spolu Vilémem Fraňkem, dvorním marketérem všech aktivit kolem MÚPI, popisuje, jak dali dohromady bláznivý nápad s pronajmutím O2 areny, ve které natočili dvouhodinový rozhovor, a nejen to.
„Říkali jsme si, že bychom měli k takové události udělat nějaké důstojné video, které bude tenhle šílený sled náhod oslavovat,“ vysvětluje v rozhovoru pro CzechCrunch Martin Mikyska alias Mikýř, který začal na svých sociálních sítích krátce po oznámení svého vítězství v Survivoru lákat na největší věc, kterou kdy se svým týmem udělal. V prázdné O2 areně natočil podle svých slov – a s narážkou na Leoše Mareše – jediný rozhovor v životě, ve kterém láká i na staredown s Jackem, duel s Pirátem nebo halftime show.
Jelikož celý projekt vyšel na několik milionů korun, má logicky také byznysový rozměr. Primární je, že bude odvysílán ve středu večer na placeném kanále na HeroHero, kde má Mikýř v tuto chvíli přes 7 600 předplatitelů. Při ceně sedm eur měsíčně činí aktuálně jeho příjem v přepočtu 1,3 milionu korun bez započtení poplatků či daní. Jak nápad na pronajmutí největší haly v zemi vznikl? Jak se dával dohromady rozpočet? A proč nakonec nebylo pro Mikýře jiné cesty, než celou soutěž vyhrát? I o tom mluví Martin Mikyska s Vilémem Fraňkem v rozhovoru.
Jak to celé vzniklo? Mikýř: Začalo to jako všechny dobré příběhy vtipkováním, až se z toho po nějaké době stala realita. Kluci žertovali, že by to mohlo být, jako měl kdysi Leoš Mareš svůj jediný koncert v životě, a pak v naprostém šoku zjistili, že jsem celé to dobrodružství na ostrově opravdu vyhrál. Říkali jsme si, že bychom měli k takové události udělat nějaké důstojné video, které bude tenhle šílený sled náhod oslavovat. A výsledkem je nakonec více než dvouhodinové video, které jsme natáčeli v O2 areně.
Proč právě O2 arena? Mikýř: Říkali jsme si, co největšího můžeme pro takovou příležitost udělat a co největšího si můžeme pronajmout? Logicky nás napadla O2 arena.
Vilém Franěk: Další varianty byly Pražský hrad nebo Strahov, ale příběhem je O2 arena nejlepší. Šli jsme do toho už jen proto, abychom mohli mít na plakátu, že je to celé právě tam.
Jelikož O2 arena není levná záležitost, počítám, že jste si dali záležet, aby bylo vidět, že jste to natáčeli právě tam? Mikýř: Upřímně řečeno ani ne. Sice to říkáme hned v první větě celého pořadu, ale kdybychom všechny rozhovory nahrávaly přes Zoom nebo Skype, mělo by to asi podobný efekt. Nakonec z toho ale je O2 arena. Trochu jsme to přestřelili, ale kdy jindy, když ne teď? Taková příležitost už třeba nemusí přijít. Přitom ještě deset dní před startem natáčení to nemělo absolutně žádné konkrétní obrysy. Byl jsem z toho výrazně nervózní, protože se snažím při takových akcích držet více při zemi a jsem averzní vůči riziku. A tohle riziko docela je. Kluci to ale nakonec dali celé velmi rychle dohromady, vzali jako režiséra Markuse Kruga, najali celou produkci a třeba dvě hodiny před natáčením jsme už opravdu všichni věděli, co máme dělat. (smích) Teprve v tu chvíli to pro mě začalo mít reálné obrysy.
Jaké šance jste Mikýřovi dávali, že vyhraje? Byl plán vymyslet něco takhle velkého od začátku? Vilém Franěk: Když odjížděl, tak jsme tomu dávali jednoznačně nula procent. Nápad vymyslet po skončení Survivora něco šíleného jsme dostali někdy na konci března. Začali jsme dělat první kroky a zkoumat, co a jak by šlo udělat. Pak jsme díky oficiálnímu telefonátu z ostrova zjistili, že je Mikýř v top šetce. To nás motivovalo, protože jsme věděli, že by mohl dojít daleko. Zkusili jsme bookovat O2 arenu, ale zjistili jsme se, že nám ji vůbec nechtějí pronajmout. Chtěli spíše živý event s diváky, jenže to jsme zase nechtěli my, protože bychom museli prodávat na rozhovor lístky za dva tisíce korun. A jít do tak velkého risku jsme si netroufli. Nakonec to tedy několik týdnů spalo.
Zároveň se asi mezitím Mikýř vrátil z ostrova, že? Vilém Franěk: To bylo 18. dubna, kdy jsme mu o našem nápadu řekli. Nejdřív s ním vůbec nesouhlasil, jenže pak jsme dokázali dostat O2 arenu zpátky do hry a v polovině května jsme dostali finální zelenou. To bylo čtrnáct dní do natáčení. Nakonec jsme se všichni shodli, že do toho jdeme. Za dva týdny jsme dali v čele s Markusem Krugem celou akci dohromady a od té doby jedeme v úplném magor módu.
Jak velký rozpočet celý projekt má? Mikýř: Řekněme, že je velice podobný výhře, kterou nabízí soutěž Survivor.
