Live

zobrazit nejnovější

22. 9. 2023 18:16

Rychlá zpráva

jizni-pacifikFoto: Gary Runn / Unsplash

V jižním Pacifiku vznikla mořská rezervace, do jejíž ochrany se může zapojit každý

Malý ostrovní stát Niue v jižním Pacifiku nabízí jednotlivcům i institucím možnost sponzorovat mořskou rezervaci, která je domovem nedotčených korálových útesů, žraloků, velryb a stovek druhů ryb. Za jednorázový poplatek 148 dolarů (v přepočtu asi 3400 korun) může každý sponzorovat kilometr čtvereční zdejší chráněné mořské oblasti, ve které je zakázán rybolov. Niue chce takto získat 18 milionů dolarů. O záchranu se snaží v době, kdy některé další tichomořské ostrovní státy své mořské rezervace ruší nebo zvažují jejich zmenšení kvůli poklesu příjmů z rybolovu a nedostatku slíbených mezinárodních finančních prostředků, které by tyto příjmy nahradily.

 

 

22. 9. 2023 17:49

Rychlá zpráva

europaFoto: NASA

Život u Jupiteru? Vědci zjistili, že na jeho měsíci se nachází uhlík

Díky teleskopu Jamese Webba vědci zjistili, že rozsáhlý podzemní oceán na Europě, jednom z měsíců planety Jupiter, obsahuje uhlík, což je jedna z klíčových složek pro vznik života. Analýza naznačuje, že tento uhlík pravděpodobně vznikl přímo v oceánu, tudíž ho na měsíc nepřinesly meteority nebo jiné vnější zdroje. Europa je označována jako hlavní kandidát pro hledání mimozemského života ve Sluneční soustavě a nový objev tuto teorii ještě podporuje.

22. 9. 2023 17:18

Doporučujeme

Jaká je reálná kondice naší ekonomiky? A jsou vize předsedy vlády dosažitelné? To jsme v CzechCrunch Podcastu nechali zhodnotit spolutvůrce populárního podcastu Kecy a politika Petrose Michopulose a činovníka ODS a spolumajitele strojírenské skupiny Anacot Capital Pavla Drobila.

22. 9. 2023 16:53

22. 9. 2023 16:13

Rychlá zpráva

Konsolidační balíček prodraží bydlení zhruba o 2 tisíce korun ročně

Pokud bude konsolidační vládní balíček schválen v té podobě, jak je nyní navržen, zvýší se náklady na bydlení zhruba o 2 tisíce korun ročně. Vyplývá to z analýzy Asociace nájemního bydlení, která modelový příklad připravila pro byt v Česku vytápěný centrálním zdrojem tepla o rozloze 60 metrů čtverečních. Růst nákladů přinese především zvýšení DPH u centrálního tepla a vodného a stočného z 10 na 12 procent, zvýšení sazby DPH u úklidových služeb z 10 na 21 procent a zvýšení DPH u svozu komunálního odpadu z 15 na 21 procent. Ke změně DPH se přidá ještě vyšší daň z nemovitosti, kterou většina pronajímatelů promítne do výše nájemného.

Asociace nájemního bydlení

22. 9. 2023 15:46

Rychlá zpráva

Dnes začíná vinobraní na pražské Grébovce

V pražských Havlíčkových sadech, které jsou známé spíše jako Grébovka, dnes ve dvě odpoledne začíná milovníky vína vyhlížená akce. Letos začne hudebním vystoupením na náměstí Míru a v sobotu se přesune už do parku, kde bude na návštěvníky čekat 80 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno. Letošní ročník se nese ve filmovém duchu, jeho součástí tak bude promítání filmů, divadlo nebo program pro děti. Loni na vinobraní dorazilo odhadem 45 tisíc lidí.

22. 9. 2023 15:15

Rychlá zpráva

primevideo_1Foto: CzechCrunch

Na Amazon Prime přicházejí reklamy

Společnost Amazon oznámila, že na pořady a filmy, které jsou dostupné na streamovací platformě Prime Video, se začnou objevovat reklamy. Odůvodnila to tím, že bude moci díky reklamám pokračovat v investicích do atraktivního obsahu. Podle tiskové zprávy společnosti budou reklamy nejprve zavedeny a začátku roku 2024 v obsahu Prime Video v USA, Velké Británii, Německu a Kanadě, později v témže roce budou následovat Francie, Itálie, Španělsko, Mexiko a Austrálie. Předplatné bez reklam bude dražší asi o tři dolary měsíčně.

