Live

zobrazit nejnovější

3. 7. 2024 06:55

2. 7. 2024 20:38

Rychlá zpráva

V Česku se našla unikátní houba

Amatérský mykolog objevil v Česku sesličku poduškovitou, unikátní podzemní houbu, která je známá pouze z horských lesů na západě Spojených států a patří mezi vzácné a chráněné druhy. V Evropě se až doteď vůbec nenašla. Mykolog ji objevil na Milovické stráni v Chráněné krajinné oblasti Pálava.

2. 7. 2024 16:50

2. 7. 2024 14:45

Rychlá zpráva

Nadace chce obnovit zahradu Zikmundovi vily

Ve své vile ve Zlíně strávil cestovatel Miroslav Zikmund skoro sedmdesát let, nyní ji spravuje nadační fond. A ten má v plánu obnovit zahradu u vily. Nadace do toho plánuje zapojit i veřejnost, ta se může zapojit do hromadné adopce stromu Miroslava Zikmunda. Vila, která byl původně vystavěná jako baťovský domek je dnes kulturní památkou.

2. 7. 2024 12:57

2. 7. 2024 09:07

2. 7. 2024 08:32

2. 7. 2024 06:17

Rychlá zpráva

Co všechno může prezident? Nejvyšší soud USA vrátil otázku Trumpovy imunity nižšímu soudu

Spojené státy teď žijí jedním velkým tématem: co všechno může beztrestně dělat prezident, alespoň podle Nejvyššího soudu? Ten totiž vrátil nižší instanci k posouzení otázku, zda má exprezident Donald Trump imunitu vůči trestnímu stíhání za snahu zvrátit poslední prezidentské volby. Soudní většina rozhodla, že bývalí prezidenti mají nárok na širokou imunitu spojenou s činy vykonanými v úřadu, Trumpův případ ale definitivně nerozsoudila.

Podle verdiktu šesti konzervativních členů nejvyššího soudu existuje absolutní imunita, která se vztahuje na činy spadající pod základní ústavní pravomoci, vysvětluje deník The New York Times. Exprezidenti mají také nárok na alespoň presumpci imunity vůči stíhání za všechny své oficiální úkony. U neoficiálních úkonů žádná imunita není, pokračuje rozhodnutí.

1. 7. 2024 21:00

Rychlá zpráva

Meta čelí obvinění Evropské komise z nabídky bezplatných služeb výměnou za soukromá data

Evropský komise vznesla obvinění směrem ke společnosti Meta, která podle ní porušuje nová pravidla vztahující se na velké internetové platformy. Provozovatel Facebooku či Instagramu má nutit uživatele poskytovat svá soukromá data výměnou za přístup k bezplatným službám. Meta se ohradila prohlášením, že tato nabídka odráží doporučení nejvyššího unijního soudu a že pravidla EU neporušuje. Pokud bude námitkám Bruselu dále oponovat bez provedení změn, riskuje pokutu, která může být až deset procent celosvětového ročního obratu. Maximální pokuta by tak přesáhla 13 miliard amerických dolarů, tedy 302 miliard korun.