Prahu opět pohltí umění. Letošní Prague Art Week představí nové výstavy, láká i na Karlův most

Prague Art Week se rychle blíží. Ve čtyřech dnech návštěvníkům nabídne téměř 50 míst, kde bude umění v hlavní roli nejen v podobě výstav.

prague-art-week-nahled

Foto: Prague Art Week

Letošní Prague Art Week bude probíhat 21. až 24. září 2023

0Zobrazit komentáře

Loni v Praze proběhl první ročník události Prague Art Week, která shromáždila to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. A také letos se mohou milovníci umění těšit na další velkou porci vernisáží, performancí, komentovaných prohlídek nebo zajímavých doprovodných programů. Týden umění odstartuje ve čtvrtek 21. září Grand Openingem Národní galerie Praha a následně se bude odehrávat ve více než třech desítkách vybraných pražských institucí.

Prague Art Week (PAW) je v rámci Česka největší společenskou událostí věnovanou umění. Zapojí se do něj renomovaná pražská muzea a umělecké instituce, ale také soukromé sbírky, umělecké ateliéry či prostory zasvěcené umění, kde se představí nejen česká výtvarná scéna, ale také tvůrci ze zahraničí.

Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 21. září v 19 hodin ve Veletržním paláci. Grand Opening představí novou výstavu Akvarel mezi Prahou a Vídní a výstavu HYPERTENSION23, která je součástí Fotograf Festivalu #13 a jež se zaměří na transformace lidského těla v digitální době. Návštěvníci budou moci během zahájení zhlédnout také nedávno otevřené expozice ze sbírek pražské Národní galerie.

Opening završí vystoupení zvané Higher v podání italského umělce a choreografa Michela Rizza, který do Prahy zavítá poprvé. Ve spolupráci s pražskou Národní galerií pak na čtyři festivalové dny otevře Superstudio, kde mohou zájemci navštívit přednášky i diskuze profesionálů, a nahlédnout tak do zákulisí uměleckého provozu.

pq-4

Foto: Národní galerie Praha / Tomáš Slavík

Zahájení proběhne v Národní galerii Praha

„Věříme, že kultura hraje důležitou roli ve formování prostředí, ve kterém žijeme, a je strategickou investicí pro moderní společnost. V rámci festivalu PAW se snažíme nejen podporovat široký potenciál a vizibilitu výtvarného umění v Praze, ale i kultivovat prostředí, ve kterém umění vzniká,“ vysvětluje ředitelka festivalu Lenka Bakešová.

Kromě Národní galerie Praha představí nové výstavy také mezinárodní galerijní projekt SUMO Prague, který proběhne v sedmi prostorách: A.M. 180, Berlinskej model, City Surfer Office, Garage Gallery, Holešovická šachta, hunt kastner a Polansky. V Galerii Kodl vyvrcholí aukční výstava a novou autorskou výstavu věnovanou koláži v podání Jiřího Kovandy uvede Galerie Smečky.

„Tematicky se v letošním roce do výstav a prací umělců, umělkyň a nebinárních bytostí promítají náměty hledání identity a lidskosti, hodně často také vystavující rozvíjejí ekologické přístupy a máme radost, že i formálně vznikla velká míra děl z recyklovaných materiálů. Umění ale čte každý ze své perspektivy, zůstává transcendentální a nevyzpytatelné, v programu se tak také objevují například témata magie a okultismu,“ dodává Bakešová.

Pouze během letošního ročníku Prague Art Week23 proběhnou čtyři výstavy v budově bývalé banky v Jeruzalémské ulici 4, kterou festivalu poskytl partner akce, společnost PSN. Slavnostní zahájení zde proběhne v pátek 22. září v 17 hodin a v prostorách budou k vidění díla ze sbírky Pekelné sáně sběratele Josefa Maixnera, dále současná polská abstrakce ze sbírky umění Molski z Poznaně či skupinová výstava generace mladých umělců Who Moved My Cheese?.

paw

Foto: Prague Art Week

Součástí Prague Art Week budou i prohlídky ateliérů

Návštěvníci si budou moct také prohlédnout osm nových uměleckých realizací ve veřejném prostoru, například od Davida Böhma a Jiřího Franty, Michala Cimaly či Michala Škapy, dále literární performance Ora et lege v Muzeu literatury, která se na událost přemístí z výstavních prostor v Broumovském klášteře, nedělní performance Janice Kerbel v Anežském klášteře a performance Schwarmwesen, která se bude konat na Karlově mostě.

Slavnostní zahájení a celý program pro širokou veřejnost, včetně komentovaných prohlídek, doprovodných událostí a workshopů, budou přístupné zdarma. V galerii Kunsthalle Praha budou v neděli 24. září bezplatně otevřeny všechny výstavy a stejně tak i další instituce si připravily některé programy zdarma či za zvýhodněné vstupné.