Live

zobrazit nejnovější

8. 6. 2024 07:59

Rychlá zpráva

Zemřel bývalý astronaut, který vyfotil první barevný snímek Země z vesmíru

Generálmajor ve výslužbě William Anders, bývalý astronaut Apolla 8, který v roce 1968 pořídil z vesmíru ikonickou fotografii „východu Země“, na níž je planeta jako modrý stín, zemřel v pátek při leteckém neštěstí. Letadlo, které pilotoval, se zřítilo do vod u souostroví San Juan ve státě Washington. Bylo mu 90 let. První barevný snímek Země pořízený z vesmíru, je jednou z nejdůležitějších fotografií v moderní historii. Změnila pohled lidí na planetu.

7. 6. 2024 21:37

7. 6. 2024 20:40

Rychlá zpráva

nutellaFoto: Depositphotos

Výrobce Nutelly se chystá uvést na trh její rostlinnou variantu

Výrobce Nutelly se chystá uvést na trh její rostlinnou variantu. Italská společnost Ferrero zatím neprozradila, jakou přísadou v oblíbené pomazánce sušené mléko nahradí. Podle italských médií firma nový výrobek představila na veletrhu na Sardinii. Novou verzi pomazánky z lískových oříšků by si zákazníci měli mít možnost vyzkoušet na podzim. K dostání bude ale zatím jen v Itálii. „Nutella se mění, dál se vyvíjí,“ napsal na sociální síti LinkedIn šéf skupiny Végé, která sdružuje velké italské firmy.

7. 6. 2024 19:15

Doporučujeme

Už jste byli v eurovolbách volit? Ve speciálním dílu podcastu Money Maker jsme vše důležité probrali s Bruselským diktátem.

7. 6. 2024 17:55

7. 6. 2024 16:47

Rychlá zpráva

formuleFoto: FS TUL

Studenti liberecké univerzity staví šestou závodní formuli, bude mít dva pohony

Na šesté závodní formuli pracují v každé volné chvíli studenti Technické univerzity v Liberci, monopost chtějí už 18. června představit v liberecké Oblastní galerii. Poprvé bude mít Formule Student nejen spalovací motor, ale také elektrický pohon na přední nápravě. Ze „zadokolky“ se tak stane čtyřkolka, což umožní zrychlit celé auto například při rozjezdu a také rychleji a stabilněji projet zatáčku, řekl dnes ČTK vedoucí týmu FS TUL Racing Ladislav Horálek ze strojní fakulty.

Hybridní pohon chtěli studenti použít už loni v páté formuli, nakonec to ale nedopadlo. „Hybridní pohon jsme už v loňské sezoně začali vyvíjet a testovat, nedosáhli jsme ale té úrovně spolehlivosti, abychom ho mohli využít na závodech. Nicméně jsme získali důležitá data z testování a letos bychom opravdu s tím hybridem chtěli i vyrazit na závody a soutěžit v kategorii spalovacích formulí s hybridním pohonem,“ doplnil Horálek. Na monopostu pracuje 43členný tým v němž je i pět dívek, zastoupení v něm mají všechny liberecké fakulty.

7. 6. 2024 14:07

Rychlá zpráva

Žena, která měla inspirovat hlavní postavu Sobíka, žaluje Netflix

Žena ze Skotska, která údajně inspirovala postavu Marthy v seriálu Sobík, jenž je aktuálním hitem Netflixu, žaluje streamovací službu za pomluvu a narušení soukromí. Podle BBC požaduje odškodnění ve výši 170 milionů dolarů, tedy necelé čtyři miliardy korun.

7. 6. 2024 12:50

7. 6. 2024 11:21

7. 6. 2024 09:57

Rychlá zpráva

depositphotos_45222471_lFoto: Depositphoto

Nutella dostane rostlinnou variantu, dostupná bude už na podzim, ale jen v Itálii

Kde by byla rodina Ferrero bez Nutelly, to lze jen těžko domýšlet, populární krém z lískových oříšků ale musí jít s dobou a ta káže veganské varianty. Výrobce Nutelly proto uvedl, že připravuje její rostlinnou variantu, zatím ale neuvedl, co sušené mléko, jež Nutella obsahuje, nahradí. Nový produkt už mělo Ferrero předvést na veletrhu na Sardinii a do obchodů by měl zamířit na podzim, k dostání ale bude zatím jen v Itálii. A obejít by se měl i bez palmového oleje, za jehož využívání čelí Ferrero dlouhodobé kritice.

7. 6. 2024 09:19