Jak přemýšlíte nad byznysem za tím vším? Chápu, že je to celé velká zábava, která vám je vlastní, ale je Mikýř ochoten dát všechny vyhrané peníze do takové akce, pokud by to finančně nevyšlo? Mikýř: Diváci samozřejmě očekávají, že v momentě, kdy Survivor vyhraje celebrita, která na tom třeba ještě bude stavět další mediální platformu a pomůže jí to v podnikání, tak peníze věnuje na nějakou dobročinnost. A já jsem nevěděl, komu jinému výhru dát než O2 areně. Myslím, že tam s ní bude naloženo nejlépe. Byl to takový můj způsob, jak něco vrátit společnosti. (smích)
Vy jste si tedy nakreslili rozpočet ve výši 2,5 milionu korun, kolik je výhra v Survivoru, a začali jste ho plnit? Vilém Franěk: Na začátku to nebylo tolik, v prvních tabulkách jsme měli třeba 1,3 milionu korun, ale rychle to začalo naskakovat. Původně jsme navíc vůbec nepočítali s tím, že by Mikýř výhru opravdu přivezl. Byli jsme připraveni jít do toho, i kdyby nevyhrál. Jak jsme začali celou akci dávat dohromady a vymýšlet další a další nápady, najednou jsme byli na 2,5 milionu korun. Naštěstí jsme ale byli poměrně v pohodě, protože ve chvíli, kdy jsme věděli, že do toho opravdu jdeme, jsme vytvořili obchodní nabídku a v pátek ve 21.30 ji poslali šesti našim dlouhodobým partnerům. Za dvacet minut ji pět ze šesti koupilo. Díky tomu jsme věděli, že i kdyby to byl ve finále úplný průšvih a nikdo si záznam nekoupil, tak na tom tolik nevytečeme.
Mikýř: Přesněji řečeno – že na tom i tak dost vytečeme, ale že to za tu srandu stojí. Každopádně už jsme věděli, že to pro nás není likvidační, to bylo klíčové. Asi bychom do toho šli i tak, ale měli jsme aspoň trochu klid na duši.
Takže jste se prostě chtěli hlavně pobavit a tentokrát ještě s mnohonásobně větším rozpočet než obvykle… Mikýř: Upřímně si nedokážu představit jinou situaci, která teď samovolně vznikne a spadne nám takhle do klína, abychom si mohli zkusit udělat něco fakt velkého, co je z hlediska naší tvorby mimo naši komfortní zónu, a úplně se utrhnout ze řetězu. (smích)
Debatovalo se, i díky tweetu marketéra Petra Krále, zda se značka Mikýř účastí v reality show nepoškodí. Jelikož jste šli do O2 arény, asi se nezničila? Mikýř: Celkový efekt ještě nevidíme. Něco nám to možná vezme a něco jiného dá, ale teprve uvidíme, jakým způsobem to bude. Okamžitý růst třeba na YouTube nevidíme, naše videa najednou nemají o půl milionu zhlédnutí více. Zřejmě to trochu změnilo a rozšířilo naši cílovku, ale o některé diváky jsme zase zřejmě přišli. Máme obecenstvo, které teď bude chvíli dávat pozor a budou ho zajímat věci, které budeme v blízké době vydávat. Možná se budeme muset trochu transformovat na jinou tvorbu a dělat to jinak. Brand se určitě nezničil, ale možná nám to dalo něco trochu jiného, než jsme čekali.
To zásadní dění asi přijde až po odvysílání finále Survivora, že? Vilém Franěk: Uvidíme, co se bude dít, ale interně pro nás především bylo nesmírně důležité zjištění, že jsme vzájemně velmi dobře navnímaní a vše jsme v době Mikýřovy nepřítomnosti tvořili přirozeně a fungovalo to. Uvědomujeme si, že budeme muset lidem vysvětlit, proč děláme to, co děláme, ale přijde mi zrovna u nás jako obhajitelná verze, že většinu peněz vracíme zpět do naší tvorby.
Mikýři, jak jsi to měl ty? Jel jsi Survivor od prvního dne vyhrát? Od začátku jsem na výhru určitě nehrál, to vůbec ne, naopak jsem byl psychicky dost v háji. Netušil jsem, co na ostrově dělám, hodně jsem se hledal a nevěděl, co se sebou. Měl jsem pocit, že úplně zbytečně ztrácím kdesi na ostrově svůj čas, abych se zviditelnil nějakým dobrodružstvím, místo toho, abych byl se svými blízkými. Chvíli jsem měl dokonce romantické představy o tom, že mým údělem je dotáhnout do finále někoho, komu to fakt přeju, a snažit se, aby vyhrál člověk, kterému výhra pomůže nejvíc. Ve vysílání jsem o tom ostatně hodně mluvil a nakonec se mi to povedlo – byl jsem to já. (smích)
Ale vážně – k takovému scénáři možná nebylo daleko, ne? Nakonec se mi povedlo, že jsem se do finále dostal s Nikolou a Martinem, a zejména Nikole bych to opravdu přál. Nicméně nakonec jsem od myšlenky „to někomu pustit“ upustil ze dvou důvodů. Jednak jsem zjistil, že všechny lidi na ostrově neznám zdaleka tak dobře a možná bych někomu přenechával výhru trochu zbytečně. Pak jsem postupoval dál a dál, až jsem byl ve finále vedle Nikoly, ale přenechat jí výhru mi nakonec přišlo taky blbý, protože bych tím v podstatě řekl, že to nemá šanci vyhrát, aniž bych jí to pustil. Měla by sice 2,5 milionu, ale tušil jsem, že by za to dostala brutální céres, že jí to Mikýř pustil. Celá soutěž by tím byla znehodnocená. V určitý moment už prostě nebyla jiná cesta.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.