Live

zobrazit nejnovější

9. 8. 2023 07:40

Rychlá zpráva

Průměrná sazba hypoték v srpnu opět klesla, je to už třetí měsíc za sebou

Průměrná sazba hypoték na počátku srpna klesla na 6,19 procenta z červencových 6,24 procenta, snížila se tak třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

9. 8. 2023 06:50

Rychlá zpráva

amazonie

Amazonské státy se shodly na alianci proti odlesňování, kdy ho chtějí zastavit, ale neřekly

Osm latinskoamerických států se v úterý na summitu v brazilském městě Belém, kde jednaly o záchraně amazonského pralesa, dohodlo na společné alianci proti jeho odlesňování. V prohlášení však chybělo datum, kdy by k ničení tohoto unikátního a celosvětově významného ekosystému mělo dojít. To kritizují ekologové. Státy také chtějí spolupracovat na tom, aby amazonský prales nezačal vypouštět do vzduchu více oxidu uhličitého, než dokáže pohltit, což v blízké době hrozí. Jejich představitelé také vyzvaly země rozvinutého světa, aby s pomocí pomohly, protože i ony mají na nastalé situaci svůj podíl.

9. 8. 2023 06:36

Rychlá zpráva

Dua Lipa bude čelit žalobě, že okopírovala jednu ze svých písní

Žalobu, podle které použila britská zpěvačka ve své skladě Levitating z roku 2021 části písně Wiggle and Giggle All Night z roku 1979, připustil soud v New Yorku. Na žalobcích teď je, aby prokázali, že ji Dua Lipa skutečně znala a úmyslně zkopírovala, což nebude nic lehkého, její advokáti tvrdí, že ji s největší pravděpodobností v době skládání své písně vůbec neznala. Není to ale poprvé, co zpěvačka čelí obviněním za opisování tvorby někoho jiného, v červnu soud v Los Angeles odmítl žalobu, podle které skladba okopírovala jinou píseň od floridské skupiny Artikal Sound System z roku 2017.

8. 8. 2023 20:24

Doporučujeme

„ Věděla jsem, že jestli se nepohnu dál, zabije mě to. A co si budeme říkat, chtěla jsem i vydělat víc peněz.“

- Markéta Macháčková o období, kdy se rozhodla opustit práci sestřičky na ARO a založit vlastní značku šperků.

Čtěte dále

8. 8. 2023 19:17

8. 8. 2023 18:08

Rychlá zpráva

V Británii unikla data milionů voličů

Britský úřad pro dohled nad volbami se opakovaně stal terčem hackerských útoků a během nich z něj unikla osobní data všech lidí registrovaných jako voliči mezi lety 2014 a 2022. Jde o jména, e-maily, adresy bydliště, telefonní čísla a v některých případech i fotografie lidí. Úřad to zjistil při detekování „podezřelých aktivit“ v říjnu 2022 a uvádí, že útok neovlivnil volby a nyní podnikl kroky k lepšímu zabezpečení. Pokud prý lidé neposílali citlivé údaje v tělu nebo příloze mailu, jako například vyjádření svého pohlaví, genderu nebo číslo účtu, neměli by se znepokojovat.

8. 8. 2023 17:08

8. 8. 2023 16:18

Rychlá zpráva

Tchajwan postaví v Drážďanech továrnu na výrobu čipů za skoro čtvrt bilionu

Společnost TSMC, tchajwanský výrobce čipů, postaví svou první evropskou továrnu, a to v německých Drážďanech. Do závodu plánuje investovat společně s firmami Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investice má přesáhnout deset miliard eur, v přepočtu tedy přes 240 miliard korun. K tomu výrazně přispěje německá vláda i Evropská unie. Výroba se má spustit do konce roku 2027.

8. 8. 2023 15:31

Rychlá zpráva

Přehrady v okolí Instanbulu vysychají, některé jsou i na 8 procentech vody

Přehrady poblíž Istanbulu mají nejméně vody za devět let, některé téměř vyschly, když hlásí osm procent naplněnosti. Vlna horka v Turecku a minimum srážek způsobila, že je navíc v okolí přehrad popraskaná půda, popisuje deník Hurriyet. Přehrady přitom zásobují vodou šestnáctimilionový Istanbul. Dohromady všechny nádrže, ze kterých čerpá, jsou na 36 procentech vody. Hlavní město Turecka se s chronickým nedostatkem vody potýká dlouhodobě.

8. 8. 2023 14:46

Rychlá zpráva

Rekola se spojují s Nesnězeno, lákají na cestu na kole za levnějším jídlem zdarma

Projekt Nesnězeno, který umožňuje lidem koupit si za půlku z podniků jídlo, jež by jinak vyhodily, domluvil spolupráci se sdílenými Rekoly. Pokud si lidé v aplikaci Nesnězeno koupí balíček s jídlem, získá dvakrát půlhodinovou jízdu na kolech. Nesnězeno si tak představuje, že přitáhne zájem i lidí, kteří mají podniky s nabídnou zlevněného jídla mimo svoji dochozí vzdálenost. Zatím se mu primárně v Praze a Brně podařilo zachránit téměř 300 tisíc porcí jídla, Rekola mají za dobu existence víc než 460 tisíc registrovaných uživatelů.

8. 8. 2023 13:51

Rychlá zpráva

Český CAMP je vedle MoMA nebo Tate Modern součástí Bloomberg Connects

Centrum architektury a městského plánování CAMP se jako první v Česku stalo součástí mezinárodní platformy Bloomberg Connects. Tu vytváří americká organizace Bloomberg Philanthropies s cílem podpořit digitální inovace v umění. Platforma propojuje muzea, galerie a další kulturní instituce po světě, součástí je MoMA, Guggenheim v New Yorku nebo britská Tate Modern v Londýně a dalších víc než 200 organizací.