22. 9. 2023 14:43

Rychlá zpráva

České dráhy doprodaly společnosti Sekyra Group pozemky za 2 miliardy korun

České dráhy dokončily rozsáhlou nemovitostní transakci v oblasti pražského smíchovského nádraží v celkové výši 2,4 miliardy korun. Developerské společnosti Sekyra Group totiž prodají zbývající část pozemků za 1,966 miliardy korun o rozloze téměř 127 tisíc metrů čtverečních. Částka se tak přidá k dříve domluvené půl miliardě korun. Dohoda podle Českých drah zahrnuje narovnání podmínek odkupu, které znamená výrazné navýšení ceny za tyto pozemky oproti původní dohodě z roku 2004. V místě vzniknou nové byty a kanceláře v rámci projektu Smíchov City.

22. 9. 2023 14:14

Rychlá zpráva

Evropská komise vyměřila Intelu novou pokutu

Evropská komise vyměřila americkému výrobci čipů Intel pokutu 376,36 milionu eur, v přepočtu 9,2 miliardy korun. Původně pokutu vyměřila v roce 2009 ve výši 1,06 miliardy eur, jenže Tribunál Soudního dvora Evropské unie ji loni částečně anuloval. Intel má pokutu zaplatit za zneužívání dominantního postavení na trhu počítačových čipů. Podle komise se totiž snažil zbavit konkurenční firmy Advanced Micro Devices tím, že výrobcům počítačů dával za určitých podmínek slevy, aby dávali přednost jeho čipům.

22. 9. 2023 13:47

22. 9. 2023 13:17

Rychlá zpráva

Lidé v Česku méně nakupují. Šetří na jídle i oblečení

Loni v létě tržby v menších obchodech s oděvy meziročně stoupaly až do podzimu, pak se křivka prodejů stočila dolů. Obchodníci s oblečením se tak zařadili po bok prodejců potravin, jejichž tržby se pozvolna propadají už rok a půl. K poklesům v obratech mezi přibližně sedmi až dvaceti osmi procenty došlo ve všech segmentech napříč Českem, ať už jde o hobby markety, obchody s oblečením a prodejny s klasickými i speciálními potravinami. Vyplývá to ze zjištění společnosti Dotykačka.

22. 9. 2023 12:37

Rychlá zpráva

prague-art-week-nahledFoto: Prague Art Week

Prague Art Week je v plném proudu

Včera byla v Národní galerii Praha zahájena událost Prague Art Week, která do všech koutů metropole vnáší současné umění. Dnes můžete vyrazit například na výstavu Who Moved My Cheese do budovy bývalé banky v Jeruzalemské ulici, v šest večer na vernisáž kolektivní výstavy Gnomes With Saxophones ve Šlechtově restauraci ve Stromovce v rámci projektu SUMO Prague nebo na výstavu koláží Jiřího Kovandy v Galerii Smečky.

22. 9. 2023 12:16

Rychlá zpráva

Polský úřad vydal povolení k výstavbě první jaderné elektrárny v zemi

Polské Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí (GDOS) vydalo povolení k výstavbě první jaderné elektrárny v zemi. Agentuře PAP to dnes řekla ministryně životního prostředí Anna Moskwová. První jadernou elektrárnu Polsko chystá na pobřeží Baltského moře, se zahájením výstavby počítá v roce 2026 a s dokončením do roku 2033. Výstavba ani provoz elektrárny nebudou mít podle GDOS žádné negativní dopady na životní prostředí, zásadně neovlivní ani na vodní toky, včetně spodní vody a vod Baltského moře.

22. 9. 2023 11:48

Doporučujeme

„To hlavní, o co nám šlo, bylo upozornit, že jsme zpět. A ukázat, že pořád umíme dělat ty nejlepší show a posouvat hranice.“

- Jiří Pikrt, CEO Mafia Records

Čtěte dále

22. 9. 2023 11:15

Rychlá zpráva

activisionFoto: Microsoft

Británie by mohla schválit spojení firem Microsoft a Activision

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy uvedl, že schválí plán společnosti Microsoft na převzetí videoherní firmy Activision Blizzard – Microsoft by tak mohl přidat do své streamovací herní služby Game Pass další tituly. Úřad v dubnu akvizici v hodnotě 69 miliard dolarů (v přepočtu 1,6 bilionu korun) zablokoval, jelikož se obával negativního vlivu na hospodářskou soutěž v cloudových herních službách. Převzetí firmy Activision Blizzard by bylo největší svého druhu v historii videoherního průmyslu.

22. 9. 2023 10:46